ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୨୨ରୁ ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ, ସରକାର ବନାମ ନବୀନଙ୍କ ଛାୟା ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳ ଲଢ଼େଇ
  • ||
  • ଆଜି ରସଗୋଲା ଦିବସ, ଜିଆଇର ୫ ବର୍ଷ ପରେ ବ୍ରାଣ୍ଡିଂ ନାହିଁ, ସରକାର ନିରବ
  • ||

ଆମିଷ ଖାଦ୍ୟରେ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟାନ୍ କରିଲେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାର, ରହିଛି କି କର୍କଟର ଆଶଙ୍କା?

କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାର ଖାଦ୍ୟରେ କୃତ୍ରିମ ରଙ୍ଗର ବ୍ୟବହାରକୁ ବ୍ୟାନ୍ କରିଛନ୍ତି। ହୋଟେଲ୍ ଏହଂ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଫୁଡର କବାବ, ଚିକେନ୍, ମାଛ ଏବଂ କେତେକ ଶାକାହାରୀ  ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଲ୍ୟାବ ପରୀକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହି ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥରେ ବ୍ୟବହୃତ ରଙ୍ଗରେ  ହଳଦିଆ ଏବଂ କାର୍ମୋଏସିନ୍ ପରିମାଣ ବହୁତ ଅଧିକ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଯାହା ମାନବ ସମାଜ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ । ଯାହା କୃତ୍ରିମ ରଙ୍ଗ କର୍କଟ ଭଳି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇଥାଏ ।

ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ,ଯଦି କୌଣସି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ, ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଫୁଡ୍ ଷ୍ଟଲ୍ କିମ୍ବା ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରୟ କରୁଥିବା ଦୋକାନ ଏହି ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି, ସେମାନଙ୍କୁ ଜେଲ୍ ଏବଂ ଜରିମାନା ଭଳି ଗୁରୁତର ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିପାରେ। କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, କେତେକ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀରେ ବ୍ୟବହୃତ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ । ଏହି କାରଣରୁ କର୍କଟ ଭଳି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ।

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଗୁଣବତ୍ତା ବିଭାଗ ୩୯ଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ କବାବର ପରୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୭ ଟି ନମୁନାରେ କୃତ୍ରିମ ରଙ୍ଗ ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ବିଶେଷକରି ହଳଦିଆ ଏବଂ କାର୍ମୋସିନ୍, ଏହି ଦୁଇଟି ରଙ୍ଗ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ।

୨୦୦୬ ଏବଂ ୨୦୧୧ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ମାନକ ନିୟମ -

୨୦୦୬ ଏବଂ ୨୦୧୧ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ମାନକ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଖାଦ୍ୟ ରଙ୍ଗର ବ୍ୟବହାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା। ଏଥିସହ ସରକାର ଦେଇଥିବା ଆଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଏହି ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ୭ କିମ୍ବା ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡର ମଧ୍ୟ ସମ୍ମୁଖୀନ କରିବାକୁ ପଡିପାରେ । ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ କମ୍ ଜରିମାନା ସହିତ ସେହି ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକର ଲାଇସେନ୍ସ ମଧ୍ୟ ବାତିଲ ହୋଇପାରେ । ଏନେଇ ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦୀନେଶ ଗୁଣ୍ଡୁ ରାଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ୟାକେଜ୍ ହୋଇଥିବା ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀରେ 'ଟାର୍ଟ୍ରାଜୀନ୍' ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ, କିନ୍ତୁ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ କିମ୍ବା କୌଣସି ହୋଟେଲରେ ଏହାର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ।

ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥରେ କୃତ୍ରିମ ରଙ୍ଗର ମିଶ୍ରଣ - କଟନ୍ କ୍ୟାଣ୍ଡି, ସ୍ୱିଟ୍ କ୍ୟାଣ୍ଡି, ଶସ୍ୟ, ଆଳୁ ଚିପ୍ସ, ସସ୍, ଆଇସ୍କ୍ରିମ୍ ଏବଂ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପାନୀୟରେ କୃତ୍ରିମ ରଙ୍ଗ ମିଶାଯାଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଖାଦ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ବ୍ୟବହୃତ କୃତ୍ରିମ ରଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ରେଡ୍ ନମ୍ବର ୫ (ଏରିଥ୍ରୋସିନ୍), ରେଡ୍ ନମ୍ବର ୪୦ (ଏଲ୍ୟୁରା ରେଡ୍), ହଳଦିଆ ନମ୍ବର ୫ (ଟାର୍ଟ୍ରାଜୀନ୍), ହଳଦିଆ ନମ୍ବର ୬ (ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ହଳଦିଆ), ନୀଳ ନମ୍ବର ୧ (ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ନୀଳ) ଏବଂ ନୀଳ 2 (ଇଣ୍ଡିଗୋ କାର୍ମାଇନ୍) |

ସମ୍ଭାବ୍ୟ କର୍କଟ - ଖାଦ୍ୟରେ ରଙ୍ଗ ମିଶାଇବା ଦ୍ୱାରା କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମିଯାଏ | କିନ୍ତୁ ଅତ୍ୟଧିକ ନୀଳ ରଙ୍ଗ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଟ୍ୟୁମର ଏବଂ କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢିଥାଏ | ଏହା ସହିତ ଥାଇରଏଡ୍ ଟ୍ୟୁମରର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ | ବ୍ଲୁ ୧, ରେଡ୍ ୪୦, ହଳଦିଆ ୬ ଭଳି କିଛି ଖାଦ୍ୟ ରଙ୍ଗ ଶରୀରରେ ଆଲର୍ଜି ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କର ପିତ୍ତଦୋଷ ଏବଂ ଶରୀର ଫୁଲିବାର ସମସ୍ୟା ରହୁଛି, ସେମାନେ ରଙ୍ଗରେ ମିଶ୍ରିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ଆଲର୍ଜି ହେବାର ୫୨ ପ୍ରତିଶତ ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Rath Yatra

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.