ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଚୋରା କାଠ ଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ୭ ଟ୍ରିପରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ କାଠ ଜବତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ କେନାଲରେ ଭାସିଗଲେ ନାବାଳକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୨୭ରେ ବସିବ ନୀତି ଆୟୋଗ ବୈଠକ, ଯୋଗଦେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ବଦଳିଲା ବିବୃତ୍ତି...ବିଜେପିକୁ ସଂଗଠନର ବାର୍ତ୍ତା....ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ପରେ କାହିଁକି ମନୋଭାବ ବଦଳାଇଲା ଆରଏସ୍‌ଏସ୍‌?

Image source: NBT

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫/୦୬: '୪୦୦ ପାର୍‌' ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଶାସକ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ଆଶାଜନକ ଫଳାଫଳ ପାଇନଥିଲା। ତେବେ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନଡିଏ ମିଳିତ ମେଣ୍ଟ ପୁଣିଥରେ ସରକାର ଗଠନ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା। କ୍ରମାଗତ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ ନେଇ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହାରି ଭିତରେ, ଆରଏସ୍‌ଏସ୍‌ରୁ ଏଭଳି କିଛି ବିବୃତ୍ତି ଆସିଥିଲା ଯାହା ସଙ୍ଘ ଏବଂ ବିଜେପି ମଧ୍ୟରେ ସବୁ ଠିକଠାକ୍ ଅଛି କି ନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲା? 

ଏହି ଏଥିପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, କାରଣ ଆରଏସଏସ ନେତା ଇନ୍ଦ୍ରେଶ କୁମାର କୌଣସି ନାଁ ନ ନେଇ ବିଜେପିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଥିବା ଦଳ ଅହଂକାରୀ ହୋଇଯାଇଥିଲା ତେଣୁ ୨୪୧ କୁ ଖସି ଆସିଥିଲା। ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପିର ଅହଂକାର ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ରାଜନୈତିକ ମହଲରେ ବିଜେପି ଏବଂ ଆରଏସଏସ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ନେଇ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ତୀବ୍ର ହୋଇଥିଲା। ଏହାପୂର୍ବରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ସ୍ବୟଂସେବକ ସଂଗଠନର ସହସଙ୍ଘଚାଳକ ମୋହନ ଭଗବତ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ବାରା ସେ ମଧ୍ୟ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପିର ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଥିବା ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ବିଜେପି ଏବଂ ଆରଏସଏସ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟର ଆଲୋଚନା ଏବେ ଜାତୀୟ ବିତର୍କର ବିଷୟ ହୋଇଛି।

ପ୍ରଥମେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସଙ୍ଘ ମୁଖ୍ୟ ମୋହନ ଭାଗବତ କ’ଣ କହିଛନ୍ତି। ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳକୁ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରୁଥିବାବେଳେ ନାଗପୁରର ଆରଏସଏସ ସହସଙ୍ଘଚାଳକ ମୋହନ ଭଗବତ ନିକଟରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯିଏ ସମ୍ମାନର ଅନୁସରଣ କରେ, ସେ ଗର୍ବିତ କିନ୍ତୁ ଅହଂକାରୀ ନୁହେଁ, କେବଳ ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥରେ ସେବକ ବୋଲି ତାଙ୍କର ଅଧିକାର ଅଛି। ଏହାରି ଭିତରେ ସେ ଶାସକ ବିଜେପି ସରକାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ସେ ମଣିପୁର ହିଂସା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ହିଂସାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ଏହି ବିବୃତ୍ତିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଉପରେ ଟାର୍ଗେଟ ଥିବାରୁ ସେ ଅନେକ ସମୟରେ ନିଜକୁ ପ୍ରଧାନ ସେବକ ଭାବରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ପରେ ତୁରନ୍ତ ମୋହନ ଭାଗବତଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ଥିରତାକୁ ତୀବ୍ର କରିଦେଇଛି। ଏହା ପରେ ଆରଏସଏସ ମୁଖପାତ୍ର ସଂଗଠକ ମଧ୍ୟ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ।



News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.