ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖଣ୍ଡପଡ଼ା: ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ
  • ||
  • ଯଜ୍ଞର ପ୍ରସାଦ ଖାଇ ୫୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଲୋକ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି, ଖଲ୍ଲିକୋଟ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଶନିବାରଠୁ ପିଜି ନାମଲେଖା ଆବେଦନ, ୨୭ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ: ଜୁନ୍‌ ୨୨ରେ ଆଡମିଟ୍‌ କାର୍ଡ, ଜୁଲାଇ ୩ରୁ ୧୪ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା-ନିମାପଡ଼ା ରାସ୍ତାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଖୁଣ୍ଟକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର
  • ||
  • ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ନିର୍ମାଣସ୍ଥଳରେ ମୁଗୁର ଓ ନିହଣ ଶବ୍ଦର କମ୍ପନ, ଚାଲିଛି ତୁମ୍ବରେ ବିନ୍ଧ ଖୋଦେଇ
  • ||
  • ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ମାରାଥନ୍‌ ପ୍ରଚାର: ଆଜି ଅଶ୍ୱିନୀ, ହେମାମାଳିନୀ ଓ ତୋମାରଙ୍କ କରିବେ ପ୍ରଚାର, ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର, ଭୂପେନ୍ଦ୍ର, ଅନୁଭବ, ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ବି ବୁଲିବେ
  • ||
  • ହରିୟାଣାରେ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ନିଆଁ ଲାଗି ୮ ମୃତ, ୨୪ରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଥମିବ ୫ମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର, ସୋମବାର ୪୯ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଭୋଟିଂ
  • ||
  • IPL 2024: ଚିନ୍ନାସ୍ୱାମୀରେ ଆରସିବିକୁ ଭେଟିବ ସିଏସ୍‌କେ, ପ୍ଲେ-ଅଫ୍‌ ପାଇଁ ଶେଷ ସୁଯୋଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତିି, ୨୦ରୁ କଲବଲ କରିବ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ: ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||

ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌.. ରଥତ୍ରୟର ୧୨ ତୁମ୍ବ ଗୋଲେଇ ସରିଲା, ଶାଳରେ ଚାଲିଛି ଅର କଣ୍ଟା ତିଆରି

ପୁରୀ,୧୪/୦୫: ଶ୍ରୀନହର ସମ୍ମୁଖ ରଥଖଳାରେ ଆଗେଇ ଚାଲିଛି ରଥ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ । ଭାଇପୁଅ(ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ) ମାନେ ପ୍ରଭୁଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗଦେବାରେ ନିର୍ମାଣରେ ଗତି ଧରିଛି । ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ରଥତ୍ରୟର ୧୨ ଟି ତୁମ୍ବ ଗୋଲେଇ କରିଛନ୍ତି ବିଶ୍ୱକର୍ମା । ସେପଟେ ଶାଳରେ ଅର କଣ୍ଟା ପଡ଼ିଛି । ତିନି  ରଥର ୪ଟି ଲେଖା ତୁମ୍ବ ଗୋଲେଇ  କରି କଟା ଯାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର  ବରିଷ୍ଠ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାରକ ସୁଦର୍ଶନ ମେକାପ । 

ସୋମବାର ୬୦ ଜଣ ରଥ  ନିର୍ମାଣରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । କରତି ସେବକ ଗଡ଼ କାଟିଲା ପରେ ଭୋଇସେବକ ତାହାକୁ ତାଳଧ୍ୱଜ, ନନ୍ଦିଘୋଷ ଓ ଦର୍ପଦଳନ  ରଥ ଚାଳିକୁ ଯୋଗାଉଛନ୍ତି । ସୋମବାର ସୁଦ୍ଧା କରତି ସେବକ ୨୦ଟି  ତୁମ୍ବ କାଟିଛନ୍ତି । ରଥଖଳାରେ ବିଶ୍ୱକର୍ମାମାନେ ବାରିସିରେ ହାଣି  ତୁମ୍ବ ସାଇଜ୍‌ କରୁଛନ୍ତି ।  ନାହାକା ଓ ପଡ଼ି ନାହାକା ତୁମ୍ବ  ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଦୋଳବେଦିସ୍ଥିତ ୩ଟି ଅସ୍ଥାୟୀ ଶାଳରେ  ଓଝା ସେବକମାନେ ଅର କଣ୍ଟା ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି । ଲୁହା ରଡ଼ କାଟି  ଶାଳରେ ପକାଇ ଅର କଣ୍ଟା ତିଆରୁଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ତୁମ୍ବରେ  ସୂତା ବାଡ଼ିଆ ହୋଇ ବିନ୍ଧ ହେବ । ସେଥିରେ ସିଙ୍ଗଡ଼ା ବାଡ଼ିଆ  ପଦ୍ଧତିରେ ଅର ଭୁଞ୍ଜାଯିବ । 

ସୋମବାର ରଥ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ୪  ଜଣ କରତି, ୩୦ ଜଣ ବିଶ୍ୱକର୍ମା, ୧୯ ଭୋଇ ସେବକ, ୬ ଓଝା  ସମେତ ଜଣେ ରଥଖଳା ସହାୟକଙ୍କୁ ମିଶାଇ ମୋଟ ୬୦ ଜଣ  ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ରହିଛି ।

୪୨ ଚକ ପାଇଁ ୧୩୪୪ ଅର କଣ୍ଟା 

ଚକରେ ଲାଗିବ ୧୬  ଅର(ସ୍ପୋକ୍‌) । ଅର  ଓ ତୁମ୍ବକୁ ମିଶାଇ  ପିଟା ହେବ ୨ଟି କଣ୍ଟା ।  ଗୋଟିଏ ଚକ ପାଇଁ ୩୨  ଅର କଣ୍ଟା । ଏଣୁ ତିନି ରଥର ୪୨ଟି ଚକ ପାଇଁ  ମୋଟ୍‌ ୧୩୪୪ଗୋଟି  ଅର କଣ୍ଟା ପ୍ରସ୍ତୁତ  କରାଯାଉଛି । ୫ ଇଞ୍ଚ  ଲମ୍ବ ଓ ତିନି ସୁତ  ଗୋଲେଇ ମାପର ଅର କଣ୍ଟା । ଛୋଟ ଖଣ୍ଡ  ଲୁହା ଦଣ୍ଡକୁ ନିଆଁରେ  ପକାଇ ଚିମୁଟାରେ ଧରି  ଳୁହା ଧାରଣାରେ ଥୋଇ  ହାତୁଡ଼ିରେ ପିଟି ଭାଗ ମାପ କରି କଣ୍ଟା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ।  ଆକାରକୁ ନେଇ ଅର କଣ୍ଟାକୁ ଗୁଡ଼ିଆ ଛତି କଣ୍ଟା  ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଉପରିଭାଗ ୩ ପରସ୍ତ କରି ମୋଡ଼ି  ଦିଆଯାଏ । ଅପରପାଶ୍ୱର୍ ବର୍ଗାକାର ହୋଇ ନିମ୍ନକୁ  କ୍ରମଶଃ ମୁନିଆଁ । ଚକରେ ଅର କଣ୍ଟା ପିଟା ହେଲେ  ବୁଲି ନଯାଇ ମଜଭୁତ ରୁହେ ।

  • PrameyaOdia
  • prameya
  • Ratha Yatra 2024
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.