ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଲିପାଟଣା-ନିମାପଡ଼ା ରାସ୍ତାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଖୁଣ୍ଟକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର
  • ||
  • ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ନିର୍ମାଣସ୍ଥଳରେ ମୁଗୁର ଓ ନିହଣ ଶବ୍ଦର କମ୍ପନ, ଚାଲିଛି ତୁମ୍ବରେ ବିନ୍ଧ ଖୋଦେଇ
  • ||
  • ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ମାରାଥନ୍‌ ପ୍ରଚାର: ଆଜି ଅଶ୍ୱିନୀ, ହେମାମାଳିନୀ ଓ ତୋମାରଙ୍କ କରିବେ ପ୍ରଚାର, ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର, ଭୂପେନ୍ଦ୍ର, ଅନୁଭବ, ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ବି ବୁଲିବେ
  • ||
  • ହରିୟାଣାରେ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ନିଆଁ ଲାଗି ୮ ମୃତ, ୨୪ରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଥମିବ ୫ମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର, ସୋମବାର ୪୯ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଭୋଟିଂ
  • ||
  • IPL 2024: ଚିନ୍ନାସ୍ୱାମୀରେ ଆରସିବିକୁ ଭେଟିବ ସିଏସ୍‌କେ, ପ୍ଲେ-ଅଫ୍‌ ପାଇଁ ଶେଷ ସୁଯୋଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତିି, ୨୦ରୁ କଲବଲ କରିବ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ: ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||

ବାଇଡେନ ପ୍ରଶାସନକୁ ଚିଠି ଲେଖିଲା ଆମେରିକୀୟ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ , କହିଲା ଚୀନ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ଉଡାଣ ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁର ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ...

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଲମ୍ବା ସମୟ ଧରି ସମ୍ପର୍କ ଭଲ ନାହିଁ । ଆଉ ଏହି ସମୟରେ ଆମେରିକୀୟ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ବାଇଡେନ ପ୍ରଶାସନକୁ ନିଜର ଏକ ମତାମତ ଦେଇଛି । ଏୟାରଲାଇନ୍ସ କହିଛି ଯେ, ସେମାନେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ କୌଣସି ଉଡାଣ ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁର ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଆଉ ଏହାର କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ କହିଛି ଯେ, ଚୀନ୍‌ର ବର୍ତ୍ତମାନର ନୀତି ବିପଜ୍ଜନକ । ଏହାର ନୀତି ଆମେରିକୀୟ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ଏବଂ ଆମେରିକୀୟ କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କୁ ଆଘାତ ଦେଇଛି । 

ବାସ୍ତବରେ, ଆମେରିକୀୟ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଣ୍ଟୋନି ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ ଏବଂ ପରିବହନ ସଚିବ ପିଟ୍ ବଟିଗିଗଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛି । ଏହି ଚିଠିରେ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ କହିଛି ଯେ, କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଚୀନ୍ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ କଡା ସୀମା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲା । ଏଥି ସହ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ କଡା ନିୟମ ଲାଗୁ କରିଥିଲା, ଯାହା ଆମେରିକୀୟ ଏୟାରଲାଇନ୍ସର କାର୍ଯ୍ୟଗ୍ରାହକ ଏବଂ କ୍ରୁଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲା । ଚୀନ୍‌ର ନୀତି ଯୋଗୁଁ ବିମାନ ସେବା ଗୁଡିକର ପ୍ରାୟ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୫ ହଜାର କର୍ମଚାରୀ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି । 

ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀଫେବୃଆରୀରେ ଆମେରିକା ଚୀନ୍ ଏୟାରଲାଇନ୍ସକୁ ଆମେରିକାକୁ ସିଧାସଳଖ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରଭାବିତ ବିମାନ ସେବା ଧୀରେ ଧୀରେ ପୁନସ୍ଥାପିତ କରିବା । ଆମେରିକାର ଅଧିକାରୀମାନେ ଚାଇନାର ଏୟାରଲାଇନ୍ସକୁ ସାପ୍ତାହିକ ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ରାଉଣ୍ଡଟ୍ରିପ୍ ଚଳାଇବାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି । ଚିଠିରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ଚୀନ୍ ବିମାନ କମ୍ପାନୀ ରୁଷର ବାୟୁସେନା ବ୍ୟବହାର ଜାରି ରଖିଥିବା ବେଳେ ଚୀନ୍ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଆହୁରି ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ୟୁକ୍ରେନ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଆମେରିକୀୟ ବିମାନ ରୁଷର ଏୟାରଫିଲ୍ଡ ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲା।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଚୀନ୍ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ଗତ ନଭେମ୍ବରରେ ସାକ୍ଷାତ ହୋଇଥିଲେ । ଏସିଆ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ସହଯୋଗ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସାନ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋର ଫିଲୋଲି ଇଷ୍ଟେଟରେ ଏହି ଦୁଇ ନେତାଙ୍କ ସାକ୍ଷାତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ବୈଠକ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କ ସେମାନଙ୍କ ଖରାପ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଗତି କରୁଛି। 

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.