ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ମାରାଥନ୍‌ ପ୍ରଚାର: ଆଜି ଅଶ୍ୱିନୀ, ହେମାମାଳିନୀ ଓ ତୋମାରଙ୍କ କରିବେ ପ୍ରଚାର, ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର, ଭୂପେନ୍ଦ୍ର, ଅନୁଭବ, ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ବି ବୁଲିବେ
  • ||
  • ହରିୟାଣାରେ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ନିଆଁ ଲାଗି ୮ ମୃତ, ୨୪ରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଥମିବ ୫ମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର, ସୋମବାର ୪୯ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଭୋଟିଂ
  • ||
  • IPL 2024: ଚିନ୍ନାସ୍ୱାମୀରେ ଆରସିବିକୁ ଭେଟିବ ସିଏସ୍‌କେ, ପ୍ଲେ-ଅଫ୍‌ ପାଇଁ ଶେଷ ସୁଯୋଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତିି, ୨୦ରୁ କଲବଲ କରିବ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ: ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||

୬ ଜଣ କୁଳପତିଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି କରିବାକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମମତା ସରକାର ପଠାଇଥିଲେ ତାଲିକା...

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରାଜ୍ୟ ପରିଚାଳିତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳାଧିପତି ତଥା ରାଜ୍ୟପାଳ ସି ଭି ଆନନ୍ଦ ବୋଷଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକାରୁ ଜଣ ଉପଯୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କୁଳପତି ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । କୁଳାଧିପତିଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ହାଜର ହୋଇଥିବା ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ୍ ଆର ଭେଙ୍କଟରମଣି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ସରକାର ପଠାଇଥିବା ତାଲିକାରୁ ସେ ଟି ନାମ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି । ଜଷ୍ଟିସ ସୂର୍ଯ୍ୟ କାନ୍ତ ଏବଂ କେ.ଭି ବିଶ୍ୱନାଥନଙ୍କ ଏକ ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ୬ ଜଣଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଉ ।

ରାଜ୍ୟର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡିକ କିପରି ଚାଲିବ ସେନେଇ ଶାସକ ଟିଏମସି ସରକାର କୁଳାଧିପତି ବୋଷଙ୍କ ସହ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି । କୁଳଧିପତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଏକ ନୂତନ ତାଲିକା ପଠାଇବାକୁ କୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି, ଯିଏକି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଆଉ କିଛି କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରନ୍ତି।

ଚାଲିଥିବା ବିବାଦର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଆଶା ରଖି ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରାଜ୍ୟ ପରିଚାଳିତ ଅବଶିଷ୍ଟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକରେ କୁଳପତି ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହେବାକୁ ଥିବା ସ୍ୱଳ୍ପ ତାଲିକା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଉପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏକ ସର୍ଚ୍ଚ କମିଟି ଗଠନ କରିବାକୁ ବିଚାର କରିପାରନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟପାଳରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁଦାନ ଆୟୋଗ (ୟୁଜିସି) କୁ ସର୍ଚ୍ଚ-କମ-ଚୟନ କମିଟି ଗଠନ ପାଇଁ ତିନିରୁ ପାଞ୍ଚଟି ନାମ ପରାମର୍ଶ ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲାଯାହାକି କୁଳପତି ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ କମିଟି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ ।

ରାଜ୍ୟ ପରିଚାଳିତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ କୁଳପତିଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଗଠିତ ସର୍ଚ୍ଚ କମିଟିରେ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ଏକ ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍ ପାରିତ କରିଛି । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଆଇନ (ସଂଶୋଧନ) ବିଲ୍, 2023 କୁ ବିରୋଧ କରି ବିଜେପି କହିଛି ଯେ ନୂତନ ସର୍ଚ୍ଚ କମିଟି ଉପ-କୁଳପତିଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ଉପରେ ଶାସକ ଦଳର ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆହୁରି ବଢାଇବ।

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.