ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଜନ୍ମବେଦିରୁ ବାହୁଡ଼ିଲେ ଦାରୁବ୍ରହ୍ମ,ବୁଧବାର ସୁନାବେଶ, ଗୁରୁବାର ଅଧରପଣା, ଶୁକ୍ରବାର ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ଧାର ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତକୁ ନେଇ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||
  • ବିଶ୍ୱ ସର୍ପ ଦିବସ: ବର୍ଷା ଦିନେ ସତର୍କତା ଜରୁରି, ୫ ବର୍ଷରେ ଗଲାଣି ୫୨୧୯ ଜୀବନ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସ୍କୁଟିକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ହାଇୱେରେ ବସ୍-ଟ୍ରାକ୍ଟର ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୫ମୃତ, ୪୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସଇଁନ୍ତଳା ରାଇସମିଲ ନିକଟରେ ହାଇୱା ଟ୍ରକକୁ ପିଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଏକାଧିକ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଲଘୁଚାପ ସକ୍ରିୟ: ୧୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା, ଉତ୍ତର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିବ
  • ||

ବଦଳିବାକୁ ଯାଉଛି ଏନ୍‌ପିଏସ୍‌ ନିୟମ; ଏବେ ଅବସର ସମୟରେ ଆଗ ଅପେକ୍ଷା ମିିଳିବ ଅଧିକ ଟଙ୍କା

Image source: TV9

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩/୦୬: ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ନୂତନ ପେନ୍‌ସନ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଧୀନରେ ଏକ ନୂତନ ପାଣ୍ଠିରେ ନିବେଶ କରିବାର ଏକ ବିକଳ୍ପ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି। ପେନ୍ସନ୍ ପାଣ୍ଠି ନିୟାମକ ଏବଂ ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ (PFRDA) ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନୂତନ ପେନ୍ସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ (NPS) କୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏଥିପାଇଁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ନିୟୁ ବାଲାନସ୍‌ଡ ଲାଇଫ୍‌ ସାଇକେଲ ନାମକ ଏକ ପାଣ୍ଠି ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅବସର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ମହତ୍ବପୂର୍ଣ ପାଣ୍ଠି ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ପିଏଫ୍‌ଆର୍‌ଡିଏର ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ, ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ଇକ୍ୱିଟି ଫଣ୍ଡରେ ଅଧିକ ବିନିଯୋଗ ରାଶି ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇପାରିବ। 

ଏହି ଉପାୟରେ, ଏନ୍‌ପିଏସ୍‌ରେ ଯୋଗ ଦେଉଥିବା ପେନସନଧାରୀ ୪୫ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇକ୍ୱିଟି ଫଣ୍ଡରେ ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ରାଶି ବଣ୍ଟନ କରିବାର ସୁବିଧା ପାଇବେ। ଅବସର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଏକ ଭଲ ପାଣ୍ଠି ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ପିଏଫ୍‌ଆର୍‌ଡିଏ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଦୀପକ ମହାନ୍ତି ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୈମାସିକରେ (ଜୁଲାଇ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର) ଏକ ନିୟୁ ବାଲାନସ୍‌ଡ ଲାଇଫ୍‌ ସାଇକେଲ ଆଣିବୁ ଯାହାକି ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ଇକ୍ୱିଟି ସେୟାର ପାଣ୍ଠିରେ ନିବେଶ ବଣ୍ଟନ କରିବ। ଏହା ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ଇକ୍ୱିଟି ଫଣ୍ଡରେ ଅଧିକ ଆବଣ୍ଟନକୁ ଅନୁମତି ଦେବ। 

ଅଟଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା ସହ ଜଡ଼ିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏନ୍‌ପିଏସ୍‌ର ଏହି ନୂତନ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ୪୫ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ଇକ୍ୱିଟି ନିବେଶରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ହ୍ରାସ ଘଟିବ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ହ୍ରାସ ୩୫ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଯଦି ଏପରି ବ୍ୟବସ୍ତା ହୁଏ, ତେବେ ଏନ୍‌ପିଏସ୍‌କୁ ଚୟନ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଇକ୍ୱିଟି ଫଣ୍ଡରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ନିବେଶ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ। ଏହା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପେନ୍ସନ୍ ପାଣ୍ଠିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ଏବଂ କ୍ଷତି ଓ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ମଧ୍ୟରେ ସନ୍ତୁଳନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବ। 



News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.