ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି କ୍ରିକେଟ୍ ବିଶ୍ୱକପ୍ ୨୦୨୪: ସେଣ୍ଟ୍‌ଭିନ୍‌ସେଣ୍ଟରେ ସାମ୍ନାସାମ୍ନି ହେବେ ବାଂଲାଦେଶ- ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍‌ସ
  • ||
  • ଜୁନ୍ ୧୮ରେ ବାରାଣସୀ ଯିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ତୃତୀୟ ପାଳିରେ ହେବ ପ୍ରଥମ ଗସ୍ତ
  • ||
  • ଅରୁଣାଚଳର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେବେ ପେମା ଖାଣ୍ଡୁ, ସମାରୋହରେ ସାମିଲ୍ ହେବେ ଜେପି ନଡ୍ଡା, ଅମିତ ଶାହ
  • ||
  • ବିଧାୟକ ପଦରୁ ସପା ମୁଖ୍ୟ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ଇସ୍ତଫା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଖୋଲିଲା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ୪ ଦ୍ବାର, ମଙ୍ଗଳ ଆଳତି ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମୋହନ ଚରଣ ମାଝୀ
  • ||

୬ ରାଜ୍ୟରେ ୭ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ; I.N.D.I.A ବନାମ NDA ମଧ୍ୟରୁ କିଏ ମାରିବ ବାଜି?

image courtesy: Business Today

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୫/୦୯: ମଙ୍ଗଳବାର ଦେଶର ୬ ଟି ରାଜ୍ୟରେ ସାତୋଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏହି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଘୋଷୀ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଧୁପୁଗୁରୀ, କେରଳର ପୁଥୁପାଲ୍ଲୀ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବାଗେଶ୍ୱର, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ଡୁମରୀ ଏବଂ ବୋକ୍ସାନଗର ଏବଂ ତ୍ରିପୁରାର ଧନପୁର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଭୋଟ୍ ଗଣନା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୮ ରେ ହେବ। ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଉଭୟ ବିଜେପି ଏବଂ ବିରୋଧି ମେଣ୍ଡ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱସନୀୟତାର ସଂଗ୍ରାମ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି। ଏଥିସହିତ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଖି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଘୋଷୀ ଆସନ ଉପରେ ରହିଛି। ଏହି ଆସନରେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହେଉଛି ବିଜେପି ଏବଂ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ମଧ୍ୟରେ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଧୁପଗୁରୀ, ପୁଥୁପାଲ୍ଲୀ, ବାଗେଶ୍ୱର, ଡୁମ୍ରି ଏବଂ ବୋକ୍ସାନଗରରେ ଥିବା ବିଧାୟକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏହି ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଘୋଷ ଏବଂ ଧନପୁରର ବିଧାୟକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ଘୋଷିରେ ସପା ବିଧାୟକ ଦାରା ସିଂ ଚୌହାନଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଯୋଗୁଁ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଚାଲିଛି। ସପାରୁ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ଦାରା ସିଂ ଚୌହାନ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏବେ ବିଜେପି ଘୋଷି ଉପ-ନିର୍ବାଚନରେ ସପାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦାରା ସିଂଙ୍କୁ ମଇଦାନୁ ଓହ୍ଲାଇଛି। ଦାରା ସିଂ ସପା ପ୍ରାର୍ଥୀ ସୁଧାକର ସିଂଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି।

ପଢ଼ନ୍ତୁ: ଦିନେ ବସ୍ତିରେ କଟୁଥିଲା ଦିନ; ଗୋଟିଏ ସ୍କିମ୍‌ ବଦଳାଇ ଦେଲା ଭାଗ୍ୟ; ଏବେ ତାହା ସିଙ୍ଗାପୁର

ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦାରା ସିଂ ୨୦୧୨ ରୁ ୨୦୧୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘୋଷୀରୁ ବିଧାୟକ ରହିଛନ୍ତି। ଏବେ ବିଜେପି ପୁଣି ଥରେ ଦାରା ସିଂଙ୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଯେତେବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଏହି ଆସନରେ ନିଜର ସହଯୋଗୀ ଏସପିଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି। ଘୋଷି ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଉଭୟ ବିଜେପି ଏବଂ ସପାଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, କାରଣ ବିରୋଧୀ ଦଳ 'ଇଣ୍ଡିଆ' ଗଠନ ପରେ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ପ୍ରତିଯୋଗିତା। ଏହା ମଧ୍ୟ ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ସେମିଫାଇନାଲ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି।

ତ୍ରିପୁରା: 

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ତ୍ରିପୁରାରେ ବିଜେପିର ପ୍ରତୀମା ଭୋମିକ୍‌ ଏହାର ଲୋକସଭା ଆସନ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ  ଧନପୁର ଆସନରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ଏଠାରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଜରୁରୀ ହୋଇପଡିଛି। ଧନପୁର ଆସନରେ ବିଜେପି ପ୍ରତୀମା ଭୌମିକଙ୍କ ଭାଇ ବିନ୍ଦୁ ଦେବନାଥଙ୍କୁ ସିପିଆଇ-ଏମ ପ୍ରାର୍ଥୀ କୌଶିକ ଚନ୍ଦାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି। ସିପିଆଇ (ଏମ୍) ବିଧାୟକ ସାମସୁଲ ହକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ କାରଣରୁ ତ୍ରିପୁରାର ବୋକ୍ସାନଗର ଆସନ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିଲା। ଏହି ଆସନରେ ବିଜେପିର ତାଫାଜାଲ ହୁସେନ୍ ଏମସିପିଏମ୍ ର ମିଜାନ୍ ହୁସେନ୍‌ଙ୍କ ସହ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି।

ପଢ଼ନ୍ତୁ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଗୋଟିଏ ବି ଛୁଟି ନେଇନାହାନ୍ତି, ଆରଟିଆଇର ଜବାବ ଦେଲା ପିଏମଓ

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ: 

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ବାଗେଶ୍ୱର ଆସନରେ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ଚନ୍ଦନ ରାମ ଦାସଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ କାରଣରୁ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଜେପି ଏଠାରୁ ଦାସଙ୍କ ପତ୍ନୀ ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ଭେଟେରାନ କଂଗ୍ରେସର ବସନ୍ତ କୁମାର ଏବଂ ସପାର ଭଗବତୀ ପ୍ରସାଦଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ମୈଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି। ସେପଟେ କେରଳର ପୁଥୁପାଲ୍ଲୀ ଆସନ କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଓମାନ ଚଣ୍ଡିଙ୍କ ନିଧନ କାରଣରୁ ଖାଲି ପଡିଛି। ଏହି ଆସନରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ୟୁଡିଏଫ ଓମନ ଚଣ୍ଡିଙ୍କ ପୁଅ ଚାଣ୍ଡି ଓମନଙ୍କୁ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି। ସେ ଶାସକ ସିପିଆଇ (ଏମ୍) ର ଜ୍ୟାକ୍ ସି ଥୋମାସ୍‌ଙ୍କ ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦିତା କରିବେ।

ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: 

ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ମୁମତି ମୋର୍ଚ୍ଚା ବିଧାୟକ ଜଗନ୍ନାଥ ମହାତ୍ମାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେତୁ ଝାଡଖଣ୍ଡର ଡୁମ୍ରି ସିଟ୍ ଖାଲି ଅଛି। ଏହି ଆସନରେ ଜେଏମଏମ ମହାତ୍ମାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ବେବି ଦେବୀଙ୍କୁ ଏନଡିଏର ଯଶୋଦା ଦେବୀ ଏବଂ ଏଆଇଏମଆଇଏମର ଅବଦୁଲ ରିଜଭିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦିତା କରିବାକୁ ହେବ। ସେପଟେ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ବିଷ୍ଣୁ ପାଦରେଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ କାରଣରୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଧୁପଗୁରୀ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

You can also read:

କରୋନା କାଳରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଆୟ; କିନ୍ତୁ ଧନୀ ହୋଇଛନ୍ତି ରାଜନୈତିକ ଦଳ; ବର୍ଷକରେ ବଢ଼ିଛି ଏତେ ସମ୍ପତ୍ତି?


 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.