ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୨୨ରୁ ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ, ସରକାର ବନାମ ନବୀନଙ୍କ ଛାୟା ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳ ଲଢ଼େଇ
  • ||
  • ଆଜି ରସଗୋଲା ଦିବସ, ଜିଆଇର ୫ ବର୍ଷ ପରେ ବ୍ରାଣ୍ଡିଂ ନାହିଁ, ସରକାର ନିରବ
  • ||

ଜିଏସଟି କାଉନସିଲ ବୈଠକରେ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟିକେଟ୍‌ ଓ ରେଳବାଇ ସେବାରେ ଲାଗିବନି ଟିକସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩/୬: ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବସିଥିବା ୫୩ତମ ଜିଏସ୍‌ଟି ବୈଠକରେ ନିଆଯାଇଛି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତି। ବୈଠକରେ ଏକାଧିକ ଦ୍ରବ୍ୟ ଓ ସେବା ଉପରରୁ ଟିକସ ଛାଡ଼ ଏବଂ ଟିକସ କୋହଳ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି।  ରେଳ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପାଇଁ ଲାଗୁ ଥିବା ଟିକେଟ, ୱେଟିଂ ରୁମ ଓ କ୍ଲକ ରୁମ ପାଇଁ ଲାଗୁଥିବା ଚାର୍ଜକୁ ଜିଏସ୍‌ଟି ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଏହାବାଦ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ମିଳୁଥିବା ବେଟାରୀ ଚାଳିତ ଗାଡ଼ିର ସେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଜିଏସ୍‌ଟି ଲାଗିବ ନାହିଁ। ସେହିପରି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଦୁଗ୍ଧ ଜାତିୟ କାନ୍ସ ଓ ସୋଲାର କୁକର୍ସ ଉପରେ ୧୨% ଜିଏସ୍‌ଟି ଲାଗୁ ହେବ ବୋଲି ବୈଠକ ପରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସୀତାରମଣ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଏଥିସହ ସୋଲାର କୁକର ଏବଂ ଷ୍ଟିଲ ଏବଂ ଆଲୁମିନିୟମରୁ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ମିଲକ କେନରେ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସଟି ଲାଗିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପେପର ଏବଂ ପେପର ବୋର୍ଡରୁ ତିଆରି ହୋଇଥିବା କାର୍ଟନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସଟି ଲାଗାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ ରୋଜଗାରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଏବଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ଅନେକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅନଲାଇନ୍ ଗେମିଂ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଉପରେ ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସ୍ଟି ଲାଗୁ କରାଯିବା ନେଇ ଏହି ବୈଠକରେ କୌଣସି ଆଲୋଚନା ହୋଇନାହିଁ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ବୈଠକର ଏଜେଣ୍ଡାରେ ନଥିଲା। ଏହା ସହିତ, ଅନଲାଇନ୍ ଗେମିଂ ଏବଂ କ୍ୟାସିନୋକୁ କୌଣସି ଆଶ୍ବସ୍ତି ମିଳିବ ନାହିଁ। 

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଜିଏସଟି ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ବୈଠକରେ ଅନ୍ୟାୟ ଭାବରେ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଉଠାଯାଇଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଗଜ କାର୍ଟନ ବାକ୍ସ ଏବଂ ସ୍ପ୍ରିଙ୍କଲର ଉପରେ ଜିଏସ୍ଟି ହ୍ରାସ ହିମାଚଳ ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଆପଲ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହେବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସାରା ଦେଶରେ ଆଧାର ଆଧାରିତ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ପରିଚୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। ନକଲି ଇନଭଏସ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ନକଲି ଇନପୁଟ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ କ୍ରେଡିଟ୍ ନେଇଥିବା ଘଟଣାକୁ ଏହା ବନ୍ଦ କରିବ। ସେହିପରି  ଛୋଟ ଟିକସଦାତାଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଫର୍ମ ଜିଏସ୍‌ଟିଆର ୪କୁ ଏପ୍ରିଲ ୩୦ରୁ ଜୁନ ୩୦କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଏହି ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଟିକସଦାତାମାନେ ନିଜର ସମସ୍ତ ବାକି ରହି ଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟକୁ ପୂରଣ କରିପାରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Rath Yatra

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.