ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଗସ୍ତରେ ଯିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଏବଂ ବାରିପଦାରେ ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ କରିବେ ପ୍ରଚାର
  • ||
  • ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଦୁଇ ଦିନ ମଦ ଦୋକାନ ଏବଂ ବାର୍‌ ବନ୍ଦ, ଭୋଟ୍‌ ଗଣତି ଦିନ ରାଜ୍ୟସାରା ମଦ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଶନିବାର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ: ୬ ଲୋକସଭା, ୪୨ ବିଧାନସଭା ସିଟ୍‌ରେ ୪୪୭ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ସିଙ୍ଗଡ଼ା ବାଡ଼ିଆ, ପହି ବିନ୍ଧ ଅନୁକୂଳ...
  • ||
  • IPL 2024: ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ୱାଲିଫାୟରରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ରୟାଲ୍ସ- ସନରାଇଜର୍ସ, ଟ୍ରାଭିସେକ ଯୋଡ଼ିଙ୍କୁ ଅଟକାଇବେ ସ୍ପିନ୍‌ ଟାଇଟନ
  • ||
  • ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ରେମାଲ୍‌’: ୨୫ରେ ବାତ୍ୟା ରୂପ ନେବ, ୨୬ରେ ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟାରେ ହେବ ପରିଣତ
  • ||

ସୌର ଝଡ଼କୁ ନେଇ ବିପଦରେ ସାଟେଲାଇଟ ! ଅନ୍ଧାରରେ ରହିପାରନ୍ତି ଅନେକ ରାଷ୍ଟ୍ର; ୨୦୦୩ ଭଳି ହେବ କି ସ୍ଥିତି?

Image source: NBT

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୧/୦୫: ପ୍ରାୟ ୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପୁଣି ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସୌର ଝଡ଼ ପୃଥିବୀ ସହିତ ଧକ୍କା ହୋଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ, ତସମାନିଆରୁ ବ୍ରିଟେନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆକାଶରେ ଏକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଆଲୋକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଏକ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ ବୋଲି ମହାକାଶ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ, ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ କମ୍ୟୁନିକେସନ୍‌ ସାଟେଲାଇଟ ଏବଂ ପାୱାର ଗ୍ରୀଡ୍ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା ରହିଛି।

ନ୍ୟାସନାଲ ଓସନିକ୍ ଆଣ୍ଡ୍  ଆଟମୋସ୍ଫେରିକ୍ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ (NOAA) ର ସ୍ପେସ୍ ପାଣିପାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କେନ୍ଦ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନାଲ୍ ମାସ୍ ନିର୍ଗତ ହେତୁ ଏହି ପୃଥିବୀ ଉପରକୁ ଏହି ସୌର ଝଡ଼ ଆସିଥିଲା। ସୂର୍ଯ୍ୟ ପୃଷ୍ଠରୁ ପ୍ଲାଜ୍ମା ଏବଂ ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ବାହାରିବାକୁ 'କରୋନାଲ୍ ମାସ୍ ଇଜେକସନ' କୁହାଯାଏ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୦୩ ରେ ସୌର ଝଡ଼ ପୃଥିବୀକୁ ଆସିଥିଲା। ସେହି ସୌର ଝଡ଼ର ନାଁ ହେଲା ହେଲୋଓ୍ବିନ୍ ଷ୍ଟର୍ମ। ଏହି କାରଣରୁ ସମଗ୍ର ସ୍ୱିଡେନରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବ୍ୟାହତ ହୋଇ‌ଥିଲା। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ପାୱାର ଗ୍ରୀଡରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା।

ଏନ୍‌ଓଏଏ ଆକଳନ କରିଛି ଯେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆହୁରି ଅନେକ ସୌର ଝଡ ହୋଇପାରେ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଉତ୍ତର ୟୁରୋପରେ କିଛି ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଧ୍ରୁବୀୟ ଜ୍ୟୋତି ଘଟଣାରେ, ଯେତେବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ଆସୁଥିବା କଣିକା ପୃଥିବୀର ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପ୍ରବେଶ କରେ, ଏହାର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ହେତୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ଆସୁଥିବା କଣିକାଗୁଡ଼ିକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ରଙ୍ଗୀନ ଆଲୋକ ପରି ଦେଖାଯାଏ। 

ରିଡିଂ ୟୁନିଭରସିଟିର ସ୍ପେସ୍ ଫିଜିକ୍ସର ପ୍ରଫେସର ମାଥ୍ୟୁ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଏଏଫ୍‌ପି କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୃଥିବୀର ଉତ୍ତର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଅକ୍ଷାଂଶରେ ସୌର ଝଡର ପ୍ରଭାବ ଅଧିକ ଅନୁଭୂତ ହେବ, କିନ୍ତୁ ଏଡା କେତେ ଦୂର ବିସ୍ତାର କରିବ ତାହା ଝଡ଼ର ଶକ୍ତି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ତେବେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଆମେରିକାର ଉତ୍ତର କାଲିଫର୍ନିଆ ଏବଂ ଆଲାବାମା ପରି ରାଜ୍ୟରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ। ସୌର ଝଡ଼ ପୃଥିବୀର ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଅଧିକାଂଶ ବିଦ୍ୟୁତ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡିକ ଉପରେ ପଡ଼ିଥାଏ। 

ନିଆଯାଉଛି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ:

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସୌର ଝଡ଼ ଯୋଗୁଁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ସମ୍ପର୍କରେ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ସାଟେଲାଇଟ୍ ଅପରେଟର, ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ଏବଂ ପାୱାର ଗ୍ରୀଡକୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯତ୍ନ ନିଆଯାଉଛି ଏବଂ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ନାସା ମହାକାଶଚାରୀମାନଙ୍କୁ ସ୍ପେଶ୍‌ ଷ୍ଟେସନ ଭିତରେ ରହିବାକୁ କହିପାରନ୍ତି। କହିରଖୁଛୁ ଯେ, କ୍ୟାରିଙ୍ଗଟନ୍ ଇଭେଣ୍ଟ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଝଡ଼ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୮୫୯ ରେ ପୃଥିବୀକୁ ଆସିଥିଲା। ସେହି ଝଡ଼ର ପ୍ରଭାବ ଯୋଗୁଁ ସେଠାରେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତ ଲାଗିଥିଲା।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.