ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ, ଧାନ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୩୧ ଶହ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ୨୬ରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ: ଅଷ୍ଟ୍ରେର୍ଲିଜ ପୋଲରୁ ଆରମ୍ଭ, ଆଇଫିଲ୍‌ ଟାୱାରରେ ଶେଷ
  • ||
  • ମୋହନ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବଜେଟ୍, ୨୦୨୪-୨୫ ପାଇଁ ଆସିବ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍ ଅପରାହ୍ନ ୫ଟା ଉପସ୍ଥାପନ
  • ||
  • ଆସନ୍ତା ୨୭ରେ ଲଘୁଚାପ, ୨୯ ଯାଏ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା: ଆଜି ତିନି ଜିଲ୍ଲାକୁ ଆଲର୍ଟ ଜାରି
  • ||

ଆଦାନୀ-ହିଣ୍ଡେନବର୍ଗ ମାମଲା; ଅକ୍ଟୋବର ୧୩ରେ ହେବ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି

Image courtesy: TV9

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫/୦୯: ଆଦାନୀ-ହିଣ୍ଡେନବର୍ଗ ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ଅକ୍ଟୋବର ୧୩ ତାରିଖରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଆସନ୍ତା ମାସରେ ବଜାର ନିୟାମକ ସେବି ଦ୍ବାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ନୂତନ ରିପୋର୍ଟର ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଅନେକ ନୂତନ ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବ। ଏହି ସପ୍ତାହରେ ଆଦାନୀ-ହିଣ୍ଡେନବର୍ଗ ବିବାଦରେ ଏକ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲା ଦାୟର କରାଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ସେବି, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟକୁ ହେରଫେର କରିବା ସହ ଆଦାନୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ଷ୍ଟକ୍ ମନିପୁଲେସନ୍ ଉପରେ ରାଜସ୍ୱ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟର ଚିଠିକୁ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ସୂଚନାଥାଉକି, ଅଗଷ୍ଟ ୨୫ରେ ସେବି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ ସୂଚାଇଥିଲେ ଯେ, ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍‌ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦୁଇଟିକୁ ଛାଡ଼ି ସମସ୍ତ ଅଭଯୋଗର ତଦନ୍ତ ଶେଷ ହୋଇସାରିଛି ଏବଂ ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ କରିଥିବା ବିଦେଶୀ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରକୃତ ମାଲିକାନା ପାଞ୍ଚଟି ଟ୍ୟାକ୍ସରେ ରହିଛନ୍ତି।

ଆବେଦନରେ ହୋଇଛି ଅଭିଯୋଗ: 

ଚାରିଜଣ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନାମିକା ଜୟସୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେତେବେଳେ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ବିରୋଧରେ ଓଭର ଇନଭଏସ୍ ମାମଲାରେ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଡିଆରଆଇ ୨୦୧୪ରେ ତତ୍କାଳୀନ ସେବି ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ପଠାଇଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ଡିଆରଆଇ ସେବିକୁ ବହୁତ ସତର୍କ କରାଇଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ, ଡିଆରଆଇ ସେବିକୁ ଲେଖିଥିବା ଏକ ଚିଠିରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ବୈଦୁତିକ ଉପାଦାନ ଆମଦାନୀ କରିବାରେ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ପଦ୍ଧତି ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ। ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତ୍ୟାହାର ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟକୁ ହେରଫେର କରିବାରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ। ଆବେଦନକାରୀ ସେବି ଉପରେ କୋର୍ଟରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟକୁ ଲୁଚାଇବା କରି ଡିଆରଆଇ ସତର୍କତା ଉପରେ ନିରବ ରହିବାକୁ ନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ସେବି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଝିଅ ସହିତ ଆଦାନୀଙ୍କ ପୁଅର ବିବାହ!

ସତ୍ୟପାଠରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ସିରିଲ ଅମରଚାନ୍ଦ ମଙ୍ଗଲଦାସ କର୍ପୋରେଟ ଗଭର୍ଣ୍ଣାନ୍ସର ପରିଚାଳନା ସହଭାଗୀ ବା ମ୍ୟାନେଜିଙ୍ଗ ପାର୍ଟନର ଶ୍ରୀ ସିରିଲ ଶ୍ରଫଙ୍କ ଉପରେ ସେବି କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି, ଯାହା ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ବାଣିଜ୍ୟ ଭଳି ଅପରାଧ ଉପରେ ନଜର ରଖେ। ଏହି ସତ୍ୟପାଠରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଗୌତମ ଆଦାନୀଙ୍କ ପୁଅକୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ଆବେଦନକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେବିର ୨୪ ଟି ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟରୁ ପାଞ୍ଚଟି ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ କମ୍ପାନୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ କାରବାର ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି। 

ଏଥିସହ, ଆବେଦନାକାରୀ ସାମ୍ବାଦିକ ସଂଘ 'ସଂଗଠିତ ଅପରାଧ ଏବଂ ଦୁର୍ନୀତି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକଳ୍ପ' ଦ୍ୱାରା ମିଳିଥିବା ଏକ ଦସ୍ତାବିଜକୁ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ଏହି ସତ୍ୟପାଠରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମରିସସ୍‌ରେ ଥୀବା ଦୁଇଟି କମ୍ପାନୀ - ଏମର୍ଜିଂ ଇଣ୍ଡିଆ ଫୋକସ୍ ଫଣ୍ଡ (ଇଆଇଏଫ୍ଏଫ୍) ଏବଂ ଇଏମ୍ ରିସର୍ଜେଣ୍ଟ୍ ଫଣ୍ଡ୍ (EMRF) ୨୦୧୩ ରୁ ୨୦୧୮ ମଧ୍ୟରେ ଚାରିଟି ଆଦାନୀ କମ୍ପାନୀର ସେୟାରରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିଥିଲା। ଆବେଦନକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଦୁଇଟି କମ୍ପାନୀର ନାମ ସେବି ର ୧୩ ଟି ସନ୍ଦେହଜନକ ବିଦେଶୀ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ନିବେଶ / ବିଦେଶୀ ସଂସ୍ଥା ତାଲିକାରେ ଅଛି। ସେବି ସେମାନଙ୍କର ଚରମ ଲାଭଦାୟକ ମାଲିକ କିମ୍ବା ଅର୍ଥନୈତିକ ହିତସାଧନ କର‌ଥିବା ସେୟାରଧାରକଙ୍କୁ ଚିହ୍ନିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇନାହିଁ। ଆବେଦନକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେବି ଦ୍ୱାରା ନିୟମରେ ବାରମ୍ବାର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ଉପକୃତ ହୋଇଛି।

ସୂଚନାଥାଉକି, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ଆମେରିକାର କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀ ହିଣ୍ଡେନବର୍ଗ ଏହାର ରିସର୍ଚ୍ଚ ରିପୋର୍ଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲା ଯେ, ଆଦାନି ଗ୍ରୁପ୍ ଆକାଉଣ୍ଟିଂ ଠକେଇ, ଷ୍ଟକ୍ ମୂଲ୍ୟ ହେରଫେର ଏବଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଭୁଲ ବ୍ୟବହାରରେ ଜଡିତ ଅଛି। ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପରେ, ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ର ସେୟାରଗୁଡିକ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଥିଲା, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଗ୍ରୁପ୍ ର ମାର୍କେଟ୍ କ୍ୟାପ୍ ୧୫୦ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା। ତମାମ ରିପୋର୍ଟ ବାବଦରେ ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୧୩ରେ ଶୁଣାଣି ହେବ।

  • Adani Groups
  • Supreme Court
  • october
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.