ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମିଜୋରାମରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଭୁଷୁଡିଲା ପଥର ଖଦାନ, ୧୦ ଶ୍ରମିକ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ, ଏକାଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ଇଣ୍ଡିଗୋ ବିମାନରେ ବୋମା ଆତଙ୍କ,ଏମର୍ଜେନ୍ସି ଡୋର ଦେଇ ବାହାରିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ ବିମାନବନ୍ଦର, ତାଜ ହୋଟେଲ ଉଡ଼ାଇବାକୁ ଧମକ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରୁ ଆସିଥିଲା କଲ୍
  • ||
  • ଉପକୂଳରେ ଜୋରଦାର ପ୍ରଚାର, ମଙ୍ଗଳବାର ବାଲେଶ୍ବରରେ କାର୍ତ୍ତିକ୍ ପାଣ୍ଡିଆନଙ୍କ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ
  • ||
  • ଆମେରିକାରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିଝଡ଼ ରଚିଲା ତାଣ୍ଡବ, ୨୨ ମୃତ,ଶତାଧିକ ଆହତ, ୧୦ କୋଟି ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ
  • ||
  • ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ବୁଧବାର ରଥ ତ୍ରୟର ଚକ-ଅଖ ଡ଼େରା ନୀତି, ଚକକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଏ ପନ୍ଦାରି ଚାବି
  • ||
  • କଟକ ଚାନ୍ଦବାଲି ରାସ୍ତାରେ OSRTC ବସ୍-ସ୍କୁଟି ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଆଖିବୁଜିଲେ ଜଣେ ମହିଳା
  • ||
  • ମେ’ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା କେରଳ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ: ଦେଶରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିବ, ଓଡ଼ିଶାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା ଆକଳନ
  • ||

ଜଳୁଛି ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଗାଁ; ଘାସ ଖାଇ ବଞ୍ଚୁଛନ୍ତି ଲୋକେ....ସୁଦାନର ସଂକଟକୁ ନେଇ ବିଶ୍ବକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଲା ୟୁଏନ୍‌

Image source: CNN

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୪/୦୫: ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶ ସୁଦାନରେ କ୍ରମାଗତ ହିଂସା ହେତୁ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଦୁଢ଼ଖ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଏକ ବଡ଼ ଅଞ୍ଚଳ ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି। ଜାତିସଂଘ ଏଜେନ୍ସି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ ପଶ୍ଚିମ ସୁଦାନର ଡାରଫୁରରେ ଅନାହାରକୁ ରୋକିବାକୁ ସମୟ ମିଳୁନି, କାରଣ ଦେଶରେ ହିଂସା ଘଟୁଛି। ୱାର୍ଲ୍ଡ ଫୁଡ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ (ଡବ୍ଲୁଏଚ୍‌ପି) ର ପୂର୍ବ ଆଫ୍ରିକାର ଆଞ୍ଚଳିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡାରଫୁରରେ ଖାଦ୍ୟ ଅଭାବ ଏପରି ଯେ ଲୋକମାନେ ଘାସ ଏବଂ ବାଦାମ ଚେର ଖାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି।

ସିଏନ୍ଏନ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମାଇକେଲ୍ ଡନ୍‌ଫୋର୍ଡ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସହାୟତା ଯଥାଶୀଘ୍ର ଡାରଫୁରରେ ପହଞ୍ଚିବ ନାହିଁ, ତେବେ ସୁଦାନର ଏହି ବିବାଦ ତଥା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଅନାହାର ବଢ଼ିବାର ଯଥେଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଏହି କାରଣରୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବାଧାବିଘ୍ନ ଯୋଗୁଁ ଡାରଫୁରକୁ ଖାଦ୍ୟ ସହାୟତା ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଉଛି। ଏହି କାରଣରୁ, ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଅତି କମରେ ୧୭ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସ୍ତରରେ ଭୋକର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି।

ଏକ ବର୍ଷ ଧରି ହିଂସାର ଜାଲରେ ସୁଦାନ: 

ମାନବିକ ସଂଗଠନ ଅନୁଯାୟୀ ଗୁରୁବାର ଦିନ ରେଡକ୍ରସ୍‌ର ଦୁଇ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କମିଟି (ଆଇସିଆରସି) ର ଦୁଇ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଦକ୍ଷିଣ ଡାରଫୁରରେ ତିନିଜଣ କର୍ମଚାରୀ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ ସଶସ୍ତ୍ର ହିଂସା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସଙ୍କଟକୁ ଆକଳନ କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ଏକ ଆଇସିଆରସି ଦଳ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା। ହିଂସା ଘଟଣାର ସର୍ବଶେଷ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି କାରଣ ଆରଏସଏଫ ଉତ୍ତର ଦାରୁଫୁର ରାଜଧାନୀ ଏଲ ଫୈସରକୁ ଘେରି ରହିଛି।

ଗତ ବର୍ଷ ଠାରୁ ଗୃହଯୁଦ୍ଧ ହେତୁ ସୁଦାନ ହିଂସାର ଶିକାର ହୋଇଆସୁଛି। ସୁଦାନ ସେନା ଏବଂ ପାରାମିଲିଟାରୀ ରାପିଡ୍ ସପୋର୍ଟ ଫୋର୍ସ (ଆରଏସଏଫ) ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହେତୁ ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସୁଦାନରେ ଯୌନ ହିଂସା ଏବଂ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଭଳି କ୍ରମାଗତ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି। ଏହା ଲୋକଙ୍କୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛି।

ଗାଁ ପରେ ଗାଁ ପୋଡ଼ି ପାଉଁଶ ହେଉଛି: 

ସୁଦାନ ପାଇଁ ଜାତିସଂଘର ଡେପୁଟି ମାନବିକ ସଂଯୋଜକ ଟୋବି ହେୱାର୍ଡ ଗୁରୁବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସହର ତଥା ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ମନଇଚ୍ଛା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟୁଛି ଏବଂ ସମଗ୍ର ଗାଁକୁ ପୋଡି ପାଉଁଶ କରିଦିଆଯାଇଛି। ହେୱାର୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଲ ଫୈସର ହେଉଛି ଡାରଫୁରର ଏକମାତ୍ର ସହର ଯାହାକି ଆରଏସଏଫ ଦ୍ୱାରା କବଳିତ ହୋଇନାହିଁ ଏବଂ ସେଠାରୁ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ବିସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଶିଶୁ ଏଜେନ୍ସି (ୟୁନିସେଫ୍) ଅନୁଯାୟୀ, ସହରରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଉଥିବା ଅତିକମରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ସୁଦାନର ଅନ୍ୟତ୍ର ହିଂସା ଦ୍ୱାରା ବିସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.