ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ନିର୍ମାଣସ୍ଥଳରେ ମୁଗୁର ଓ ନିହଣ ଶବ୍ଦର କମ୍ପନ, ଚାଲିଛି ତୁମ୍ବରେ ବିନ୍ଧ ଖୋଦେଇ
  • ||
  • ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ମାରାଥନ୍‌ ପ୍ରଚାର: ଆଜି ଅଶ୍ୱିନୀ, ହେମାମାଳିନୀ ଓ ତୋମାରଙ୍କ କରିବେ ପ୍ରଚାର, ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର, ଭୂପେନ୍ଦ୍ର, ଅନୁଭବ, ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ବି ବୁଲିବେ
  • ||
  • ହରିୟାଣାରେ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ନିଆଁ ଲାଗି ୮ ମୃତ, ୨୪ରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଥମିବ ୫ମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର, ସୋମବାର ୪୯ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଭୋଟିଂ
  • ||
  • IPL 2024: ଚିନ୍ନାସ୍ୱାମୀରେ ଆରସିବିକୁ ଭେଟିବ ସିଏସ୍‌କେ, ପ୍ଲେ-ଅଫ୍‌ ପାଇଁ ଶେଷ ସୁଯୋଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତିି, ୨୦ରୁ କଲବଲ କରିବ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ: ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||

ଜୀବିକା ପାଇଁ ସମସ୍ୟାରେ ଜିଲ୍ଲାବାସୀ , ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା ନଥିବାରୁ ଉଜୁଡି ଗଲା ପନିପରିବା ଚାଷ

ମାଲକାନଗିରି - ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାବାସୀଙ୍କ ଚାଷ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଜୀବିକା। ହେଲେ ଚାଷ ପାଇଁ ଏବେ ଦାଉ ସାଜିଛି ପାଣି। ଚାଷ ଜମିକୁ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା ନଥିବା ଓ ଜଳସ୍ତର କମି ଯିବାରୁ ବିଶେଷ କରି ପନିପରିବା ଚାଷ ଉଜୁଡି ଯିବାକୁ ବସିଲାଣି। ନିଜ ଜମିରେ ଜଳସେଚନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଥିବା ବେଳେ ନଳକୂପ କରି ବୋରିଂ ପାଣି ଦ୍ୱାରା ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ସେମାନେ ପନିପରିବା ଚାଷ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ଏବେ ନଳକୂପରେ ଜଳସ୍ତର ହ୍ରାସ ପାଉଥିବା ବେଳେ ଫସଲ ଆମଦାନୀ କମିବାରେ ଲାଗିଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ବଜାରରେ ପନିପରିବା ଦର ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେବା ଯୋଗୁଁ ବହୁତ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡୁଛି ସେହି ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ। 

ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ତଣ୍ଡାପାଲି ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏମ.ଭି-୧୫ ଗ୍ରାମର ପରିବା ଚାଷୀ ଉତ୍ତମ ମଲ୍ଲିକ ଓ ଜୟଦେବ ମଜୁମଦାର ଗତ ୭ ବର୍ଷ ଧରି ନିଜ ଜମିରେ ପନିପରିବା ଚାଷ କରି ନିଜ ପରିବାରର ଭରଣପୋଷଣ କରି ଆସୁ ଥିଲେ। ତେବେ ଉତ୍ତମ ମଲ୍ଲିକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ଧାନ ଚାଷ କରି ଜୀବିକା ବିତାଉଥିଲେ , ହେଲେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଜ ଜମିରେ ନଳକୂପଟିଏ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବା ପରେ , ଗତ ୭ ବର୍ଷ ଧରି ବୋରିଂ ପାଣିରେ ଧାନ ଚାଷ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଲାଭଦାୟକ ପୋଟଳ, ଟମାଟୋ, କୋବି, ଭେଣ୍ଡି ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପନିପରିବା ଚାଷ କରି ବର୍ଷକୁ ପ୍ରାୟ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି। 

ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ବୋରିଂରେ ଜଳସ୍ତର ହ୍ରାସ ପାଇବା ଯୋଗୁଁ ପନିପରିବା ଉତ୍ପାଦନ ମଧ୍ୟ କମି ଯାଇଛି । ପୁର୍ବରୁ ଯେତିକି ଚାଷ କରୁଥିଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତା ଠାରୁ କମ୍‌ ଚାଷ କରିବାକୁ ପଡୁଛି। ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ ଉତ୍ତମ ମଲ୍ଲିକ। କେବଳ ଉତ୍ତମ ମଲ୍ଲିକ ନୁହନ୍ତି ତାଙ୍କ ପରି ଏମ.ଭି.୧୫ ଗ୍ରାମର ଅନ୍ୟ ଅନେକ ଚାଷୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଏକାପରି। 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.