ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ମେୟର ନିର୍ବାଚନ: ଆପ୍‌ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିଜୟୀ , ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଚତୁର୍ଥ ଟେଷ୍ଟ: ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସ୍କ୍ବାର୍ଡକୁ ଫେରିବେ କେ.ଏଲ୍‌ ରାହୁଲ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ବିଧାୟକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଘଟଣା, ନଗର କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ପାଳନ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନିକିଆ ସମ୍ବଲପୁର ଗସ୍ତରେ ଆସୁଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଲୋକାର୍ପଣ ହେବ ସ୍କିଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ସେଣ୍ଟର
  • ||
  • ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ଝୁଲିପଡିଲେ ଛାତ୍ର, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୨୪-୨୫ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ: ଜୁନ୍‌ ୨୨ରେ ସ୍ନାନ ଯାତ୍ରା, ଜୁଲାଇ ୭ରେ ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୯୬ ଲକ୍ଷ ପରିବାରକୁ ମିଳିବ ହଜାରେ ଲେଖାଏଁ, ଆଜି ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ବୁର୍ଜା ଛକ ନିକଟରେ ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା: ଚାଲିଗଲା ଦୁଇ ଜୀବନ, ୨ ଆହତ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ବରଗଡ଼ ଗସ୍ତରେ ଯିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଗଙ୍ଗାଧର ସେଚ ପ୍ରକଳ୍ପର କରିବେ ଲୋକାର୍ପଣ
  • ||
  • ମାଘରେ ବଢ଼ୁଛି ତାତି: ଟିଟଲାଗଡ଼ ପାଲଟିଲାଣି ତତଲା ସହର, ୩୬ ଡିଗ୍ରୀ ପାର୍ ତାପମାତ୍ରା, ୨୪ରୁ ଘଡଘଡି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାରଠୁ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା: ୫ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ୬୨୧ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ପରୀକ୍ଷା, କପି ଜଗିବ AI କ୍ୟାମେରା
  • ||

‘ଅପରେସନ୍‌ ଲୋଟସ୍‌’ ଭୟ': ଦିଲ୍ଲୀରୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଗଲେ ୧୬ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ, ୧୨ରେ ବହୁମତ ପ୍ରମାଣ ଦେବ ନୀତୀଶ ସରକାର

ପାଟନା,୦୫/୦୨: ବିହାର ମୁଖମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର ଏନ୍‌ଡିଏକୁ ଫେରି ପୁନଃ ସରକାର ଗଢ଼ିବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ଛକାପଞ୍ଝା ଜାରି ରହିଛି । ବିଶେଷକରି ଆସନ୍ତା ୧୨ ତାରିଖରେ ବିଧାନସଭାରେ ସରକାର ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍‌ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ଥିବାରୁ ରାଜନୀତି ସରଗରମ ପାଲଟିଛି । ଏଭଳି  ସ୍ଥିତିରେ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସକୁ ‘ଅପରେସନ  ଲୋଟସ୍‌’ ଭୟ ଘାରିଛି । କଂଗ୍ରେସ ରବିବାର  ନିଜ ୧୬ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦ  ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଛି । କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ  ପ୍ରଦେଶ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମଦନମୋହନ ଝା’ଙ୍କ  ଦାୟିତ୍ୱରେ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ରଖାଯାଇଛି । ସେ  ହିଁ ସମସ୍ତ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଚାର୍ଟର୍ଡ ବିମାନରେ  ହାଇଦ୍ରାବାଦ ନେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ  ସୌରଭ, ମନୋହର ପ୍ରସାଦ ସିଂହ ଏବଂ  ଜଣେ ମୁସ୍‌ଲିମ୍‌ ବିଧାୟକ ଏହି ଟିମ୍‌ରେ ନ  ଥିବା କୁହାଯାଉଛି । 

ବିହାର ବିଧାନସଭାର ବଜେଟ୍‌  ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବାରୁ  କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକମାନଙ୍କୁ ଡକାଯିବ ।  ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୨ରୁ ଗୃହକାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିବ ।  ଏହି ଦିନ ନବଗଠିତ ଏନ୍‌ଡିଏ ସରକାର  ନିଜ ବହୁମତ ପ୍ରମାଣ କରିବ । ତେବେ  ତା’ ପୂର୍ବରୁ ଘୋଡ଼ା ବେପାର ଆଶଙ୍କା  ଉପୁଜିଛି । ବିଶେଷକରି କଂଗ୍ରେସ  ବିଧାୟକଙ୍କୁ ନେଇ ସନ୍ଦେହ ରହିଛି । ଏ  ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରାଜଧାନୀ  ଦିଲ୍ଲୀରେ ଦଳର ବୈଠକ ବସିଥିଲା ।  ଏଥିରେ ବିହାର କଂଗ୍ରେସର ବିଧାୟକମାନେ  ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ।  

ମୋଟ ୧୯ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକଙ୍କ  ମଧ୍ୟରୁ ୧୦ ଜଣ ଶାସକ ମେଣ୍ଟକୁ ଡେଇଁବା  ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇବା  ଲୋଭରେ ସେମାନେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ  ନେଇପାରନ୍ତି । ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିହାର ଉପ  ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବିଜେପି ନେତା ବିଜୟ ସିହ୍ନା  କହିଛନ୍ତି, କଂଗ୍ରେସ ନିଜ ବିଧାୟକମାନଙ୍କୁ  ବିଶ୍ୱାସ କରୁନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପଠାଇ  ଦଳ ସେମାନଙ୍କୁ ଅସମ୍ମାନ କରିଛି । ଏମିତି  କି ସେମାନଙ୍କୁ ଧମକ ବି ଦିଆଯାଉଛି ।  ବିଧାୟକମାନଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସ ବନ୍ଧକ ଶ୍ରମିକ  ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି । ଉପ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ  ସମ୍ରାଟ ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି, ଦିଲ୍ଲୀ ହେଉ କିମ୍ବା  ହାଇଦ୍ରାବାଦ, କଂଗ୍ରେସ ଯେଉଁଠାକୁ ଚାହିଁବ  ନିଜ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ବୁଲିବାକୁ ପଠାଇ ପାରିବ ।  କିନ୍ତୁ ଲୋକଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦ୍ୱାରା ଗଣତନ୍ତ୍ର  ଚାଲିଥାଏ ବୋଲି ବିଜେପି ବିଶ୍ୱାସ କରେ । 

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ କଂଗ୍ରେସର ସମସ୍ତ  ୧୯ ବିଧାୟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୬ ଜଣ ଦିଲ୍ଲୀ  ଯାଇଛନ୍ତି । ଆଉ ୩ ଜଣ ଯାଇନାହାନ୍ତି ।  ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୨ରେ ପାଟନା  ଫେରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । କୁହାଯାଉଛି ଯେ  ଏବେ ୧୬ ବିଧାୟକ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦ  ଅଭିମୁଖେ ବାହାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ  ଖୁବଶୀଘ୍ର ଯାଇ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ପହଞ୍ଚିବେ ।  

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର  ଜାନୁଆରୀ ୨୮ରେ ମହାମେଣ୍ଟରୁ ଓହରି  ବିଜେପି ସହ ମିଶି ସରକାର ଗଢ଼ିଥିଲେ ।  ନୂଆ ସରକାରକୁ ୧୨ରେ ବହୁମତ ପ୍ରମାଣ  କରିବାକୁ ହେବ । ଜେଡିୟୁ, ବିଜେପି, ହାମ୍‌କୁ  ନେଇ ଗଠିତ ଏନ୍‌ଡିଏ ସରକାରଙ୍କୁ ୧୨୭  ବିଧାୟକଙ୍କ ସମର୍ଥନ ରହିଛି । ବହୁମତ  ସଂଖ୍ୟା ୧୨୨ ରହିଛି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.