ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଗବେଷଣା ସୁଯୋଗ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫେଲୋସିପ୍‌ ପାଇଁ ୩୦୦ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଚୟନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ; ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ ୨୪୮ ଜଣ, ଏବେ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ଏସ୍‌ଓପି ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା, ଜଣେ ଟିଏମସି କର୍ମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପୁଣି ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ଦଳ ଆଣିଲା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ବାଂଲାଦେଶ ମୁହାଁ ବାତ୍ୟା, ପ୍ରଭାବରେ ୪ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ଓ ପବନ ସମ୍ଭାବନା, ୪ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଏସଆରସିଙ୍କ ଆଲର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ଲୋକସଭା ଓ ୪୨ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଭୋଟିଂ, ୪୪୭ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ହେବ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ରାଜ୍ୟ ଓ ୨ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟ୍, ୫୮ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଅବପାତ: ୨୫ ରାତିରୁ ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା, ୨୬ରେ ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟା ରୂପ ନେବ
  • ||

ମୃତ ଝିଅ ପାଇଁ ଜୀବନସାଥୀ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ପରିବାର, ଖବରକାଗଜରେ ଦେଲେ ବିଜ୍ଞାପନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୦୫: କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଦକ୍ଷିଣ କନ୍ନଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ପୁଟ୍ଟୁରର ଏକ ପରିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଖବରକାଗଜରେ ଏକ ଅଜବ ବିଜ୍ଞାପନ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେମାନେ ୩୦ ବର୍ଷ ତଳୁ ପରଲୋକ ହୋଇସାରିଥିବା ନିଜ ଝିଅ ପାଇଁ ଜଣେ ଉପଯୁକ୍ତ ଜୀବନସାଥୀ ସନ୍ଧାନ ଲାଗି ସେଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେପରିକି ‘ପ୍ରେତ ମଦୁଭେ’ ପରମ୍ପରା ପାଳନ କରାଯାଇ ପାରିବ । ଦକ୍ଷିଣ କନ୍ନଡ଼ ଓ ଉଡୁପି ଜିଲ୍ଲାର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ପରମ୍ପରା ବହୁଳ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ସମୟରେ ମୃତ ଆତ୍ମାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ । ସପ୍ତାହ ତଳେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ବିଜ୍ଞାପନରେ କୁଲାଲ ଜାତି ଓ ବାଙ୍ଗେର ଗୋତ୍ରର ପୁଅ ସନ୍ଧାନ କରୁଥିବା ପରିବାର ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି । 

ଝିଅର ୩୦ ବର୍ଷ ତଳେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ତେଣୁ ଯଦି ୩୦ ବର୍ଷ ତଳେ ମରିଥିବା ସମାନ ଜାତିର ଜଣେ ପୁଅ ମିଳେ, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ଏଥିଲାଗି ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦିଆଯିବ । ଉଭୟ ପରିବାରର ସହମତିରେ ଆତ୍ମା ବିବାହ ପରମ୍ପରା ପାଳିତ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ପରିବାରର ଜଣେ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ଏହି ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରଠୁ ଅତି କମ୍‌ରେ ୫୦ ଲୋକ ଆମକୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଆମେ ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ବିବାହ ଲାଗି ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରିବୁ । ଗତ ୫ ବର୍ଷ ହେଲା ଆମେ ଏଥିଲାଗି ଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସନ୍ଧାନରେ ଥିଲୁ । ବିଜ୍ଞାପନ ଦେବା ସମୟରେ ଲୋକେ ହୁଏତ ଆମକୁ ଥଟ୍ଟା କରିବେ ବୋଲି ଆମେ ଭାବିଥିଲୁ । କିନ୍ତୁ ଆମର ସୌଭାଗ୍ୟକୁ ବହୁ ଲୋକ ଏ ସଂପର୍କରେ ଜାଣିଛନ୍ତି । ଏହି ପରମ୍ପରା ପାଳନ ଦ୍ୱାରା ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ପରଲୋକଗତ ହୋଇଥିବା ଆତ୍ମାକୁ ମୋକ୍ଷ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.