ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ବଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡା ରାଜ୍ୟସଭା ନେତା ନିର୍ବାଚିତ
  • ||
  • ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍ ହରାଇ ସେମି ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ର ବିଶ୍ୱକପ୍ ସ୍ୱପ୍ନ ଧୂଳିସାତ୍
  • ||
  • ଅଷ୍ଟାଦଶ ଲୋକସଭାର କାମଚଳା ବାଚସ୍ପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଭର୍ତ୍ତୃହରି ମହତାବ
  • ||
  • ରୁଙ୍ଗଟା କାରଖାନାରେ ଅଘଟଣ, ଲୁହା ପ୍ଲେଟ୍ ଚାପି ହୋଇ ୨ ଶ୍ରମିକ ମୃତ
  • ||
  • ରି ଚେକିଂ ହେବ ୧୮ ହଜାର ମାଟ୍ରିକ୍‌ ଖାତା, ବୋର୍ଡରେ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି ୫ ହଜାର ପରୀକ୍ଷାର୍ଥ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ରାସ୍ତା ପାରି ହେଉଥିବା ବେଳେ ମାଡ଼ିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ମହିଳା ମୃତ
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ: ବଙ୍ଗୀୟ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ସହଯୋଗୀ ଫେରାର୍
  • ||
  • ସୁପର ୮ରେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବଡ଼ ଲଢ଼େଇ: ନେଟ୍‌ ରନରେଟ୍‌ ହେବ ଖେଳ, ଖଳନାୟକ ସାଜିପାରେ ବର୍ଷା
  • ||
  • ସୋମବାରଠୁ ଅଷ୍ଟାଦଶ ଲୋକସଭାର ପ୍ରଥମ ଅଧିବେଶନ:୨୬ରେ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ, ୨୭ରେ ରାଜ୍ୟ ସଭା ବୈଠକ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାର ୩୦ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ ବାୟୁ, ଆସନ୍ତା ୩ ଦିନ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ଜମି ଦୁର୍ନୀତିରେ ପଶିବ କି ଇଡି ? ନେତା, ଅଫିସର୍‌ଙ୍କ ଛାତି ଧଡ୍‌ଧଡ୍

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୦୮/୦୬ : ବଦଳିଲା ସରକାର । ଏବେ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ରାଜ୍‌ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏହାକୁ ନେଇ ଅନେକଙ୍କ ଛାତି ଧଡ଼ଧଡ଼ । ମନ ଭିତରେ ଘାଣ୍ଟି ହେଉଛି ଗୁଡ଼ାଏ ପ୍ରଶ୍ନ । ବିଜେପି ଶାସନ ଆରମ୍ଭ ହେଲେ ଜମି ଦୁର୍ନୀତିର ହେବ କି ଖୋଳତାଡ଼? ପଶିବ କି ଇଡି? ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନେତା ଓ ଅଫିସରଙ୍କ ଆଖିରୁ ନିଦ ହଜିଗଲାଣି । ସମ୍ପତ୍ତି କେମିତି ଲୁଚାଇବେ, ବୁଦ୍ଧିବାଟ ମିଳୁନି । ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ଜଟଣୀ, ପିପିଲି ସମେତ କଟକ, ଚୌଦ୍ୱାର ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ସହର ଓ ଉପକଣ୍ଠ ଇଲାକାରେ ଜମି ଦର ଆକାଶଛୁଆଁ । ଏହି ଆକାଶଛୁଆଁ ଜମି ଦର ଭିତରେ ଧସେଇ ପଶି ସହରର ପ୍ରମୁଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜମି ହାତେଇ ନେଇଛନ୍ତି ବହୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ । ଏତେ ସହଜରେ ଗଳିପଶି ଜମି ନେଇଛନ୍ତି ଯେ କେହି ଟେର ପାଇନାହାନ୍ତି ।

 ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଜମି ଦୁର୍ନୀତି ନେଇ ବିଜେପି ପୂର୍ବରୁ ବହୁଥର ସ୍ୱର ଉଠାଇଛି । କେତେକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଖଣି ମାଫିଆ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଜମି ମାଡ଼ି ହାତେଇ ନେଉଥିବା ନେଇ ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି । କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଖଣି ମାଫିଆଙ୍କ ଜମି କାରସାଦି ବିରୋଧରେ ବିଜେପି ସାଂସଦ ବି ଅଭିଯୋଗ ଉଠାଇବା ସହ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଜମି କାରବାର ଏମିତି ହୋଇଛି ଯେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ରାତାରାତି କିସମ ବଦଳିଯାଇଛି । ପ୍ରାକୃତିକ ନାଳ, ନଦୀ ପଠା, ଜଳାଶୟ, ଗୋଚରକୁ ବି ଛାଡ଼ି ନାହାନ୍ତି ମାଫିଆ । ଆଖିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଗେଞ୍ଜି ସବୁ ନିୟମକୁ ଜଳାଞ୍ଜଳି ଦେଇ ସହରର ପ୍ରାଇମ ଛକ ବଜାର ଅଞ୍ଚଳରେ ବି ବହୁ ବଡ଼ବଡ଼ିଆ ନିଜ ବ୍ୟବସାୟ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ମେଲାଇବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଜମି ନେଇଛନ୍ତି । ଖାଲି ଜମି ନେଇନାହାନ୍ତି, ଉଚ୍ଚ ଅଟ୍ଟାଳିକା ଛିଡ଼ା କରିବାକୁ ସବୁ ନିୟମକୁ ବି କବର ଦେଇଛନ୍ତି । କିଛି ସରକାରୀ ଅଫିସର ଚଞ୍ଚକତା କରି ନିୟମକୁ ସାମୟିକ କୋହଳ କରି ଗଳା ବାଟ ଫିଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ହୋଟେଲ, ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ, ସପିଂ କମ୍ପେ୍ଲକ୍ସ ପାଇଁ ଅତୀତରେ ବହୁ ନାମୀଦାମୀ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ଓ ସଂସ୍ଥା ଶସ୍ତାରେ ଜମି ନେଇଯାଇଛନ୍ତି । 

ସହରକୁ ବିପଦକୁ ଠେଲି ବି ବହୁ ବିଲ୍ଡର ଏମିତି କୋଠାବାଡ଼ି ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ସାମାନ୍ୟ ବର୍ଷାରେ ବନ୍ୟାରେ ବୁଡ଼ୁଛି । ଏସବୁ ପଛରେ ରହିଛନ୍ତି କିଛି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ରାଜନେତା ଓ ବହୁ ଆଇଏଏସ୍‌, ଆଇପିଏସ୍‌, ଓପିଏସ୍‌, ଓଏଏସ୍‌, ଓଆର୍‌ଏସ୍‌ ଅଫିସର । ସୂତ୍ରରୁ ଖବର ମିଳୁଛି, ବିଜେପି ଏଭଳି ଅଫିସର ଓ ରାଜନେତାଙ୍କ ତାଲିକା ଧରି ବସିଛି । ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ସେମାନଙ୍କ ହିସାବ ନିକାଶ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଗୋଡ଼େଇ ଗୋଡ଼େଇ ଧରିବ ଭିଜିଲାନ୍ସ । ଦରକାର ପଡ଼ିଲେ ପଶିବ ଇଡି । ଅଫିସରମାନେ ଯାହା ନାଁରେ ନିଜ ସମ୍ପତ୍ତିର ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ଛିଡ଼ା କରିଥିବେ, ତା’କୁ ଖୋଳି ତାଡ଼ି ବାହାର କରାଯିବ । ଏହି ଡର ଏବେ ବଡ଼ବଡ଼ିଆଙ୍କୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଲାଣି । କେମିତି ସମ୍ପତ୍ତି ଲୁଚାଇବେ, ବାଟ ପାଉନାହାନ୍ତି । ରକ୍ତଚାପ ବଢ଼ିଗଲାଣି ।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.