ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟକା, ହାତ ଛାଡ଼ିଲେ ପିସିସି ଉପସଭାପତି ରଜତ ଚୌଧୁରୀ
  • ||
  • ବିନିକା: ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଗୁୁରୁତର
  • ||
  • ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ରାଜ୍ୟର ଲ' ଅଫିସ୍‌ର ମାନଙ୍କର ଡେଲି ଓ ରିଟେଲ୍‌ ଫି ରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ଗଣଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ଉପକୃତ ହେବେ ୧୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଗଣଶିକ୍ଷକ
  • ||
  • ଚାଟାର୍ଡ ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟଙ୍କ ଘରେ EDର ଚଢ଼ାଉ, ଏକାକାଳୀନ ୫ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||
  • ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କା ବାଇକ ଚାଳକଙ୍କ ଚଲିଗଲା ଜୀବନ, ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ୍
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟାରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭ୍ରମଣ ସମୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ
  • ||
  • ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ ନେଇ ବିଜେପିର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରଥମ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକାରେ ଏହି ନେତାଙ୍କ ନାଁ
  • ||
  • WPL-2024: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ରୋମାଞ୍ଚକର ବିଜୟ, ରୟାଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସକୁ ୨୫ ରନ୍‌ରେ ହରାଇଲା
  • ||
  • ଭଞ୍ଜବିହାର ଗସ୍ତ କରିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ, ସମାବର୍ତ୍ତନ ଉତ୍ସବରେ ଦେବେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ
  • ||
  • ଏନ୍‌ଟିସିଏରେ କଲରାପତରିଆ ବାଘର ତଥ୍ୟ ଚିନ୍ତାଜନକ, ଓଡ଼ିଶାରୁ ୧୯୨ କଲରାପତରିଆ ଉଭାନ୍
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ବରମୁଣ୍ଡା ବସ୍‌ ଟର୍ମିନାଲ ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ: ଏୟାରପୋର୍ଟ ଭଳି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁବିଧା ପାଇବେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିଲା ତାତି, ମାଲକାନଗିରିରେ ସର୍ବାଧିକ ୩୭ଡିଗ୍ରୀ: ଆସନ୍ତା ୩ରୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

କାହିଁକି କୋରିଆର ରକେଟ୍ KN-25କୁ ନେଇ ହେଉଛି ଚର୍ଚ୍ଚା , ପୁଟିନ-କିମ୍‌ଙ୍କ ମିଟିଂ ପରେ ଖେଳିଲା ଆତଙ୍କ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ରୁଷ୍‌ର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ଓ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ କିଙ୍ଗ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ୍‌ ଉନ୍‌ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିଲା ମିଟିଂ। ବୁଧବାର( ୧୩ ସେପ୍ଟେମ୍ୱର) ରୁଷ୍‌ର ସୁଦୂର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବର ମହାକାଶ ବିମାନ ବନ୍ଦର ଭୋସ୍ତୋଚନ କୋସ୍ମୋଡ୍ରୋମରେ ୫ଘଣ୍ଟାର ମିଟିଂ ହୋଇଥିଲା। କୁହାଯାଉଛି କି ଉକ୍ତ ବୈଠକରେ ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ଭାବିତ ସ୍ପେସ୍‌ ଟେକ୍ନୋଲଜି ପାର୍ଟନରସିପ୍‌ ଓ ସେନା ସହଯୋଗକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ରୁଷ୍‌ର ହମଲା କାରଣକୁ ଅଶାନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ଭିତରେ ପୁଟିନ ଓ କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ଉନଙ୍କ ବୈଠକରେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଗୋଷ୍ଠୀ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖୁଛି। ଆମେରିକା ସମେତ ଅନେକ ପଶ୍ଚିମୀ ଦେଶକୁ ଏହି କଥାର ଚିନ୍ତା କି ଉତ୍ତର କୋରିଆ ରୁଷ୍‌ର ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରୟାସର ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ତାକୁ ଯୁଦ୍ଧ ସାମଗ୍ରୀ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇପାରେ। 

ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟରେ  କୁହାଯାଇଛି କି ଏହି ଦୁଇ ଦେଶର ନେତା ସ୍ପେସ୍‌ ଟେକ୍ନୋଲଜିରେ ସମ୍ଭାବିତ ସହଯୋଗର ସଙ୍କେତ ଦେଇ ରକେଟ୍‌ ଇଂଜିନିୟରିଂରେ ଗଭୀର ରୁଚି ଦେଖାଇଛନ୍ତି। ଏହି ବୈଠକ ଗ୍ଲୋବାଲ ମଞ୍ଚରେ ଅଲଗା ପଡି ରହିଥିବା ଉଭୟ ଦେଶର ସ୍ପେସ୍‌ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଟେକ୍ନୋଲଜିରେ ଏକ ନୂଆ ଅଧ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ସ୍ପେସ୍‌ ଷ୍ଟେସନରେ ରୁଷ୍‌ ଆମେରିକା ସହ ମିଶି କାମ କରୁଛି। 

ସ୍ପେସ୍‌ ଟେକ୍ନୋଲଜି ବ୍ୟତୀତ ଉଭୟ ଦେଶ ଗୋଳା-ବାରୁଦ ,ତୋପ ଓ ମିସାଇଲର ଆଦାନ-ପ୍ରଦାନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସହମତି ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଅଟକଳ ଲଗାଯାଉଛି। କନଫ୍ଲିକ୍ଟ ଷ୍ଟଡିଜ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟରରେ ରୁଷ୍‌ର ସେନା ମାମଲାର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଭେଲେରୀ ଅକିମେଙ୍କୋ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସଙ୍କେତ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଏସିଆନ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଫର୍‌ ପଲିସି ଷ୍ଟଡିଜ୍‌ର ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫେଲୋ ୟାଙ୍ଗ ୟୁକେ  କହିଛନ୍ତି କି ଏହା ବି ସମ୍ଭବ କି ଉତ୍ତର କୋରିଆ ତଥାକଥିତ ସୁପର ଲାର୍ଜ ରକେଟ୍‌ କେଏନ-୨୫ ଭଳି କମ୍ ଦୂରଗାମୀ ବାଲିଷ୍ଟିକ ମିସାଇଲର ସପ୍ଲାଇ ମଧ୍ୟ ରୁଷ୍‌କୁ କରିପାରେ । 

ରକେଟ୍‌ କେଏନ-୨୫ କଣ – 

କେଏନ-୨୫ ଉତ୍ତର କୋରିଆର କମ୍‌ ଦୂରଗାମୀ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍‌ ମିସାଇଲ ( ଏସଆରବିଏମ) , ଯାହାର  ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ କ୍ଷମତା ସୀମା ୩୮୦ କିଲୋ ମିଟର। ପ୍ରଥମ ଥର ୨୫ ଅଗଷ୍ଟ , ୨୦୧୯ରେ ଏହାର ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇ ଥିଲା। ଏହି ସୁପର-ଲାର୍ଜ ବାଲିଷ୍ଟିକ ମିସାଇଲ ମଲ୍ଟିପଲ –ଲଞ୍ଚ ରକେଟ୍‌ ସିଷ୍ଟମ (ଏମଏଲଆରଏସ) ଓ କମ୍‌ ଦୂରଗାମୀର ବାଲିଷ୍ଟିକ ମିସାଇଲ ମଧ୍ୟରେ  ଅନ୍ତରକୁ କମ୍ କରିଦିଏ।

ହାକୁ ନେଇ ପଶ୍ଚିମରେ କାହିଁକି ଆତଙ୍କ ଖେଳି ଯାଇଛି ? 

USFK ଅନୁସାରେ , ମିସାଇଲର ବ୍ୟାସ ୬୦୦ ମିମି । ଅନ୍ୟ ମିସାଇଲର ଚଉଡ଼ା ଅନୁସାରେ କେଏନ-୨୫ ପାଖାପାଖି ୮.୬ ମିଲଟ ଲମ୍ୱା  ପ୍ରତୀତ ହୋଇଥାଏ । ହେଲେ , ସରକାରୀ ମିଡ଼ିଆ ଦ୍ୱାରା ମିସାଇଲର ଲମ୍ୱା ବା ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ପ୍ରଣାଳୀ  ଉପରେ କୌଣସି ବିଶିଷ୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇ ନାହିଁ । ମିସାଇଲକୁ ଦେଖି ଜଣାପଡ଼ିଛି କି ଏହାର ପଛ ଓ ଆଗାମୀ ଭାଗରେ ୪-୪   ୱିଙ୍ଗ ଲାଗିଛି । 

କିଛି  ବିଶ୍ଳେଷକଙ୍କ ଅନୁସାରେ , ଉତ୍ତର କୋରିଆ ପାଖରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ଏକ ବଡ଼ ଭଣ୍ଡାର ହୋଇପାରେ । କାରଣ  ୧୯୫୩ରେ ଯୁଦ୍ଧବିରାମ ସହ କୋରିଆନ ଯୁଦ୍ଧ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଏହା କୌଣସି ଯୁଦ୍ଧ ଲଢ଼ି ନାହିଁ । 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.