ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଚୋରା କାଠ ଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ୭ ଟ୍ରିପରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ କାଠ ଜବତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ କେନାଲରେ ଭାସିଗଲେ ନାବାଳକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୨୭ରେ ବସିବ ନୀତି ଆୟୋଗ ବୈଠକ, ଯୋଗଦେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ପୁଟିନଙ୍କ 'ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପ୍ଳାନ' କ'ଣ? କିପରି କିଭ୍‌ ଉପରେ ଖୁବଶୀଘ୍ର କବ୍‌ଜା କରିବ ଋଷ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୪/୦୯: ଋଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କ 'ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଯୋଜନାପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଚଳିତ ମାସରେ ପୁଟିନ ୟୁକ୍ରେନର ରାଜଧାନୀ କିଭ୍‌କୁ କାବୁ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି। ଆମେରିକାର ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସିମାନେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପୁଟିନଙ୍କ ସେନା ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ସବୁ ଦିଗରୁ କିଭ୍‌କୁ ଘେରି ରହିବ। ତେବେ ତମାମ ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ଏବେ ନାଟୋ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତାରେ ଅଛି। ଆମେରିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଗୁଇନ୍ଦା ସୂତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ପୁଟିନଙ୍କ ଯୋଜନା ସଫଳ ହୁଏ ତେବେ ଯୁଦ୍ଧ ଆପେ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଶେଷ ହୋଇଯିବକାରଣ କିଭ୍‌ ପୁଟିନଙ୍କ ହାତମୁଠାକୁ ଚାଲିଆସିବ।

ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ, ପୁଟିନ କିଭ୍‌କୁ କିପରି କାବୁ କରିବେ ଏବଂ ଋଷର ସୈନ୍ୟମାନେ କିଭ୍‌କୁ କିପରି ଅବରୋଧ କରିବେ? ଏପରି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ଯେ, ଜେଲେନସ୍କିଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ପୁଟିନ୍‌ କେଉଁ ଚକ୍ରବ୍ୟୁହ ରଚନା କରିଛନ୍ତି? ୧୮ ମାସର ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ପୁଟିନ୍‌ ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧର ଶେଷ ତଥା ଚୁଡ଼ାନ୍ତ ଫଳାଫଳ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ପୁଟିନ ଯଥାଶୀଘ୍ର ୟୁକ୍ରେନର ରାଜଧାନୀ କିଭ୍‌କୁ କବଜା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟପଟେ ସେ ପରମାଣୁ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ପଢ଼ନ୍ତୁ: ପାକିସ୍ତାନ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ, ଅଟା ଓ କ୍ଷୀରଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ହେଲା ଚିନି

ଯଦି ଗୁଇନ୍ଦା ରିପୋର୍ଟକୁ ବିଶ୍ବସ କରାଯାଏ, ପୁଟିନ ଜେଲେନସ୍କିଙ୍କୁ ଧରିବା ଏବଂ କିଭ୍‌କୁ କାବୁ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିସାରିଛନ୍ତି। ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାର ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସିଗୁଡ଼ିକୁ ଏ ବାବଦରେ ଇନପୁଟ୍ ମିଳିଛି। ପୁଟିନ ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ଗୁଇନ୍ଦା ଯୋଜନା ପରେ ନାଟୋ ଦେଶରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳିଯାଇଛି। ନାଟୋ ଦେଶମାନେ ମଧ୍ୟ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ପୁଟିନ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ କିଭ୍‌କୁ କାବୁ କରିବାରେ ସଫଳ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ନାଟୋ ବିରୋଧରେ ଋଷର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭୟଙ୍କର ହେବ।

କିପରି କିଭ୍‌ ଉପରେ କବ୍‌ଜା କରିବେ ପୁଟିନ୍‌?

କିଭ୍‌କୁ କାବୁ କରିବା ପରେ ପୁଟିନ ନାଟୋ ବିରୋଧରେ ଏକ ବଡ଼ ଆକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ କରିପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ପୁଟିନ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କିଭ୍‌କୁ କିପରି ଅବରୋଧ କରିବେ? ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦାବି କରିଛି ଯେ, ଋଷ କିଭ୍‌କୁ ଘେରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ସୈନିକ ପଠାଉଛି। ପୁଟିନ ଆର୍ମେନିଆ ଏବଂ କାଜାଖସ୍ତାନରୁ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ପଠାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଆର୍ମେନିଆ ଏବଂ କାଜାଖସ୍ତାନର ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, କିଭ୍‌କୁ କାବୁ କରିବା ପାଇଁ ପୁଟିନ ଏକ ଡବଲ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଯୋଜନାରେ କିଭ୍‌କୁ ଅବରୋଧ ସାମିଲ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଯୋଜନାରେ ରୁଷରେ କିଭ୍‌ ନିକଟବର୍ତ୍ତି ସହରଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ମିଶାଇ ଦେବା। 

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ: ଜି-୨୦ କୁ ଆସିବେନି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍, ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କଲେ ବାଇଡେନ୍; କହିଲେ...

କିଭ୍‌ ଉପରେ କବ୍‌ଜା କରିବାକୁ ଭୟଙ୍କର ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ପୁଟିନ!

ଗୋଟିଏ ପଟେ ଋଷର ସେନା ଖାର୍କିଭ ପଟରୁ କିଭ୍‌କୁ ଘେରି ରହିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଋଷର ସେନା ବେଲାଋଷ ସୀମା ଦେଇ କିଭ୍‌ରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଏଥି ସହିତ ପୁଟିନ ମଧ୍ୟ ପୋଲାଣ୍ଡ ଦେଇ କିଭ୍‌କୁ ଘେରି ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ପୁଟିନ ମଧ୍ୟ ଓଡେସା ମାଧ୍ୟମରେ କିଭ୍‌କୁ ଅବରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ପୁଟିନ ଓଡେସା ଉପରେ ଏକ ଭୟଙ୍କର ଆକ୍ରମଣ କରି ଏହାର ପ୍ରମାଣ ଦେଇସାରିଛନ୍ତି। ରୁଷିଆ ସେନା ଏକାସାଙ୍ଗରେ ୨୫ ଶାହେଦ-୧୩୬ ଡ୍ରୋନ୍ ସହିତ ଓଡେସା ବନ୍ଦର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା। ଋଷର ଆକ୍ରମଣରେ ଓଡେସା ବନ୍ଦରର ଦକ୍ଷିଣ ଭାଗ ବହୁ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି।

ତେବେ ୟୁକ୍ରେନ ଦାବି କରିଛି ଯେ ସେ ଋଷର ୨୫ ଟି ଡ୍ରୋନ ମଧ୍ୟରୁ ୨୨ ଟିକୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ଧ୍ବଂସ କରିଦେଇଛି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଋଷ କିଭ୍‌ରେ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଚାଲିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେଋଷ ଅଧିକୃତ ୟୁକ୍ରେନର ଅଞ୍ଚଳଗୁଡ଼ିରେ ନିର୍ବାଚନ ମଧ୍ୟ କରୁଛି। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ପୁଟିନ ୟୁକ୍ରେନର ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜର ଅଧିକାରକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଋଷ ଦ୍ବାରା ଅଧିକୃତ ୟୁକ୍ରେନର ୪ ଟି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଡୋନେଟସ୍କଲୁହାନସ୍କଜାପୋରିଜିଆ ଏବଂ ଖେରସନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଋଷ ୟୁକ୍ରେନର ୨୦% ଅଞ୍ଚଳ ଦଖଲ କରିଛି। ଋଷର ସେନା ବାଖମୁତକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ କାବୁ କରି ନେଇଛି। ଏଥି ସହିତ, ଋଷ ଜାପୋରୋଜିର ୮୦% ଦଖଲ କରିଛି। ଗତ ବର୍ଷ ଋଷ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ଡୋନେଟସ୍କ, ଲୁହାନସ୍କ, ଜାପୋରିଜିଆ ଏବଂ ଖେରସନଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିଥିଲା। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଉପନିର୍ବାଚନ କରିବା ପରେ ଋଷ ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜ ସୀମାରେ ସାମିଲ କରିଥିଲା। ୨୦୧୪ ରେ ଋଷ କ୍ରିମିୟା ଉପରେ କବଜା କରିଥିଲା। ଆମେରିକାର ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ଯେ, ଋଷର ସେନା ମଧ୍ୟ ସମାନ ଢ଼ଙ୍ଗରେ କିଭ୍‌କୁ କାବୁ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି।

ପଢ଼ନ୍ତୁ ଖେଳ ଖବର: ବିଶ୍ବକପ୍‌ ୨୦୨୩ ପାଇଁ ଭାରତର ୧୫ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ଖୁବଶୀଘ୍ର ହେବ ଘୋଷଣା; ଏହି ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିବ ସୁଯୋଗ

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ପୁଟିନ ସେନା ପୂର୍ବରୁ କିଭ୍‌କୁ ଘେରିବାକୁ ବେଲାଋଷରେ ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି। ବେଲାଋଷରେ ହଜାର ହଜାର ଋଷ ସୈନ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି। ବେଲାଋଷ ସୀମାରେ ଋଷ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ସଶସ୍ତ୍ର ଯାନ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରିଛି। ଋଷର ପ୍ରଥମ ଯୋଜନା ହେଉଛି ପୋଲାଣ୍ଡ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ସହରଗୁଡ଼ିକୁ କାବୁ କରିବା। ଏଥି ସହିତ ପୁଟିନଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ଯୋଜନା ହେଉଛି ବେଲାଋଷ ମାଧ୍ୟମରେ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଏକ ବଡ଼ ଆକ୍ରମଣ କରି କିଭ୍‌କୁ କାବୁ କରିବା।

ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ପୋଲାଣ୍ଡ ସୀମାରେ ପୁଟିନ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ୟୁକ୍ରେନକୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ। ଫଳରେ ପୁଟିନଙ୍କ ପାଇଁ କିଭ୍‌କୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ କବ୍‌ଜା କରିବା ସହଜ ହେବ। ସବୁ ଦିଗରୁ ଆସୁଥିବା ବିପଦ ମଧ୍ୟ ୟୁକ୍ରେନ ଅନୁଭବ କରିଛି। ସେଥିପାଇଁ ୟୁକ୍ରେନ ସେନା ବେଲାଋଷ ଏବଂ ପୋଲାଣ୍ଡ ସୀମା ନିକଟରେ ସୁରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ କୌଣସି ଭୁଲ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଜେଲେନସ୍କି କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ନାଟୋ ଦେଶରୁ ଦୀର୍ଘ ଦୂରଗାମୀ ଅସ୍ତ୍ର ଦାବି କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ପୁଟିନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ନାଟୋ ମଧ୍ୟ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏସବୁ ଭିତରେ ପୁଟିନ୍‌ଙ୍କ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପ୍ଳାନ କେତେ ସଫଳ ହେଉଛି, ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା।

You can also read:

ସନାତନ ଧର୍ମକୁ ‘ଡେଙ୍ଗୁ-କରୋନା ‘କହିଥିବା ଉଦୟନିଧିଙ୍କୁ ଜବାବ ଦେଲେ ଧିରେନ୍ଦ୍ର କୃଷ୍ଣ ଶାସ୍ତ୍ରୀ , କହିଲେ ...


 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.