ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ: ୧୬୭ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଙ୍ଗିନ ମାମଲା, କଂଗ୍ରେସର ଭେଙ୍କଟରମଣ ସବୁଠୁ ଧନୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପିସିସି ପ୍ରଚାର କମିଟି ବୈଠକ, ୨୮ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍‌ରେ ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ଗୁଜୁରାଟ ମଧ୍ୟରେ ଟକ୍କର, ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ହେବ ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦୁବାଇରେ ବର୍ଷାର ପ୍ରକୋପ, ଚାରିଆଡେ ଖାଲି ପାଣି ପାଣି, ଓମାନରେ ଚାଲିଗଲା ୧୮ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅସହ୍ୟ ତାତି ଓ ଗୁଳୁଗୁଳିରେ ସିଝୁଛି ରାଜ୍ୟ, ୪ ଦିନ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ, ୧୮ ଓ ୧୯ରେ ୪୫ ଡିଗ୍ରୀ ଛୁଇଁବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ପବିତ୍ର ରାମନବମୀ, ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପ୍ରଥମ ରାମନବମୀ, ଆସିବେ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପୁଣି ଚମକିଲା କଟକର ତାରକସି, ଗୋଟିଏ ହାତରେ ସୁନ୍ଦର କାରିଗରୀ କରୁଛନ୍ତି ପଙ୍କଜ କୁମାର

କଟକ,୨୨/୦୨: ଗୋଟିଏ ହାତର ପାପୁଲି  ହରାଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ହାତଟିରେ ସୁନାରୁପା ଅଳଙ୍କାର ହେଉ କି ଘରକରଣା ସାମଗ୍ରୀ, ସବୁକିଛି ଅତି ନିଖୁଣତାର ସହ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି । ଏକ କାରିଗର ପରିବାରରୁ ଆସି ନିଜର ଦକ୍ଷତା ମାଧ୍ୟମରେ କଟକର ତାରକସିକୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଚମକାଇଛନ୍ତି କଟକର ପଙ୍କଜ କୁମାର  ସାହୁ(୫୩) । ପୂର୍ବରୁ ନିଜ କଳା ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିବା ପଙ୍କଜ ଫରିଦାବାଦର ସୁରଜକୁଣ୍ଡରେ ଆୟୋଜିତ  ୩୭ ତମ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରାଫ୍ଟ ମେଳାରେ  ‘କଳା ରତ୍ନ’ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଯାହା ଏବେ  କଟକ ସମେତ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଗୌରବର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି ।  

କଟକ ଷ୍ଟୋନୀ ରୋଡ୍‌ର ବାସିନ୍ଦା ପଙ୍କଜ । ତାଙ୍କ ପରିବାର  ପିଢି ପରେ ପିଢି ଏହି ତାରକସି କାମ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଏବେ  ସେ ନିଜେ ମାଷ୍ଟର୍‌ କ୍ରାଫ୍ଟ ମ୍ୟାନ୍‌ ଭାବେ ପରିଚିତ । ସେ ତାଙ୍କ  ବାପା ସ୍ୱର୍ଗତଃ ଶ୍ୟାମସୁନ୍ଦର ସାହୁଙ୍କ ଠାରୁ କାମ ଶିଖି ଏବେ  ନିଜେ ପିଲାଙ୍କୁ କାମ ଶିଖାଉଛନ୍ତି । ସେ ଏହି କାରିଗରୀ  ପାଇଁ ୧୯୯୪ ମସିହାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଠାରୁ ପୁରସ୍କୃତ  ହୋଇଥିଲେ । ତେବେ ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ  ସେ ବାମ ହାତର ପାପୁଲି ହରାଇଥିଲେ । ଏହାସତ୍ତେ୍ୱ ସେ  ତାରକସିରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ଦେଇ ନ ଥିଲେ । ଗୋଟିଏ ହାତରେ ସୁନ୍ଦର ତାରକସି ଅଳଙ୍କାର ତିଆରି କରିଥିଲେ ।  

ଏହି କ୍ରମରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବୟନ ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ  ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ହରିୟାନା ଫରିଦାବାଦର ସୁରଜକୁଣ୍ଡଠାରେ  ଆୟୋଜିତ ଆର୍ନ୍ତଜାତୀକ କ୍ରାଫ୍ଟ ମେଳାରେ ପଙ୍କଜ ଅଂଶଗ୍ରହଣ  କରିଥିଲେ । ସେଠାକୁ ସେ ରୂପା ତାରକସିର ଛତା ଆକୃତିର  ପୂଜା ସାମଗ୍ରୀ କରି ନେଇଥିଲେ ଯାହା ମେଳାରେ ବେଶ  ଆଦୃତ ହୋଇଥିଲା । ଯାହାଫଳରେ ହରିୟାନା ସରକାରଙ୍କ  ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁ କଳା ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି ।  ପଙ୍କଜ କହନ୍ତି, ‘ମୋତେ କାମରେ ମୋ ପୁଅ ମୋତି  ରଞ୍ଜନ ସାହୁଙ୍କ ସମେତ କେତେକ କର୍ମଚାରୀ ସାହାଯ୍ୟ  କରନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ସହଯୋଗ ମୋର ଗୌରବ ବଢାଇଛି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.