ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକରେ ରଥଯାତ୍ରା ନୀତି ନିର୍ଘଣ୍ଟ ଉପରେ ବାଜିଲା ମୋହର
  • ||
  • ବାଂଲାଦେଶକକୁ ୮ରନ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କଲା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ସେମିରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ଭେଟିବ
  • ||
  • ଶୌଚ ପାଇଁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦଂଶନ କଲା ସାପ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ପୋଲିସ ଗୁଳିରେ ହାର୍ଡକୋର ମାଓବାଦୀ ନିହତ
  • ||
  • ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ: ଆଜି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାଁ ଘୋଷଣା କରିବ NDA, ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟାରେ ସୁଦ୍ଧା ନାମାଙ୍କନ
  • ||
  • ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ,ଆଜି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାଁ ଘୋଷଣା କରିବ NDA, ୧୨ଟାରେ ନାମାଙ୍କନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଜୁଲାଇ ୧୫ ଯାଏ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା: ଦୁର୍ବଳ ହେବ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ, ସକ୍ରିୟ ହେଉନି ମୌସୁମୀ
  • ||

ବିଶ୍ୱ ସାଇକେଲ ଦିବସ: ସାଇକେଲ ମରାମତିକୁ ନିର୍ଭର କରି ଚଳିବା ମୁସ୍କିଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୦୩/୦୬: ୧୯୮୬ ମସିହା କଥା । ଘର ଛାଡି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆସିଲି । ବଡ଼ ଭାଇଙ୍କ ଘର ୟୁନିଟ୍‌-୬ ବନଦୁର୍ଗା ମନ୍ଦିର ପାଖରେ ଗୋଟିଏ ସାଇକେଲ  ଦୋକାନ ଥାଏ । ସେଇଠି କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲି ।  ଆଜି ବୟସ ମୋତେ ୬୦ବର୍ଷ ହେବ । ପିଲା ଦିନରୁ  ଏବେ ଯାଏ ଏଇଠି କାମ କରି ପରିବାର ଚଳାଉଛି । ଆଗରୁ ସାଇକେଲ ମରାମତି କରି ଏତେ ରୋଜଗାର  ହେଉଥିଲା ନକହିବା ଭଲ । ହେଲେ ଏବେ ସାଇକେଲ ଦୋକାନକୁ ନିର୍ଭର କରି ଘର ଚଳାଇବା ବହୁ କଷ୍ଟ । 

ପିଲା ଦିନେ ଏହି ସାଇକେଲ ଦୋକାନ(ମା  ବନଦୁର୍ଗା ରିପେୟାରିଂ ସପ୍‌)ରେ କାମ ଶିଖୁଥିଲି । ଏବେ ପିଲାଙ୍କୁ କାମ ଶିଖାଉଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ ପ୍ରତାପ କୁମାର । ଭଦ୍ରକ ପାଳିଆ ଗାଜିପୁରରେ ପ୍ରତାପଙ୍କ  ଘର । ପିଲା ଦିନରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ । ସେ କୁହନ୍ତି,  ସେତେବେଳେ ସାଇକେଲର ଆଦର ବହୁତ ଅଧିକ  ଥିଲା । ସାଇକେଲ ଚଳାଉଥିବା ଲୋକ ଧନୀ ବୋଲି  ଚିହ୍ନା ପଡ଼ୁଥିଲେ । ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଦିନ ୫ହଜାରୁ  ଅଧିକ ରୋଜଗାର ହୋଇଯାଉଥିଲା । ଧୀରେ ଧୀରେ ସାଇକେଲର ଆଦର କମିବାକୁ ଲାଗିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ  ସ୍ଥିତି ଏମିତି ଯେ କେବଳ ଛୋଟ ପିଲା ଏବଂ ସ୍କୁଲ  କଲେଜ ପିଲା ସାଇକେଲ ଚଳାଉଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ସାଇକେଲ  ଖରାପ ହେଲେ ରିପେୟାରିଂ ପାଇଁ ଆଣୁଛନ୍ତି ।

୨୦୦୬ ମସିହାରେ ବଡ଼ ଭାଇ ଆରପାରିକୁ  ଚାଲିଗଲେ । ଭଉଣୀମାନେ କେହି ବାହା ହୋଇନଥିଲେ ।  ତାଙ୍କୁ ଭଲ ଜାଗାରେ ବାହାଘର କରାଇବା ଚିନ୍ତା ତା’ସାଙ୍ଗକୁ  ମୋ ଭାଇଙ୍କ ପରିବାରର ଦାୟିତ୍ୱ ମୋ ଉପରେ ଥିଲା ।  ଆଉ ସେହି ସମୟରେ ସାଇକେଲର ଚାହିଦା ଧୀରେ  ଧୀରେ କମିବାରେ ଲାଗିଥିଲା । ରୋଜଗାର ବି ଆଗ  ଅପେକ୍ଷା ବେଶି ହେଉନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଭଉଣୀମାନଙ୍କ  ବାହାଘର ତା’ସାଙ୍ଗକୁ ବଡ ଭାଇଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ  ମଣିଷ କରବା ସବୁ ଏଇ ଦୋକାନରୁ କରିବାକୁ  ପଡ଼ିଲା । ଏବେ ମୋ ପରିବାରର ବୋଝ ବି ଏ  ଦୋକାନ ଉଠାଉଛି । ସାଇକେଲରୁ ଯାହା ଯେତିକି  ରୋଜଗାର ହେଉଛି ପରିବାର ଚଳୁଛି । ଏବେ ଦିନକୁ  ୫୦୦ ହେଲେ ହେଉଛି ନହେଲେ ନାହିଁ । ଏବେ ଯାହା  ସ୍ଥିତି ଏଥିରେ ଘର ଚଳିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡ଼ୁଛି ।

  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.