ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖଣ୍ଡପଡ଼ା: ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ
  • ||
  • ଯଜ୍ଞର ପ୍ରସାଦ ଖାଇ ୫୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଲୋକ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି, ଖଲ୍ଲିକୋଟ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଶନିବାରଠୁ ପିଜି ନାମଲେଖା ଆବେଦନ, ୨୭ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ: ଜୁନ୍‌ ୨୨ରେ ଆଡମିଟ୍‌ କାର୍ଡ, ଜୁଲାଇ ୩ରୁ ୧୪ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା-ନିମାପଡ଼ା ରାସ୍ତାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଖୁଣ୍ଟକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର
  • ||
  • ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ନିର୍ମାଣସ୍ଥଳରେ ମୁଗୁର ଓ ନିହଣ ଶବ୍ଦର କମ୍ପନ, ଚାଲିଛି ତୁମ୍ବରେ ବିନ୍ଧ ଖୋଦେଇ
  • ||
  • ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ମାରାଥନ୍‌ ପ୍ରଚାର: ଆଜି ଅଶ୍ୱିନୀ, ହେମାମାଳିନୀ ଓ ତୋମାରଙ୍କ କରିବେ ପ୍ରଚାର, ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର, ଭୂପେନ୍ଦ୍ର, ଅନୁଭବ, ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ବି ବୁଲିବେ
  • ||
  • ହରିୟାଣାରେ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ନିଆଁ ଲାଗି ୮ ମୃତ, ୨୪ରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଥମିବ ୫ମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର, ସୋମବାର ୪୯ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଭୋଟିଂ
  • ||
  • IPL 2024: ଚିନ୍ନାସ୍ୱାମୀରେ ଆରସିବିକୁ ଭେଟିବ ସିଏସ୍‌କେ, ପ୍ଲେ-ଅଫ୍‌ ପାଇଁ ଶେଷ ସୁଯୋଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତିି, ୨୦ରୁ କଲବଲ କରିବ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ: ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||

ଇରାକରେ ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କ ଅପରାଧ: ସଂସଦରେ ବିଲ୍‌ ପାସ, ହୋଇପାରେ ୧୫ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌

ବାଗ୍‌ଦାଦ,୨୯/୦୪: ଇରାକରେ  ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କକୁ ଅପରାଧୀକରଣ  କରିବା ଲାଗି ଆଗତ ବିଲ୍‌ ସଂସଦରେ  ପାରିତ ହୋଇଛି । ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କ  ରଖିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୧୦ରୁ ୧୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ଜେଲଦଣ୍ଡ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଏଥିରେ  ପ୍ରାବଧାନ ରହିଛି । ଏହି ଆଇନକୁ ସମର୍ଥନ  କରୁଥିବା ଇରାକ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଅନୁସାରେ,  ନୂଆ କାନୁନ ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ଧାର୍ମିକ ଭାବନା  ସୁରକ୍ଷିତ ରହିପାରିବ । 

ଆଇନରେ ଆହୁରି  ରହିଛି ଯେ, ଇରାକରେ ସମଲୈଙ୍ଗିକତା  କିମ୍ବା ଗଣିକାବୃତ୍ତିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଥିବା  ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଲିଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଥିବା  ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଜେଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯିବ ।  ଜାଣିଶୁଣି ମହିଳାଙ୍କ ପରି ବ୍ୟବହାର  କରୁଥିବା ପୁରୁଷ, ୱାଇଫ୍‌ ସ୍ୱାଇପ୍‌ ବା ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଦଳବଦଳ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନୂଆ  ଆଇନ ବଳରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯିବ । ସମଲିଙ୍ଗୀ  ସମ୍ପର୍କକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ  ୭ ବର୍ଷ ଜେଲଦଣ୍ଡର ପ୍ରାବଧାନ ରହିଛି ।  ଇରାକରେ ୧୯୮୦ ମସିହାର  ପ୍ରଷ୍ଟିଚ୍ୟୁସନ ବା ଗଣିକା ବୃତ୍ତି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ  ଆଇନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇ  ସେଥିରେ ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ ମୃତ୍ୟୁ  ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଯୋଡ଼ା ଯାଇଥିଲା । ଏହାକୁ  ଆମେରିକା ସମେତ ଅନେକ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ  ଦେଶ ବିରୋଧରେ କରିବା ପରେ ଏଥିରେ ପୁଣି ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଛି । 

ଇରାକ  ସାଂସଦ ଆମିର-ଅଲ୍‌-ମାମୁରି କହିଛନ୍ତି,  ଇସ୍‌ଲାମ ଏବଂ ସାମାଜିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ  ବିରୋଧରେ ଯାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ  ଲଗାମ ଲଗାଇବା ଲାଗି ଏହି ଆଇନ  ଜରୁରି ଥିଲା । ତେବେ ଇରାକର ଏହି  ଆଇନକୁ ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ  ସଂଘ ବିରୋଧ କରିଛି । ଆମେରିକା ବିଦେଶ  ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି, ଏପରି  ଆଇନ ମାନବାଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ । ଏହାର  ପ୍ରଭାବ ଇରାକର ଅର୍ଥନୀତି ଏବଂ ବିଦେଶୀ  ନିବେଶ ଉପରେ ପଡ଼ିବ । ବ୍ରିଟେନ ବିଦେଶ  ମନ୍ତ୍ରୀ ଡେଭିଡ୍‌ କ୍ୟାମରୁନ କହିଛନ୍ତି, ଏହି  ଆଇନ ବିପଜ୍ଜନକ ଏବଂ ଚିନ୍ତାଜନକ ମଧ୍ୟ ।  

କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଲିଙ୍ଗଗତ ପରିଚୟ  ଆଧରରେ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।  ଇରାକ ସରକାର ଦେଶର ସବୁ ନାଗରିକଙ୍କ ମାନବାଧିକାର ଏବଂ ସ୍ୱାଧୀନତାକୁ ବଜାୟ  ରଖିବାକୁ ସେ ଅପିଲ କରିଛନ୍ତି । ଭାରତ  ସମେତ ଅନେକ ଦେଶରେ ଏଲ୍‌ଜିବିଟିକ୍ୟୁ  ସମୁଦାୟ ବିବାହ ଅଧିକାର ପାଇଁ ଲଢ଼େଇ  କରୁଛନ୍ତି । ଦୀର୍ଘ ଦିନର ସଂଘର୍ଷ ପରେ ଫ୍ରାନ୍ସ,ଜର୍ମାନୀ, ବେଲ୍‌ଜିୟମ, ଆମେରିକା ସମେତ  ଦୁନିଆର ୩୧ ଦେଶରେ ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହକୁ  ଆଇନଗତ ମାନ୍ୟତା ମିଳିଛି । ଭାରତରେ  ୨୦୧୮ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କକୁ  ଅପରାଧମୁକ୍ତ କରିଥିଲେ ହେଁ ଏ ଯାଏ  ବିବାହ ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିନି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.