ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁ ହେବ ସୁଭଦ୍ରା ଯୋଜନା, ୧୦୦ ଦିନ ଭିତରେ ହେବ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ
  • ||
  • ଜନ୍ମମାଟିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ମା' ତାରିଣୀ ପୀଠ ପାଇଁ ୫୦ କୋଟିର ଅନୁଦାନ
  • ||
  • T-20 ବିଶ୍ୱକପ୍ ସୁପର ୮ ରାଉଣ୍ଡ, ୨୧ ରନ୍‌ରେ କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀ ଚିତ୍ ପଟାଙ୍ଗ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପ୍ରଥମ ବିଜୟ
  • ||
  • ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ମାମଲା, ପ୍ରଜ୍ବଳଙ୍କ ଭାଇ ସୂରଜ ରେଭାନ୍ନାକୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି ସହରର ଡିଏନ୍‌କେ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଜଣେ ମହିଳା ମୃତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର: ବାଇକ୍‌ ସହ ପୋଲରୁ ଖସି ପଡ଼ିଲେ ୨ ଆରେହୀ, ଜଣେ ମୃତ ,ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ୨ ଦିନିଆ କେନ୍ଦୁଝର ଗସ୍ତରେ ଯିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ମା’ ତାରିଣୀଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ପରେ ଜନସମାବେଶରେ ହେବେ ସାମିଲ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପଟିଦିଅଁ ବିଜେ, ଜ୍ୱରରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଗୁପ୍ତ ଅନବସର ସେବା ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ବିକ୍ଷିପ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୨୫ରୁ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||

ଡ୍ରାଏ ଡେ ଘୋଷଣା କରି ବିଏମ୍‌ସି ଚୁପ୍‌: ରାଜଧାନୀରେ ଦୁଇ ଦିନରେ ୬ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୦/୦୬: ରାଜଧାନୀରେ ପୁଣି କାୟା ବିସ୍ତାର କଲାଣି ଡେଙ୍ଗୁ । ଗତ ଦୁଇ ଦିନରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ  ୬ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏବେ ଠୁ ସ୍ଥିତି  ବେକାବୁ ହେଲାଣି । ବିଏମ୍‌ସି କେବଳ ଡ୍ରା ଡେ ଘୋଷଣା କରି ଚୁପ ବସିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଜୁନ୍‌ ମାସରେ  ମୋଟ୍‌ ୧୦ ଜଣ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ।  ସେଥିରୁ କେବଳ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଟେଷ୍ଟିଂରୁ ୫  ଜଣ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଗତକାଲି ଭୁବନେଶ୍ୱରୁ  ଆଉ ଜଣେ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଜାନୁଆରୀ ମାସ ଏଯାବତ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏହି  ସବୁ ରୋଗୀ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସା ହେଉଛନ୍ତି । ବିଶେଷ କରି ଉତ୍ତର ଜୋନ୍‌ର  ବୁଦ୍ଧ ପାର୍କ, ନିଳାଦ୍ରିବିହାର ଅଞ୍ଚଳରୁ ବେଶୀ ଡେଙ୍ଗୁ  ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ।  

ରାଜଧାନୀରେ ଗତ ବର୍ଷ ୫ ହଜାର ଡେଙ୍ଗୁ  ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ । ଡେଙ୍ଗୁ ୫ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ  ନେଇଥିଲା । ଏଥିରେ ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପୁଲିସ  ଅଧିକାରୀ, ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଜଣ ବରିଷ୍ଠ  ନାଗରିକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ । ବିଏମ୍‌ସିର ଖାମଖାଆଲି ମନୋବାବ ଯୋଗୁ ସ୍ଥିତି ବିଗିଡିଥିଲା । ବିଶେଷ କରି  ସହିଦନଗର, ନୂଆପଲ୍ଲୀ, ଶାସ୍ତ୍ରୀ ନଗର, ନିଳାଦ୍ରୀ ବିହାର,  ପଟିଆ ହଟସ୍ପଟ ପାଲଟିଥିଲା । ବିଏମ୍‌ସି ସେଥିରୁ କିଛି  ଶିଖିଲା ନାହିଁ । ଏ ବର୍ଷ ବି ଡେଙ୍ଗୁ ଉପରମୁହାଁ ହେଲାଣି । 

ଡେଙ୍ଗୁ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ବିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତି  ଶୁକ୍ରବାରକୁ ଡ୍ରା ଡେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ  କର୍ମୀ ଓ ବିଏମ୍‌ସି ମିଳିତ ଭାବେ ବସ୍ତି, ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ  ଯାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବେ ବୋଲି ଯୋଜନା  ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ଘୋଷଣା କରି ବିଏମ୍‌ସି ଚୁପ  ବସିଛି । ଫଳରେ ଡେଙ୍ଗୁ ସଚେତନତା ହୋଇ ପାରୁନି ।  ଜୁନ୍‌ ମାସରେ ଡେଙ୍ଗୁ ବଢିଲାଣି । ଆଗକୁ ବର୍ଷା ଋତୁ  ଆସୁଥିବାରୁ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ ହେବା ଆଶଙ୍କାକୁ ଏଡାଇ  ଦିଆଯାଇ ନପାରେ । ରାଜଧାନୀରେ ପରିମଳ ଅବସ୍ଥା ବି  ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ବିଭିନ୍ନ ୱାର୍ଡରେ ଅଳିଆ ପଡି ରହୁଛି । ୱାର୍ଡରେ ସଫେଇ ଠପ୍‌ ହୋଇଯାଇଛି । ଆଗ  ଭଳି ଅଳିଆ ଉଠୁନି । ତେଣୁ ସ୍ଥିତି ଆଗକୁ ବିଗିଡିବା  ଏକ ପ୍ରକାର ଥୟ । ଏନେଇ ପରିମଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷକୁ  କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉନି ।  

ପୂର୍ବରୁ ବିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ ମଶା ଉତ୍ପତି ସ୍ଥଳ  ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ଡ୍ରୋନ ଭେଳିକି ଦେଖାଇଥିଲେ ।  ଏଥିପାଇଁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଲା । ହେଲେ  ମଶା ମଲେ ନାହିଁ । ଏଥର ନୂଆ ସରକାର ଶପଥ  ନେଲା ପରେ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ କଣ ପଦକ୍ଷେପ  ନେଉଛି ତାକୁ ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା।

  • PrameyaOdia
  • prameya
  • dengue
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.