ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମିଶନ ଶକ୍ତି ବଜାର ଶୁଭାରମ୍ଭ, ଉଦ୍‌ଘାଟନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଜି ଓୟୁଟିଆର୍‌ରେ ପ୍ରଥମ ସମାବର୍ତ୍ତନ ଉତ୍ସବ, ସଭାପତିତ୍ୱ କରିବେ ରାଜ୍ୟପାଳ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ୟୁପି ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନ, ବିଜେପିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବେ ରାଜା ଭୈୟା
  • ||
  • ବିନିକାରୁ ଅପହୃତ ବ୍ୟବସାୟୀ ବୁର୍ଲାରୁ ଉଦ୍ଧାର, ପୁଲିସର ବ୍ଲକିଂ ଦେଖି ଗୋଲଗୁଣ୍ଡା ପାଖରେ ଛାଡ଼ି ଅପହର୍ତ୍ତା ଫେରାର
  • ||
  • ୨୯ରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକ, ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଲେଜର ସ୍କାନିଂ ରିପୋର୍ଟ
  • ||
  • WPL-2024: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ ୯ ଓ୍ବିକେଟ୍ ବିଜୟୀ, ୟୁପି ୱାରିୟର୍ସର ଦ୍ୱିତୀୟ ପରାଜୟ
  • ||
  • ବୁଧବାରଠୁ ୪ ଦିନିଆ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସୁଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ଆଜି କାର୍‌କେଡ୍‌ ରିହର୍ସାଲ କରିବ ଓଡ଼ିଶା ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଶନିବାର ବାରବାଟୀ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୪୧ଟି କ୍ରିକେଟ୍‌ ଏକାଡେମୀ ହେବ ଲୋକାର୍ପଣ
  • ||
  • ଆସନ୍ତା ୩ ତାରିଖ ଯାଏ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଆଲର୍ଟ ଜାରି
  • ||

ଆଗକୁ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ, ବାଧକ ସାଜିଛି ବସ୍ତି: ଅଧାରେ ଅଟକିଛି ବାମପାର୍ଶ୍ୱ ସମାନ୍ତରାଳ ରାସ୍ତା

ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର,୧୨/୦୨: ଜୟଦେବ ବିହାର -ନନ୍ଦନକାନନ ରାସ୍ତାରେ ଆସମ୍ଭାଳ ଭିଡକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଦୁଇଟି ସାମନ୍ତରାଳ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି । ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱର ରାସ୍ତାଟି ଏକାମ୍ରକାନନରୁ ବାହାରି ସାଲିଆ ସାହି, ନୀଳାଦ୍ରି ବିହାର, ଇନଫୋସିଟି, ପଥରଗାଡିଆରେ ମିଶିବ । ହେଲେ ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱର ସାମନ୍ତରାଳ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବାଧକ ସାଜିଛି ବସ୍ତି । ବିଶେଷ କରି ସାଲିଆ ସାହି ବସ୍ତି , ଚୂନକୋଳି ଗାଁ ଏବଂ କିଛି ଘରୋଇ ଜାଗା ରହିଥିବାରୁ ରାସ୍ତା କାମ ଅଟକିଛି ।  ଆଗକୁ ଆସୁଛି ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ । ମୁଖ୍ୟତଃ ବସ୍ତି ଭୋଟରଙ୍କ ଭୋଟ୍‌ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ନଜର ରହିଛି । ଯଦି ସାଲିଆ ସାହି ବସ୍ତି ଭଙ୍ଗାଯାଏ ତେବେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ନିର୍ବାଚନ ଉପରେ ପଡିପାରେ । କାରଣ ସାଲିଆ ସାହିର ୪ଟି ୱାର୍ଡରେ ପ୍ରାୟ ପ୍ରାୟ ୫୦ ହଜାର ଭୋଟର ରହୁଛନ୍ତି ।   

ସେପଟେ ଚୂନକୋଳି ଗାଁ ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ସମାନ । ଜଟଣୀ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଅନ୍ଧାରୁଆ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଆସୁଥିବା ଏହି ଗାଁରେ ପାଖାପାଖି ୧ ହଜାର ପରିବାର ରହୁଛନ୍ତି । ରାସ୍ତା ପାଇଁ ଗାଁକୁ ଉଚ୍ଛେଦ କଲେ ସେମାନଙ୍କ ଭୋଟ୍‌ ବିରୋଧି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ସରକାର କିଛି ରିକ୍ସ ନେବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହାଁନ୍ତି । 

ପ୍ରସ୍ତାବିତ ସାଲିଆ ସାହି ହାତିଆଶୁଣୀରୁ ଏକାମ୍ରକାନନ ଭିତରେ ୯ ଶହ ମିଟର ରାସ୍ତା ବାକି ରହିଛି । ଏଠାରେ ପ୍ରାୟ ୩୮୬ ବିସ୍ଥାପିତ ବାସ କରୁଥିବାରୁ  ଅନେକ ଥର ପ୍ରଶାସନ ଉଚ୍ଛେଦରେ ଫେଲ ମାରିଛି । ସେମାନଙ୍କୁ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଘର ଦେବାକୁ ଯୋଜନା ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦା ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନାହାଁନ୍ତି । ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ଓ କର୍ପୋରେଟର ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରୁନାହାଁନ୍ତି । ଯାହାକୁ ନେଇ ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ମନରେ ଅସନ୍ତୋଷ କୁହୁଳୁଛି । 

ସେହିପରି ଏହି ରାସ୍ତାର ଶୈଳଶ୍ରୀ ବିହାର ଓଇଆରସିଠୁ ପଥର ଗାଡିଆ ମଝିରେ ପ୍ରାୟ ୩ କିମିର ରାସ୍ତା ବାକି ରହିଛି । ୨୦୧୬ରୁ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଚୁନକୂଳ ଗାଁ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ପାଇଁ କାମ ଆଗକୁ ବଢିପାରୁନି । ଏନେଇ ସାଲିଆ ସାହି ଆଞ୍ଚଳିକ କମିଟିର ଅଞ୍ଜନ ନାଥ କହିଛନ୍ତି ଆମେ ରାସ୍ତାକୁ ବିରୋଧ କରୁନୁ । ଆମକୁ ପ୍ରଥମେ ଥଇଥାନ କରି ଜମି ପଟ୍ଟା ଦିଆଯାଉ । ସାମନ୍ତରାଳ ରାସ୍ତା ସିଧା ଏକାମ୍ରକାନନକୁ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉ । ବୁଲେଇ ବଙ୍କେଇ ନିର୍ମାଣ କଲେ ପାଖାପାଖି ହଜାରେ ବସ୍ତି ବଳି ପଡିବ । ଅନ୍ୟପେଟ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମକୁ ଉପରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଆସିଛି ବସ୍ତି ଉଚ୍ଛେଦ ହେବ ନାହିଁ । ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଯାହା ହେବ । 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.