ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଚୋରା କାଠ ଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ୭ ଟ୍ରିପରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ କାଠ ଜବତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ କେନାଲରେ ଭାସିଗଲେ ନାବାଳକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୨୭ରେ ବସିବ ନୀତି ଆୟୋଗ ବୈଠକ, ଯୋଗଦେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌... ତୃତୀୟ ଭୂଇଁ ଉଠି ତାଗ ବାଡ଼ିଆ ଆରମ୍ଭ, ପଟା ବାଡ଼ିଆ ପରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ଚଟାଣ

ପୁରୀ,୨୫/୦୬: ଚାହୁଁ ଚାହୁଁ ବଡ଼ଦାଣ୍ଡରେ ଠିଆ ହେଲାଣି ରଥତ୍ରୟ । ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ଗତିରେ ଚାଲିଛି ଠାକୁରଙ୍କ ରଥ ନିର୍ମାଣ । ସୋମବାର ତିନି ରଥରେ ତୃତୀୟ ଭୂଇଁ ଟୁଙ୍ଗୁରା ଯାଇଛି । ଏହାପରେ ପୋଟଳ ଓରା,ପାରେଣୀ ଓ ଖମ୍ବୀ ରଖାଯାଇଛି । ଏଣିକି ବଡ଼ଛତା ପୋଟଳ ଉଠିବ । ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଭୋଇ ସେବକମାନେ କାଠ ସବୁକୁ ରଥ ଉପରକୁ ବୋହି ନେଇଥିଲେ । ଏଥିସହ ରଥରେ ତାଗ ବାଡ଼ିଆ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ସେଥିରେ ପଟା ବାଡ଼ିଆ ହେଲେ ରଥର ଚଟାଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ । 

ପୂର୍ବରୁ ରଥ ଖଳାରେ ତୃତୀୟ ଭୂଇଁ ଫ୍ରେମ୍‌ ପଡ଼ି ଖୋଲା ଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ରଥ ଉପରକୁ ଉଠିଥିଲା ୩ୟ ଭୂଇଁ । ସୋମବାର ଭୂଇଁକାମ ଶେଷ  କରାଯାଇଛି । ତୃତୀୟ ଭୂଇଁ ଉଠି ଅକାତ, ମାଛପାତିଆ, ଛିଆଣ, ଭୂଇଁ ନାହାକା ଓ ଖଦିଓରା ଆଦି ଲାଗିଲା । ଖଦିଓରା  ବିନ୍ଧରେ ଭୂଇଁ ନାହାକା ସାଲ ହୋଇ  ଭର୍ତ୍ତି ହେଲା । ପାଖୁଡ଼ା ଉପରେ ଅକାତ  ଓ ମାଛପାତିଆ ଲଗାଯାଇଥିଲା । ଭୂଇଁ ଶେଣୀ ଉପରେ ଛିଆଣ ପଡ଼ିଥିଲା । ଏହାପରେ କଣ୍ଟା ବାଡ଼ିଆ ଯାଇଥିଲା ।  ଏହାପରେ ପୋଟଳ ଖମ୍ବି ଉଠି ପୋଟଳ  ଓରା ଓ ପୋଟଳ ପାରେଣୀ ଲାଗିଥିଲା । ଏହା ଉପରେ ବଡ଼ ପୋଟଳ ଉଠାଯିବ । ରଥରେ ମୋଟ ୧୩ ପରସ୍ତ  ପୋଟଳ ରଥରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ  ଚକକୁ ମଜଭୁତ କରିବାକୁ ପହିରେ ନଟବୋଲ୍ଟ ସହ  ଲୌହ ପ୍ଲେଟ୍‌ ଫିଟିଂ କରୁଛନ୍ତି ।  

ସୋମବାର ରଥରେ ତାଗ ବାଡ଼ିଆ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଗୟଳ ଉପରେ ବରଗା ଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ତାଗ । ୩ ଇଞ୍ଚରେ ଅଢେଇ ଇଞ୍ଚର ୧୨ ଫୁଟିଆ ଲମ୍ବ କାଠ । ରଥ ଚାରିପଟେ ତାଗ ବାଡ଼ିଆ ପରେ ରଥରେ ପଟା ପଡ଼ିବ । ଏହାଦ୍ୱାରା ରଥର ଚଟାଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ। ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ  ଭୋଇସେବକମାନେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । କମାର  ସେବକମାନେ ତାଗରେ କଣ୍ଟା ପିଟୁଛନ୍ତି । ଏବେ ରଥଚାଳିରେ ତିନି ରଥର ଦୁଆର ଘଡ଼ା କାମ  ସରିବା ଉପରେ । ଓଝା ସେବକମାନେ ଜଙ୍ଘା କଣ୍ଟା ତିଆରିଛନ୍ତି । ଏହି ବଡ଼ କଣ୍ଟା ରଥର ୧୩ ପରସ୍ତ  ପୋଟଳରେ ଲାଗିବ। କରତି ସେବକ ନିଜ କାମରେ  ବ୍ୟସ୍ତ ରହିଛନ୍ତି । ଚିତ୍ରକର ସେବକମାନେ ରଥାଂଶକୁ  ଜୀବନ୍ତ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ତାଳଧ୍ୱଜ, ଦେବଦଳନ  ଓ ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥରେ ସମନ୍ୱୟ ରହି କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି ।

  • PrameyaOdia
  • prameya
  • Ratha Yatra 2024
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.