ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୌଦ୍ଧ : ବାଇକ୍କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ରେଲୱେ ବିଭାଗର ବୋଲେରୋ, ବାଇକ୍ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ଖରସ୍ରୋତାରେ ୨ ଭାଇ ନିଖୋଜ ଘଟଣା, ବଡ଼ଭାଇର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ଡ଼ଭା ଛକରେ ପୋଲିସର ଚେକିଂ ବେଳେ ୬ ଲକ୍ଷ ୫୨ ହଜାର ୮୦୦ଟଙ୍କା ଜବତ, ୨ ଜଣ ଅଟକ
  • ||
  • ନନ୍ଦନକାନନରେ ଆଖିବୁଜିଲା ଧଳା ବାଘୁଣୀ ସ୍ନେହା, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ନିର୍ଘାତ ତାତି: ସାଢ଼େ ୮ଟା ସୁଦ୍ଧା ୩୫ ଡିଗ୍ରୀ ଉପରେ ତାଳଚେର ତାପମାତ୍ରା, ୩୦ ଡିଗ୍ରୀ ଉପରେ ୧୪ ସହର ପାରଦ
  • ||
  • ସୁନା ଦରରେ ଲାଗିଲା ବ୍ରେକ୍‌, ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍‌ ସୁନା ଦର ୩୩୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ
  • ||
  • ବିଦ୍ରୋହୀ ବିଗାଡ଼ିବେ ଅଙ୍କ, ଚିନ୍ତାରେ ବିଜେପି: ପ୍ରଥମ ଦଫା ଭୋଟ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନ ଆରମ୍ଭ,ଜୟପୁର ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପାଉନି ଦଳ
  • ||
  • ନିୟମଗିରିରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଆତଙ୍କ: ବହୁସଂଖ୍ୟାରେ ଡଙ୍ଗରିଆ ପୀଡ଼ିତ, ପହଞ୍ଚିଲା ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍
  • ||
  • ବିଜେଡି ଛାଡ଼ି ବିଜେପି ଯିବେ ପ୍ରସନ୍ନ ପାଟ୍ଟଶାଣୀ ! ଆଜି ହୋଇପାରେ କିଛି ବଡ଼ ଘୋଷଣା
  • ||
  • IPL 2024 : ସୁପର ଜାଏଣ୍ଟସ୍‌କୁ ଭେଟିବ ସୁପରକିଙ୍ଗସ୍, ଏକାନ୍ନା ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ୍‌ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ମ୍ୟାଚ୍‌
  • ||
  • ଗଣତନ୍ତ୍ରର ମହାପର୍ବ: ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୭ ରାଜ୍ୟ ଓ ୪ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ୧୦୨ ଆସନରେ ମତଦାନ
  • ||
  • ବିପଜ୍ଜନକ ଖରା: ଆଜି ଅତି ଭୀଷଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ସମ୍ଭାବନା, ଆହୁରି ୩ ଦିନ ଜଳାଇବ, ୨୨ରୁ ହାଲୁକା ଆଶ୍ୱସ୍ତ
  • ||

ବାରବାଟୀ-କଟକରେ ଆଶାୟୀଙ୍କୁ ନେଇ ବିଜେପିରେ ଦ୍ଵନ୍ଦ, ପୁରୁଣା-ନୂଆ ବଳ କଷାକଷି

କଟକ, ୨୯/୦୨ : ନିର୍ବାଚନ ଯେତିକି ପାଖେଇ ଆସୁଛି ବାରବାଟୀ-କଟକ ବିଧାନସଭା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଜେପିରେ ସେତିକି ସେତିକି ନୂଆ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଆବିର୍ଭାବ ଘଟୁଛି । ସଂଗଠନ ସହ ଜଡ଼ିତ ପୁରୁଖା ନେତାମାନେ ଟିକେଟ୍‌ ଆଶାୟୀ ତାଲିକାରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ହଠାତ୍‌ କିଛି ନୂଆ ଆଶାୟୀ ନିଜକୁ ଦାବିଦାର ଭାବେ ଉପସ୍ଥାପନ କରୁଛନ୍ତି । ଫଳରେ ବାରବାଟୀ-କଟକରେ ନୂଆ-ପୁରୁଣାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଳ କଷାକଷି ସ୍ଥିତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ବିଶେଷ କରି ପୁରୁଣା ନେତାମାନେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିବା ଫଳରେ ନୂତନ ଆଶାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ନିଜ ପ୍ରାର୍ଥିତ୍ୱକୁ ନେଇ ଆଶଙ୍କାରେ ପଡ଼ିଲେଣି । 

ବାରବାଟୀ-କଟକ ବିଧାନସଭା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଜେପିର ସବୁଠୁ ସଫଳ ନେତା ହେଲେ ସମୀର ଦେ । ଏଠାରୁ ସେ ୧୯୯୫, ୨୦୦୦ ଏବଂ ୨୦୦୪ରେ ତିନି ଥର ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି । ଶେଷ ଦୁଇ ଥର ବିଜେପି ବିଜେଡି ମେଣ୍ଟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ସମୀର ଦେ’ ଜିତିବା ସହ ହାଟ୍ରିକ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ୨୦୦୯ ରେ ମେଣ୍ଟ ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ସମୀର ଦେ’ ଏଠାରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଭୋଟ୍‌ ହାର ୧୫.୫୭%କୁ ଖସି ଆସିଥିଲା । ୨୦୧୪ରେ ଦଳ ପ୍ରଦୀପ ସ୍ୱାଇଁଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଥିଲା । ସେ ବି’ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ । ପୁନର୍ବାର ବିଜେପି ୨୦୧୯ରେ ସମୀରଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେଥର ବି ସେ ଭୋଟରଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଜିତି ପାରିନଥିଲେ । ପରେ ପରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା କାରଣରୁ ସମୀରଙ୍କୁ ଆଉ ବିଶେଷ କୌଣସି ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନଥିଲା । କେବେ କେମିତି ସେ ପ୍ରେସ୍‌ ରିଲିଜ୍‌ ଜରିଆରେ ନିଜ ଉପସ୍ଥିତି ଜାହିର କରି ଆସୁଥିଲେ । ଏବେ ସେ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ହୋଇ ଉଠିଥିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଉଛି । 

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଦଳର ଅନ୍ୟତମ ପୁରୁଣା ନେତା ତଥା ନଗର ସଭାପତି ଲଲାଟେନ୍ଦୁ ବଡ଼ୁ, ବରିଷ୍ଠ ନେତା ବିନୋଦ ଦାଶ, ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ସୌରଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରାର୍ଥିତ୍ୱ ଦୌଡ଼ରେ ଗତ କେତୋଟି ନିର୍ବାଚନରୁ ରହି ଆସିଛନ୍ତି । ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ସୌରଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ଗତ ସିଏମ୍‌ସି ନିର୍ବାଚନରେ ଦଳ ମେୟର ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିବ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ହଠାତ୍‌ ଦଳ ତାଙ୍କୁ ମେୟର ପଦ ଲାଗି ପ୍ରାର୍ଥୀ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବାରୁ ସେ ଏହାକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିଥିଲେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ନିକଟରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଜାତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକରେ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ଯୋଗ ଦେଇ ଫେରିଛନ୍ତି । ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ଦଳ ତାଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇପାରେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ନଗର ସଭାପତି ଲଲାଟେନ୍ଦୁ ବଡ଼ୁ ମଧ୍ୟ ନିଜସ୍ୱ ସଂଗଠନକୁ ଆଶ୍ରା କରି ଆଗକୁ ବଢୁଛନ୍ତି । ସେହିପରି ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ସଦସ୍ୟା ଗୀତା ଦାସ ମଧ୍ୟ ଟିକେଟ୍‌ ଆଶାୟୀ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛନ୍ତି । ମେୟର ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିବା ଶ୍ରୀତମ ଦାସ, ଆଇନଜୀବୀ ସ୍ମୃତି ପଟ୍ଟନାୟକ, କର୍ପୋରେଟର ଗଗନ ଓଝା ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ବିଧାୟକ ଆଶାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ଉପସ୍ଥାପନ କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେଲା ସମୀର ଦେ’ ପୁନର୍ବାର ସକ୍ରିୟ ହେବା ବିଜେପିର ସାଂଗଠନିକ ସମୀକରଣକୁ ଗୋଳମାଳିଆ କରିଦେଇଛି ।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.