ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖଣ୍ଡପଡ଼ା: ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ
  • ||
  • ଯଜ୍ଞର ପ୍ରସାଦ ଖାଇ ୫୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଲୋକ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି, ଖଲ୍ଲିକୋଟ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଶନିବାରଠୁ ପିଜି ନାମଲେଖା ଆବେଦନ, ୨୭ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ: ଜୁନ୍‌ ୨୨ରେ ଆଡମିଟ୍‌ କାର୍ଡ, ଜୁଲାଇ ୩ରୁ ୧୪ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା-ନିମାପଡ଼ା ରାସ୍ତାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଖୁଣ୍ଟକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର
  • ||
  • ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ନିର୍ମାଣସ୍ଥଳରେ ମୁଗୁର ଓ ନିହଣ ଶବ୍ଦର କମ୍ପନ, ଚାଲିଛି ତୁମ୍ବରେ ବିନ୍ଧ ଖୋଦେଇ
  • ||
  • ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ମାରାଥନ୍‌ ପ୍ରଚାର: ଆଜି ଅଶ୍ୱିନୀ, ହେମାମାଳିନୀ ଓ ତୋମାରଙ୍କ କରିବେ ପ୍ରଚାର, ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର, ଭୂପେନ୍ଦ୍ର, ଅନୁଭବ, ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ବି ବୁଲିବେ
  • ||
  • ହରିୟାଣାରେ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ନିଆଁ ଲାଗି ୮ ମୃତ, ୨୪ରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଥମିବ ୫ମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର, ସୋମବାର ୪୯ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଭୋଟିଂ
  • ||
  • IPL 2024: ଚିନ୍ନାସ୍ୱାମୀରେ ଆରସିବିକୁ ଭେଟିବ ସିଏସ୍‌କେ, ପ୍ଲେ-ଅଫ୍‌ ପାଇଁ ଶେଷ ସୁଯୋଗ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତିି, ୨୦ରୁ କଲବଲ କରିବ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ: ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||

ବୈଦିକ ମନ୍ତ୍ର ଉଚ୍ଚାରଣ ସହ ଖୋଲିଲା ବାବା କେଦାରନାଥଙ୍କ ପହଡ଼, ଆରମ୍ଭ ହେବ ଚାରି ଧାମ ଯାତ୍ରା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୦/୦୫ : ବୈଦିକ ମନ୍ତ୍ର ଉଚ୍ଚାରଣ ସହ ଖୋଲିଲା ବିଶ୍ଵ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କେଦାରନାଥଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପହଡ଼। ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେଲେ ବାବା ଭୋଳାନାଥ। ନୀତି ନିର୍ଘଣ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ୭ଟାରେ ମନ୍ଦିରର ପହଡ଼ ଖୋଲିଛି। ବାବା କେଦାରନାଥଙ୍କ ଜୟ ଜୟକାର ସହ ଚତୁର୍ଦ୍ଦିଗ ପ୍ରକମ୍ପିତ ହୋଇ ଉଠିଛି। ମନ୍ଦିରର ପହଡ଼ ଖୋଲିବା ସମୟରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଦ୍ଵାରା ମନ୍ଦିର ଉପରେ ପୁଷ୍ପ ବୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପୁଷ୍କର ଧାମି କେଦାରନାଥ ଧାମ ପହଞ୍ଚି ବାବାଙ୍କ ଦର୍ଶନଲାଭ କରିଛନ୍ତି। 

ପୌରାଣିକ ମାନ୍ୟତା ଅନୁଯାୟୀ, ବାବା କେଦାରନାଥ ୬ ମାସ ସମାଧି ରୁହନ୍ତି। ମନ୍ଦିର ପହଡ଼ ବନ୍ଦ ହେବା ଦିନ ବାବାଙ୍କୁ ୧୨୫ କିଲୋଗ୍ରାମ ବିଭୂତି ଚଢାଯାଏ। ପହଡ଼ ଖୋଲିବା ବେଳେ ବାବା ସମାଧିରୁ ଜାଗ୍ରତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଭକ୍ତଜନଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦିଅନ୍ତି। ବାବାଙ୍କର ବିଧି ବିଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଏ। ତେବେ ଉତ୍ତର ଭାରତରେ ପୂଜା କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ସାଧାରଣତଃ ଭିନ୍ନ। ହେଲେ ବାବା କେଦାରନାଥଙ୍କ ପୂଜା ଦକ୍ଷିଣର ବୀର ଶୈବ ଲିଙ୍ଗାୟତ ବିଧି ଅନୁଯାୟୀ ହୁଏ। 

ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ଆଜି କେଦାରନାଥ ଧାମ ପହଡ଼ ଖୋଲିବା ପରେ ଯମୁନେତ୍ରୀ ଧାମର ପହଡ଼ ସକାଳ ୧୦ଟା ୨୯ ଏବଂ ଗଙ୍ଗୋତ୍ରୀ ଧାମର ପହଡ଼ ୧୨ଟା ୨୫ରେ ଖୋଲିବ। ମେ ୧୨ ତାରିଖ ସକାଳ ୬ଟାରେ ବଦ୍ରିନାଥ ଧାମର ପହଡ଼ ଖୋଲିବ। ଏହାପରେ ୪ ଧାମ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ। ଏହି ଭବ୍ୟ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ପାଇଁ କେଦାରନାଥ, ଗଙ୍ଗୋତ୍ରୀ ଏବଂ ଯମୁନେତ୍ରୀ ଧାମକୁ ପୁଷ୍ପରେ ସୁସଜ୍ଜିତ କରାଯାଇଛି। କେଦାରନାଥ ମନ୍ଦିରକୁ ୨୦ କ୍ଵିଣ୍ଟାଲରୁ ଅଧିକ ଫୁଲରେ ସଜା ଯାଇଛି। ଏଥର ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ବାବାଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଆସ୍ଥା ପଥରେ ଯିବେ। ଆସ୍ଥା ପଥରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୁବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ବସିବା ପାଇଁ ବେଞ୍ଚ୍ ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହ ବର୍ଷା ଓ ତୁଷାରପାତରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ରେନ୍ ସେଲ୍ଟର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଚାରିଧାମ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଏଯାବତ୍ ୨୨ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରି ସାରିଛନ୍ତି। 


  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.