ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଗବେଷଣା ସୁଯୋଗ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫେଲୋସିପ୍‌ ପାଇଁ ୩୦୦ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଚୟନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ; ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ ୨୪୮ ଜଣ, ଏବେ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ଏସ୍‌ଓପି ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା, ଜଣେ ଟିଏମସି କର୍ମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପୁଣି ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ଦଳ ଆଣିଲା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ବାଂଲାଦେଶ ମୁହାଁ ବାତ୍ୟା, ପ୍ରଭାବରେ ୪ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ଓ ପବନ ସମ୍ଭାବନା, ୪ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଏସଆରସିଙ୍କ ଆଲର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ଲୋକସଭା ଓ ୪୨ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଭୋଟିଂ, ୪୪୭ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ହେବ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ରାଜ୍ୟ ଓ ୨ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟ୍, ୫୮ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଅବପାତ: ୨୫ ରାତିରୁ ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା, ୨୬ରେ ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟା ରୂପ ନେବ
  • ||

ସାନିଟାରୀ ନାପ୍‌କିନ୍‌ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ ଆତିରିକ୍ତ ଶୁଳ୍କ କାହିଁକି? କେରଳ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

Image source: Livehindustan

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୭/୦୫: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏକ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି କରି କେରଳ ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ସାନିଟାରୀ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ କିପରି ଅତିରିକ୍ତ ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କରାଯାଉଛି ବୋଲି କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ। ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ମାସିକ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଆମେ ମାଗଣା ସାନିଟାରୀ ନାପକିନ୍ ଯୋଗାଉଛୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଟେ ସରକାର ଏହାର ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ନେଉଛନ୍ତି। ଏହି ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଉତ୍ତର ମାଗିଛନ୍ତି।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଇନ୍ଦୁ ବର୍ମାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଏକ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ। ଜଷ୍ଟିସ ସୂର୍ଯ୍ୟ କାନ୍ତ ଏବଂ କେ.ଭି ବିଶ୍ୱନାଥନଙ୍କ ଏକ ଖଣ୍ଡପୀଠ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପଚାରି‌ଥିଲେ ଯେ, “ଗୋଟିଏ ପଟେ ସ୍କୁଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ବିନାମୂଲ୍ୟରେ ସାନିଟାରୀ ନାପକିନ୍ ଯୋଗାଇ ଆମେ ଋତୁସ୍ରାବର ସ୍ୱଚ୍ଛତାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ରାଜ୍ୟ ସାନିଟାରୀ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କରୁଛି, ଏହା କିପରି ସମ୍ଭବ? ଆପଣ ଏହା ଉପରେ ଉତ୍ତର ଦିଅନ୍ତୁ। ”

ଅଦାଲତରେ ତମାମ ଆବେଦନ ଉପରେ ଶୁଣାଣି ଚାଲୁଥିବା ବେଳେ ଇନ୍ଦୁ ବର୍ମା ଯୁକ୍ତି ଦର୍ଶାଇ ଥିଲେ ଯେ, 'ଠୋସ୍ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା ନିୟମରେ ଏପରି କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଥିବାବେଳେ ସାନିଟାରୀ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ କିପରି ଅତିରିକ୍ତ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରିପାରିବ? ଘର ଗୁଡ଼ିକରୁ ଅଳିଆ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ନିଯୁକ୍ତ ଏଜେନ୍ସି ଗୁଡିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସାନିଟାରୀ ନାପକିନ୍, ଶିଶୁ ଏବଂ ବୟସ୍କ ଡାଇପର ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ଚାର୍ଜ ପକାଉଛନ୍ତି। " ତମାମ ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଜବାବ ମାଗିଛନ୍ତି। 

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.