ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅହମ୍ମଦାବାଦ : ଆଜି ଏଲିମିନେଟର ମୁକାବିଲା, ଆରସିବି ବ୍ୟାଟିଂ ବନାମ ରୟାଲ୍ସ ସ୍ପିନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୨୫ରେ ହୋଇପାରେ ଛୋଟ ବାତ୍ୟା, ଓଡ଼ିଶାକୁ ନାହିଁ ପ୍ରଭାବ
  • ||

ଇରାନ୍‌ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସାମାନ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ କରି କି ଫାଇଦା ହାସଲ କଲା ଇସ୍ରାଏଲ୍‌; ଟଳିଲା ପରମାଣୁ ଆକ୍ରମଣର ବିପଦ

Image source:Navbharattimes

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯/୦୪: ଶନିବାର-ରବିବାର ରାତିରେ ଇରାନର ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ଜବାବରେ ଆମେରିକା ଇସ୍ରାଏଲକୁ ଯତ୍ନର ସହ ରଣନୀତି କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି। ଏହା ପରେ, ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଆଜି ସକାଳେ ସାମାନ୍ୟ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇଛି। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଏତେ ସୀମିତ ଥିଲା ଯେ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଏଥିପାଇଁ ନିଜକୁ ଦାୟି କରିବାକୁ ଉଚିତ୍ ମନେ କରିନଥିଲା। ଇସ୍ରାଏଲର ସରକାରୀ ନୀରବତା ଏବଂ ସାମରିକ ସେନ୍ସର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଗୁଜବ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଇରାନରେ ହୋଇଥିବା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ବାହାରୁ ନୁହେଁ ବରଂ ଭିତରୁ କରାଯାଇଥିଲା। ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହାକୁ ଇସ୍ରାଏଲର ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ମୋସାଦର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନଙ୍କର କହିବା କଥା ହେଲା, ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଯୁଦ୍ଧ କ୍ୟାବିନେଟ ଆଲୋଚନା, ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରୁଥିବା ବିଦେଶୀ ନେତାଙ୍କ ପରିଦର୍ଶନ ଏବଂ ଆମେରିକା ସହିତ ଅନେକ ପରାମର୍ଶ ପରେ ଏହା ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଇସ୍ରାଏଲର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ପ୍ରତୀକାତ୍ମକ ଥିଲା। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଇରାନକୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବା, ଆମେରିକା ସହ ମିଳିତ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ଏବଂ ଉତ୍ତେଜନାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଇରାନକୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବା ଯେ ଇସ୍ରାଏଲ ଯେତେବେଳେ ବି ଚାହିଁବ ଏବଂ ଯେଉଁଠାରେ ଚାହିଁବ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରିବ।

କୁହାଯାଏ ଯେ ଇରାନର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଆକ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା ଇସ୍ରାଏଲର ଏକମାତ୍ର ଲକ୍ଷ୍ୟ କେବଳ ବାର୍ତ୍ତା ପହଞ୍ଚାଇବା ଥିଲା। ଯେହେତୁ ଇରାନ ଇସ୍ରାଏଲର ନେଭାତିମ ବାୟୁସେନା ବେସ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା, ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟ ଇରାନର ଇସଫାହାନରେ ଏକ ସାମରିକ ବେସ୍‌କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲା। 

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.