ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି କ୍ରିକେଟ୍ ବିଶ୍ୱକପ୍ ୨୦୨୪: ସେଣ୍ଟ୍‌ଭିନ୍‌ସେଣ୍ଟରେ ସାମ୍ନାସାମ୍ନି ହେବେ ବାଂଲାଦେଶ- ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍‌ସ
  • ||
  • ଜୁନ୍ ୧୮ରେ ବାରାଣସୀ ଯିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ତୃତୀୟ ପାଳିରେ ହେବ ପ୍ରଥମ ଗସ୍ତ
  • ||
  • ଅରୁଣାଚଳର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେବେ ପେମା ଖାଣ୍ଡୁ, ସମାରୋହରେ ସାମିଲ୍ ହେବେ ଜେପି ନଡ୍ଡା, ଅମିତ ଶାହ
  • ||
  • ବିଧାୟକ ପଦରୁ ସପା ମୁଖ୍ୟ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ଇସ୍ତଫା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଖୋଲିଲା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ୪ ଦ୍ବାର, ମଙ୍ଗଳ ଆଳତି ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମୋହନ ଚରଣ ମାଝୀ
  • ||

ୟୁକ୍ରେନ୍‌ ଊପରେ କ୍ଳଷ୍ଟର ବମ୍‌ ପକାଇଲା ଋଷ; ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ୯୦୦ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

image courtesy: Indian Foundation

ମସ୍କୋ,୦୬/୦୯: ୟୁକ୍ରେନ ଏବଂ ଋଷ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧରେ ବିନାଶ ବ୍ୟତୀତ ଆଉ କିଛି ଦେଖାଯାଉ ନାହିଁ। ଏହାରି ଭିତରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୨୦୨୨ ମସିହାରେ, ୟୁକ୍ରେନରେ କ୍ଲଷ୍ଟର ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୯୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। କ୍ଲଷ୍ଟର ବୋମା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଆହ୍ବାନ କରୁଥିବା ଏକ ଅଣ-ସରକାରୀ ସଂଗଠନର ଏକ ନେଟୱାର୍କ 'କ୍ଲଷ୍ଟର ମ୍ୟୁନିସନ୍ କୋଲିସନ୍‌ କମିଟି' କହିଛି ଯେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ହେତୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ଏକ ନୂତନ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଗତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ଋଷ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପରେ ପରେ ପୁରୁଣା କ୍ଲଷ୍ଟର ବୋମା ଏବଂ ନୂତନ ବିକଶିତ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର “ବହୁ ପରିମାଣରେ ବ୍ୟବହାର କରିଛି।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ୟୁକ୍ରେନ ସେନା ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରକୁ “କିଛି ପରିମାଣରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ, ଯଦିଓ ଆମେରିକାରୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଣ ପରେ ଏଥିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ। ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ୟୁକ୍ରେନରେ କ୍ଲଷ୍ଟର ବୋମା ଯୋଗୁଁ କେହି ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଗତ ବର୍ଷ ୯୧୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ଶହ ଶହ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ରହିଛନ୍ତି। 

ଏଥି ସହିତ ଋଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧରେ ପରସ୍ପର ରାଷ୍ଟ୍ର ଉଭୟଙ୍କୁ କଠୋର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଦେଉଛନ୍ତି। ଲଗାତାର ଆକ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା ୟୁକ୍ରେନ ଧ୍ୱଂସ ହୋଇଯାଇଛି, ଋଷର ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟ ଡ୍ରୋନ୍ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଋଷ ମଧ୍ୟ ନୟାନ୍ତ ହୋଇଛି। ୟୁକ୍ରେନର ଶେଷ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ, ମସ୍କୋର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ୟୁକ୍ରେନ ଡ୍ରୋନ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କ ଘର ନିକଟରେ ୟୁକ୍ରେନ ଡ୍ରୋନ୍ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ପୁଟିନଙ୍କ ଘର ଟିଭେର ଅଞ୍ଚଳରେ। ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ୟୁକ୍ରେନ ଡ୍ରୋନକୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି। ୟୁକ୍ରେନର ସମସ୍ତ ଡ୍ରୋନ୍‌ ଆକ୍ରମଣ କରି‌ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଥି ସହିତ ମସ୍କୋ ଏବଂ ଏହାର ବାହାରେ ଥିବା ୟୁକ୍ରେନ ଡ୍ରୋନକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ମସ୍କୋ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି।


News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.