ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୧୯ରେ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ଦଳ ବୈଠକ, ଅଧକ୍ଷତା କରିବେ ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଦାର୍ଜିଲିଂରେ ଭୟଙ୍କର ଟ୍ରେନ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଟ୍ରେନ୍‌କୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍, ୮ ଯାତ୍ରୀ ମୃତ, ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ରଜ ଉତ୍ସବରେ ଅଘଟଣ।ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି ରେ ୯ ଗୁରୁତର ,୨ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରାଜେନ୍ଦ୍ରାଭିଷେକ ନୀତି, ମଙ୍ଗଳବାର ଋକ୍ମିଣୀ ବିବାହ ଉତ୍ସବ
  • ||
  • ସରିଲା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟି, କାଲିଠୁ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ: ଶିକ୍ଷକ ଆସି କରିବେ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଲଛିପୁର ଛକରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର୍କୁ ପିଟିଲା କାର, ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୪ ଜୀବନ
  • ||
  • ନାକେଦମ୍‌ କଲାଣି ଭୀଷଣ ତାତି ସାଙ୍ଗକୁ ଗୁଳୁଗୁଳି: ଆଗଉନି ମୌସୁମୀ, ବର୍ଷା ଗାଏବ
  • ||

ସୋଫିଆ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ମୁସଲମାନ ମହିଳା ବିଧାୟିକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୦୯/୦୬: କଂଗ୍ରେସର ବାରବାଟୀ-କଟକ ବିଧାୟିକା ସୋଫିଆ ଫିର୍‌ଦୋଷ ରାଜ୍ୟର ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ମହିଳା ବିଧାୟିକା । ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟରେ  ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରୁ  କୌଣସି ମହିଳା ଓଡ଼ିଶାର  ବିଧାୟିକା ହୋଇ ନଥିଲେ। ସୋଫିଆ ବାରବାଟୀ-କଟକର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ  ମହମ୍ମଦ ମୋକିମଙ୍କ ଝିଅ ।  

ଚଳିତ ଥର ଆଇନଗତ ସମସ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କ ବାପା ନିର୍ବାଚନ  ଲଢ଼ିନଥିଲେ । ହେଲେ ପୂର୍ବ ନିର୍ବାଚନଗୁଡ଼ିକରେ ସୋଫିଆ  ବାପାଙ୍କ ପାଇଁ ବୁଲି ବୁଲି ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର କରିବା ସହିତ  ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚାର କରୁଥିଲେ । ଗତ ଦିନରେ  ଲୋକଙ୍କ ସହ ରଖିଥିବା ଜନସମ୍ପର୍କ ଓ ଅନୁଭୂତି ତାଙ୍କୁ  ଜିତିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି । ସେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ତଥା ପ୍ରସିଦ୍ଧ  ସ୍ତ୍ରୀ ରୋଗ ଓ ପ୍ରସୂତି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ  ୮ ହଜାର ଭୋଟ୍‌ ବ୍ୟବଧାନରେ ହରାଇଛନ୍ତି । ବିଜେଡିରୁ  ଲଢ଼ୁଥିବା ପ୍ରକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲେ ।  

ସୋଫିଆଙ୍କର ବାପାଙ୍କ ଘର ଓ ଶ୍ୱଶୁର ଘର କଟକ ।  କଟକର ସେଣ୍ଟ ଯୋସେଫ୍‌ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ  ୨୦୦୭ରେ ସେ ଦଶମ ପାସ୍‌ କରିଥିଲେ । ପରେ ୨୦୦୯ରେ  ରେଭେନ୍ସା ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜରୁ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ବିଜ୍ଞାନ ପଢ଼ିଥିଲେ ।  ସିଭିଲ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରେ ବିଟେକ୍‌ କରିବା ପରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁସ୍ଥିତ  ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟରୁ ଏମ୍‌ବିଏ  କରିଥିଲେ । ଏବେ ସେ ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କ କମ୍ପାନି ମେଟ୍ରୋ ବିଲଡର୍ସର ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା ଅଛନ୍ତି ।

  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.