ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା OSSTET ପରୀକ୍ଷା ଫଳ, ୱେବସାଇଟରୁ ମିଳିବ ଡିଜିଟାଲ ସାର୍ଟିଫିକେଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେଲେ ସୁରମା ପାଢୀ, ଭରିଲେ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନୀତିରେ ବିଳମ୍ବ, ବିବାଦ ଯୋଗୁଁ ଅଟକିଛି ନୀତିକାନ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବୁଧବାର ରାଜ୍ୟରେ ଛେଚିବ ବର୍ଷା, ୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଅଧା ଓଡ଼ିଶା ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ଡ୍ରେନ୍‌ରେ ପଡ଼ି ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା : ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍‌ର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ, ୭ ଦିନ ଭିତରେ ନିଆଯିବ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରଇସିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ ଇରାନରେ କାହିଁକି ମନାଯାଉଛି ଉତ୍ସବ; ବାଣ ଫୁଟାଇ ନାଚଗୀତରେ ମସ୍‌ଗୁଲ ଲୋକେ

Image source: CNN

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨/୦୫: ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଇରାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇବ୍ରାହିମ ରଇସିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସାରା ବିଶ୍ୱ ଏକପ୍ରକାର ସ୍ବବ୍ଧ ହୋଇଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଇରାନରେ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଏଭଳି କିଛି ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମଧ୍ୟ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଇରାନୀୟମାନେ ବାଣ ଫୁଟାଇ ଖୁସି ମନାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଅନେକେ ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ଖୁସିରେ ପାଳନ କରିବା ସହିତ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମେମ ସେୟାର କରୁଛନ୍ତି।

ଏହା ଉପରେ ଇରାନର ଆମେରିକୀୟ ସାମ୍ବାଦିକ ମାସିହ ଆଲିନାଜାଦ ଏକ୍ସ ରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, 'ମୁଁ ଭାବୁଛି ଇତିହାସର ଏହା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଦୁର୍ଘଟଣା, ଯାହା ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ଯେ କେହି ବଞ୍ଚିନାହାନ୍ତି ତ! ବିଶ୍ୱ ହେଲିକପ୍ଟର ଦିବସର ଶୁଭକାମନା। ମାସିହ ଆହୁରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, 'ଇରାନ ଆକାଶରେ ଉତ୍ସବମୁଖର ବାଣଫୁଟା ଭିଡିଓ ଫୁଟେଜ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଚହଳ ପକାଇଛି।'

The celebration over the death raisi the butcher and those he accompanied them including amir tge liar bave begun in saqez as well!
The whole nation is celebrating 🎉🎊🍾 
pic.twitter.com/FnQP2TaAZC

— Decado (@ItsDecado) May 19, 2024 "><blockquote class="twitter-tweet">

The celebration over the death raisi the butcher and those he accompanied them including amir tge liar bave begun in saqez as well!
The whole nation is celebrating 🎉🎊🍾 pic.twitter.com/FnQP2TaAZC

&mdash; Decado (@ItsDecado) May 19, 2024

କାହିଁକି ମନାଯାଉଛି ଉତ୍ସବ: 

ଅଲିନେଜାଦ ଏକ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ମହିଳା ନାଚୁଥିବା ନଜର ଆସିଛନ୍ତି। ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିବାବେଳେ ସାମ୍ବାଦିକ ଜଣକ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, 'ମହିଳାଙ୍କ ପୁଅକୁ କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଇବ୍ରାହିମ ରଇସି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ରଇସିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ଖୁସିରେ ନାଚୁଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ 'ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଥିଲି ଯେ ଇରାନର ମହିଳାମାନେ ଅନେକ ଘାତ ପ୍ରତିଘାତର ସମ୍ମୁଖିନ ହୋଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ କଦାପି ଅତ୍ୟାଚାରୀଙ୍କ ଆଗରେ ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଁଇବେ ନାହିଁ।' ଇବ୍ରାହିମ ରଇସି କେବଳ ଇରାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନଥିଲେ, ବରଂ ଇରାନର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନେତା ଅୟାତୁଲ୍ଲା ଅଲି ଖାମେନେଙ୍କ ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେବେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଇରାନର କିଛି ଲୋକ ଇରାନର ଏତେ ବଡ଼ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ କାହିଁକି ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି?

ସୂଚନାଥାଉକି, ୨୦୨୧ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ପରେ ରାଇସି କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ସେବେଠାରୁ ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଠୋର ସଂରକ୍ଷଣ ନୀତି ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି। ଇରାନରେ ଅସନ୍ତୋଷ ତଥା ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱାଧୀନତାକୁ ଦମନ କରିବା ପାଇଁ ହିଜାବ ଆଇନ ଲାଗୁ କରିବା ଭଳି କଠୋର ନିୟମ ପଛରେ ରଇସି ଦାୟୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। 

 

 

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.