ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଡ଼ଚଣା : ହାଇୱାକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ହୁଣ୍ଡିରୁ ମିଳିଲା ୧ କେଜି ସୁନା, ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ୭୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି, ବାଲେଶ୍ଵର, ବାରିପଦା, ଓ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରେ କରିବେ ପ୍ରଚାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବାକୁ ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି ଖଡଗେ, ଆସନ୍ତାକାଲି ସିମୁଳିଆରେ ରାହୁଲଙ୍କ ସମାବେଶ
  • ||
  • ଫେରିଲା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ, ୩୧ ଯାଏଁ ତାପମାତ୍ରା ୨ ରୁ ୪ ଡିଗ୍ରୀ ବଢିବ, ଗୁଳୁଗୁଳି ସାଙ୍ଗକୁ କଲବଲ କରିବ ତାତି
  • ||

ମେ' ୧ରେ ବନ୍ଦ ରହିବ ସୋନାଗାଛି, ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟୀ

କୋଲକାତା,୨୯/୦୪: ସୋନାଗାଛି ମଧ୍ୟ ମେ'  ଦିବସରେ ବନ୍ଦ ରହିବ । ୧ ମେ' ପୂର୍ବରୁ  ସୋନାଗାଛିର ଦେହ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଦାବି କରି ରାସ୍ତାକୁ  ଓହ୍ଲାଇବେ । ସେମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି  ଯେ ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଶରୀର ବିକ୍ରି କରି ଖାଉଛନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରମିକ । 

ଦୁର୍ବାର ମହିଳା ସମନ୍ୱୟ  କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଜଣାଯାଇଛି ଯେ ଏପ୍ରିଲ  ୩୦ ତାରିଖ ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ଏକ  ସମାବେଶର ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି । ସହରର ଦେହ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ । ଯୌନ କର୍ମୀମାନେ ସୋନାଗାଛି ସମାବେଶରୁ ସେମାନଙ୍କର  ଦାବି ଜଣାଇବେ । ଦୁର୍ବାର ମହିଳା ସମନ୍ୱୟ କମିଟିର ସଚିବ ବିଶାଖା ଲଶ୍କର କହିଛନ୍ତି  ଯେ ପାଞ୍ଚଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପରି  ଦେହ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରମିକ । କିନ୍ତୁ  ସେମାନେ ଶ୍ରମିକ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ । ବିଶାଖାଦେବୀ କହିଛନ୍ତି, "ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ  ନିକଟରେ ଆମର ଦାବି ହେଉଛି, ତୁରନ୍ତ  ସମସ୍ତ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଶ୍ରମିକ  ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଦେବାକୁ ହେବ ।

ଅନ୍ୟପଟେ, ସହରର ଯୌନ କର୍ମୀମାନେ ସହ ଜଡ଼ିତ  ଥିବା ଶ୍ରମିକ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକର କୌଣସି  ସରକାରୀ ମାନ୍ୟତା ନାହିଁ । କୌଣସି ପଞ୍ଜୀକରଣ ନମ୍ବର ନାହିଁ । ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି  କର୍ମୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଶ୍ରମିକ ସଂଗଠନ  ପାଇଁ ସରକାରୀ ପଞ୍ଜୀକରଣ ନମ୍ବର  ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧ ମେ'ରେ  ସୋନାଗାଛିର ସ୍ଲୋଗାନ "ଦେହ ବିକ୍ରି କରି  ଖାଉ’ । ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ଚାହୁଁ ।  ତେବେ ସେମାନେ ଏପ୍ରିଲ ୩୦ରେ କେଉଁ  କେଉଁ ଦାବି ନେଇ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ।  

ବିଶାଖା ଲଶ୍କରଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଆଉ  ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କ ପରି ରାଶନ କାର୍ଡ, ଭୋଟର  କାର୍ଡରେ ଯୌନ କର୍ମୀମାନଙ୍କ ଘରର  ଠିକଣା ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯିବ ନାହିଁ ।  ସେମାନଙ୍କର ଠିକଣାକୁ ଗୁପ୍ତ ରଖିବାକୁ  ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ହେବ । ଯଦି ଗ୍ରାହକ ଓ  ଯୌନ କର୍ମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସହମତି ଭିତ୍ତିରେ  ସମ୍ପର୍କ ହୁଏ, ତେବେ ପୁଲିସ ଏଥିପ୍ରତି  ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇପାରିବ ନାହିଁ । ମେ ୧୯,  ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଯୌନ  କର୍ମୀଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ରାୟ ଦେଇଥିଲେ ।  ସେଠାରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ  ଭାବେ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟରେ ଯୁକ୍ତ ହେଲେ  ସେମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପୁଲିସ କୌଣସି  କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ ନାହିଁ ।  ଦେହ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ  କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ସତ୍ତେ୍ୱ  ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇନାହିଁ । ଏହାକୁ  ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ହେବ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.