ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଗବେଷଣା ସୁଯୋଗ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫେଲୋସିପ୍‌ ପାଇଁ ୩୦୦ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଚୟନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ; ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ ୨୪୮ ଜଣ, ଏବେ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ଏସ୍‌ଓପି ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା, ଜଣେ ଟିଏମସି କର୍ମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପୁଣି ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ଦଳ ଆଣିଲା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ବାଂଲାଦେଶ ମୁହାଁ ବାତ୍ୟା, ପ୍ରଭାବରେ ୪ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ଓ ପବନ ସମ୍ଭାବନା, ୪ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଏସଆରସିଙ୍କ ଆଲର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ଲୋକସଭା ଓ ୪୨ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଭୋଟିଂ, ୪୪୭ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ହେବ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ରାଜ୍ୟ ଓ ୨ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟ୍, ୫୮ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଅବପାତ: ୨୫ ରାତିରୁ ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା, ୨୬ରେ ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟା ରୂପ ନେବ
  • ||

ନିର୍ବାଚନୀ ରାଲିରେ ଫାରୁକ ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ; ରାଜନାଥଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିକୁ କଲେ କାଉଣ୍ଟର ଆଟାକ୍‌

Image source: Livehindustan

ଶ୍ରୀନଗର,୦୬/୦୫: ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଫାରୁକ୍ ଅବଦୁଲ୍ଲା ଏକ ବିବାଦୀୟ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିକୁ କାଉଣ୍ଟର କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଚୁଡ଼ି ପିନ୍ଧିନାହାନ୍ତି। ନିକଟରେ ଏକ ନିର୍ବାଚନ ରାଲିରେ ରାଜନାଥ ସିଂ କହିଥିଲେ ଯେ, ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର ଆମର ଥିଲା, ଅଛି ଏବଂ ରହିବ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ପୋକ୍ ଭାରତର ଏକ ଅଂଶ। ରବିବାର ଦିନ ଅବଦୁଲ୍ଲା କହିଛନ୍ତି, 'ଯଦି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କହୁଛନ୍ତି, ତେବେ କୁହନ୍ତୁ। ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଟକାଇବା ପାଇଁ କିଏ? କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ସେମାନେ (ପାକିସ୍ଥାନ) ମଧ୍ୟ ଚୁଡ଼ି ପିନ୍ଧି ନାହାଁନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ପରମାଣୁ ବୋମା ଅଛି ଏବଂ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ ପରମାଣୁ ବୋମା ଆମ ଉପରେ ପଡ଼ିପାରେ।'

'ଣ କହିଥିଲେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର (ପୋକ୍) ଉପରେ ଭାରତ କଦାପି ନିଜର ଦାବିକୁ ତ୍ୟାଗ କରିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଉପରେ ବଳପୂର୍ବକ କବ୍‌ଜା କରିବାର ବି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ କାରଣ ଏଠାକାର ଲୋକ ବିକାଶକୁ ଦେଖିବା ପରେ ଏହାର ଲୋକମାନେ ନିଜେ ଭାରତରେ ମିଶିବାକୁ ଚାହିଁବୋ କାଶ୍ମୀରରେ ସିଂ, 'ପିଟିଆଇକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ସ୍ଥଳ ସ୍ଥିତିରେ ଉନ୍ନତି ଆସିଛି ଏବଂ ଏକ ସମୟ ଆସିବ ଯେତେବେଳେ ଏହି କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏଏଫ୍‌ଏସ୍‌ପିଏ '(ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଶକ୍ତି ଆଇନ) ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ନାହିଁ। ତେବେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ ଅଛି ଏବଂ ଏନେଇ ଉପଯୁକ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ସମୟସୀମା ଦେଇନାହାଁନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, 'ମୁଁ ଭାବୁଛି ଭାରତକୁ କିଛି କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ଯେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ପରିସ୍ଥିତି ବଦଳିଛି, ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରଗତି ଏବଂ ଶାନ୍ତି ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ଫେରିଛି, ମୁଁ ଭାବୁଛି ଭାରତ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ମିଶ୍ରଣ ପାଇଁ ପୋକ୍‌ର ଲୋକମାନେ ସ୍ବୟଂ ଏକ ଦାବି ରଖିବେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ପୋକ୍‌ ଆମର ଥିଲା, ଅଛି ଏବଂ ରହିବ ମଧ୍ୟ।'

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.