ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • T-20 ବିଶ୍ୱକପ୍ ସୁପର ୮ ରାଉଣ୍ଡ, ୨୧ ରନ୍‌ରେ କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀ ଚିତ୍ ପଟାଙ୍ଗ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପ୍ରଥମ ବିଜୟ
  • ||
  • ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ମାମଲା, ପ୍ରଜ୍ବଳଙ୍କ ଭାଇ ସୂରଜ ରେଭାନ୍ନାକୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି ସହରର ଡିଏନ୍‌କେ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଜଣେ ମହିଳା ମୃତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର: ବାଇକ୍‌ ସହ ପୋଲରୁ ଖସି ପଡ଼ିଲେ ୨ ଆରେହୀ, ଜଣେ ମୃତ ,ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ୨ ଦିନିଆ କେନ୍ଦୁଝର ଗସ୍ତରେ ଯିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ମା’ ତାରିଣୀଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ପରେ ଜନସମାବେଶରେ ହେବେ ସାମିଲ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପଟିଦିଅଁ ବିଜେ, ଜ୍ୱରରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଗୁପ୍ତ ଅନବସର ସେବା ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ବିକ୍ଷିପ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୨୫ରୁ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||

ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ସାବଧାନ ! ଏହି ଜରୁରୀ ଟିପ୍‌ସକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ- ଏହି ସମୟରେ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍‌ ସାରା ଦୁନିଆର ୟୁଜରଙ୍କର ଅତି ପ୍ରିୟ ଇନଷ୍ଟାଣ୍ଟ ମେସେଜିଂ ଆପ୍‌ ହୋଇ ଯାଇଛି। କମ୍ପାନୀ ୟୁଜରଙ୍କ ଚ୍ୟାଟିଂ ଏକ୍ସପେରିଏନ୍ସକୁ ଉତ୍ତମ କରିବା ପାଇଁ ନୂଆ ନୂଆ ଫିଚର ଆଣିଥାଏ। ଏହା ସହ ସମୟ ସମୟରେ କମ୍ପାନୀ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଓ ପ୍ରାଇଭେସି ସହ ଜଡ଼ିତ ଫିଚର ମଧ୍ୟ ରୋଲ୍‌ ଆଉଟ୍ କରିଥାଏ , ଏଇଥି ପାଇଁକି ୟୁଜରଙ୍କ ଡାଟା ନିରାପଦ ରହିବ। ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ହେବାକୁ ଥିବା ସ୍କାମ୍ସ ଯୋଗୁଁ ୟୁଜରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆଲର୍ଟ ରହିବାର ଆବଶ୍ୟକ। ଏଥିପାଇଁ ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ସାଧାରଣ ଭୁଲ୍‌ ବିଷୟରେ ଜଣାଇ ଦିଆ ଯାଉଛି। ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ବଡ଼ ସମସ୍ୟାରେ ପକାଇ ପାରେ। ଏହାସହ ଆପଣ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍‌ରେ କେମିତି ସେଫ୍ ରହିବେ, ଏହାର ଟିପ୍ସ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍‌ର ଏହି ସେଫ୍ଟି ଟିପ୍ସ ବିଷୟରେ। 

ମୋବାଇଲ ଫଟୋକୁ ହାଇଡ୍‌ ନକରିବା – ପ୍ରୋଫାଇଲ୍‌ ଫଟୋ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଜିକାଲି ଖୁବ୍‌ ସ୍କାମ୍‌ ହେଉଛି। ଏଥିରେ ପ୍ରୋଫାଇଲ ଫଟୋକୁ ହାଇଡ୍‌ ନକରିବା ଆପଣଙ୍କୁ ବଡ଼ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇ ପାରେ। ଭଲ ହେବ କି କଣ୍ଟାକ୍ଟ ଲିଷ୍ଟର ବାହାର ୟୁଜରଙ୍କୁ ନିଜ ପ୍ରୋଫାଇଲ ଫଟୋ ଦେଖା ନଯାଉ। ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍‌ ସବୁ ୟୁଜର ଓ ସିଲେକ୍ଟେଡ୍‌ କଣ୍ଟାକ୍ଟଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରୋଫାଇଲ ପିକ୍ଚର ହାଇଡ୍‌ କରିବାର ଅପସନ ଦେଉଛି। ଏହି ଅପସନ ପାଇଁ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ସେଟିଂସରେ ପ୍ରାଇଭେସି ଭିତରେ ଦିଆଯାଇ ଥିବା ପ୍ରୋଫାଇଲ ଫଟୋରେ ଟ୍ୟାପ୍‌ କରନ୍ତୁ। ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଭ୍ରିୱାନ, ନୋବଡ଼ି ଓ ମାଇଁ କଣ୍ଟାକ୍ଟସର ଅପସନ ମିଳିବ।

ଅଜଣା ଲୋକଙ୍କୁ ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ଯୋଡ଼ନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଭୁଲ୍‌ ସୂଚନା ସେୟାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ – 

ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍‌ରେ କୌଣସି ବି ଅଜଣା ନମ୍ୱରରୁ ଆସିଥିବା ଗ୍ରୁପ୍‌ ରିକ୍ୱେଷ୍ଟକୁ ଓକେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଆଜିକାଲି ଅନେକ ଗୁଡ଼ିଏ ବିଟକଏନ୍‌ ଓ ଟ୍ରେଡିଂ ସ୍କାମ୍‌ ୱାଟ୍ସଆପ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ହିଁ କରାଯାଉଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜରୁରୀ କି ଆପଣ ବି କାହାକୁ ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ତାଙ୍କର ବିନା ଅନୁମତିରେ ଆଡ୍‌ ନକରନ୍ତୁ। ଏହାସହ ଏହା ବି ଧ୍ୟାନ ରଖିଥିବେ କି ଆପଣ ନିଜେ କେଉଁ ବିଷୟରେ ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ କଣ ତଥ୍ୟ ସେୟାର କରୁଛନ୍ତି। 

ଲୋଭନୀୟ ମେସେଜ୍‌ ଉପରେ ଭରସା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ – ହ୍ୟାକରମାନେ ଲୋଭନୀୟ ମେସେଜ୍‌ ପଠାଇ ୟୁଜରଙ୍କୁ ଠକି ଚାଲିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ଭଲ ହେବ କି ଆପଣ ଫ୍ରି ଗିଫ୍ଟ ବା କୌଣସି କଣ୍ଟାକ୍ଟର ୱିନର ହେବା ଟାଇପ୍‌ର ମେସେଜ୍‌ ଉପରେ ଭରସା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହାସହ ଏହି ମେସେଜ୍‌ରେ ପଠାଯାଇ ଥିବା ଲିଙ୍କ୍ସ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଭୁଲ୍‌ରେ କ୍ଲିକ୍‌ କରନ୍ତୁନି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗୁଡ୍‌ ଲକ୍‌ ପାଇଁ ୧୦ ଲୋକଙ୍କୁ ମେସେଜ୍‌ ଫରୱାର୍ଡ କରିବାର ଫେକ୍‌ ମେସେଜ୍‌ରୁ ନିବୃତ୍ତ ରୁହନ୍ତୁ।

ଟୁ-ଷ୍ଟେପ୍‌ ଭେରିଫିକେସନ ଖୁବ୍‌ ଜରୁରୀ – ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍‌ରେ ସେଫ୍‌ ରହିବା ପାଇଁ ଟୁ-ଷ୍ଟେପ୍‌ ଭେରିଫିକେସନକୁ ଇନେବଲ କରିବା ବହୁତ ଜରୁରୀ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନିଜର ଫୋନ୍‌କୁ ଲାଟେଷ୍ଟ ସଫ୍ଟୱେୟାର ଓ ସିକ୍ୟୁରିଟି ପ୍ୟାଚ୍‌ ସହ ଅପଡେଟ୍‌ କରିବା ଜାରି ରଖନ୍ତୁ। ଏହି ଦୁଇଟି ଦ୍ୱାରା ଫୋନ୍‌ ଓ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍‌ ଡାଟାର ସିକ୍ୟୁରିଟି ଆହୁରି ମଜବୁତ୍‌ ହୋଇଯାଏ । 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.