ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • କଟକ: କୋର୍ଟରେ ହାଜର ହେଲେ ଅନୁଭବ ମହାନ୍ତି, ଘରୋଇ ହିିଂସା ମାମଲାରେ ଜାରି ହୋଇଥିଲା NBW
  • ||
  • ଓଡିଶା ବିଧାନସଭାକୁ ମିଳିଲା ନୂଆ ବାଚସ୍ପତି, ରଣପୁର ବିଧାୟିକା ସୁରମା ପାଢ଼ୀ ହେଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ବସ ଉପରକୁ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା ଘଟଣା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ସୁପର-୮ ରାଉଣ୍ଡ୍‌: ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଆଫଗାନ ସ୍ପିନ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ, ଫୋକସ୍‌ରେ କୋହଲିଙ୍କ ଫର୍ମ
  • ||
  • ପଟିଆ ଛକ ନିକଟ ଲକି ଇଣ୍ଡିଆ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଦୀର୍ଘ ଘଣ୍ଟା ପରେ ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କଲା ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱରରେ ସୁଧୁରୁଛି ସ୍ଥିତି: ସକାଳୁ କର୍ଫ୍ୟୁ କୋହଳ, ୧୧ଟା ସୁଦ୍ଧା କାମ ସାରି ଘରକୁ ଫେରିବାକୁ ନିବେଦନ
  • ||
  • ୨୭ରେ ଉତ୍ତର ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ: ମାଲକାନଗିରିରେ ମୌସୁମୀ ସକ୍ରିୟ
  • ||

ଅଭିଭାବକଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି ଶୈଶବରେ ଋତୁସ୍ରାବ, ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଓ ଜୀବନଶୈଳୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୯/୦୫ : କିଶୋରୀ ବୟସ ବଦଳରେ ଶୈଶବରେ ହିଁ ଅନେକଙ୍କ ଋତୁସ୍ରାବ ହେଉଛି ଯାହା ଅଭିଭାବକଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି । ସାଧାରଣତଃ ୧୨ ବର୍ଷରେ ଝିଅଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଋତୁସ୍ରାବ ହୋଇଥାଏ । ହେଲେ ଏବେ ୬/୭ ବର୍ଷରେ ଋତୁସ୍ରାବ ହେଲାଣି । ଫଳରେ ଝିଅଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ଯାହାକୁ ନେଇ ଅଭିଭାବକ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ବରିଷ୍ଠ ସ୍ତ୍ରୀ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର ସରୋଜ ଜେନା କହିଛନ୍ତି, ଝିଅଙ୍କ ପ୍ରଥମ ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ ୧୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ବୟସ ତଳକୁ ପ୍ରଥମ ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବକୁ ‘ପ୍ରିକସିଅସ୍‌ ପର୍ବଟି’ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଏବେ ଏଭଳି ଘଟଣା ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ଦେଖାଦେଲାଣି । 

ଝିଅମାନେ କମ ବୟସରୁ ମାଚ୍ୟୁରିଟି ପାଉଛନ୍ତି । ଶରୀରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ‘ହର୍ମୋନାଲ ଇମ୍ବାଲାନ୍ସ’ ବା ‘ହର୍ମୋନାଲ ଡିଜ୍‌ଅର୍ଡର’ ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି । ସାଧାରଣତଃ ଶରୀରରେ ହର୍ମୋନାଲ ସାଇକେଲ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ ଋତୁସ୍ରାବ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ହୋଇଥାଏ । ହର୍ମୋନ୍‌ ଏଣ୍ଡୋକ୍ରାଇନ୍‌ ଗ୍ଲାଣ୍ଡରେ ହାଇପୋଥେଲାମେସ୍‌ ପିଟ୍ୟୁଟାରି ଓଭାରିଆନ୍‌ ହର୍ମୋନ ରହିଛି । ଏହି ହର୍ମୋନ୍‌ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ସୀମା ଭିତରେ ଗର୍ଭାଶୟକୁ ଯାଇଥାଏ । ହେଲେ ଏବେ ଅଧିକାଂଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହର୍ମୋନ୍‌ ଆଗୁଆ ଗର୍ଭାଶୟରେ ପହଞ୍ଚିଯାଉଛି । ବେଳେବେଳେ ଗର୍ଭାଶୟରେ ଟ୍ୟୁମର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ହର୍ମୋନ୍‌ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଶୀଘ୍ର ଋତୁସ୍ରାବ ହେଉଛି । ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହ ଖାଦ୍ୟ ଓ ଜୀବନଶୈଳୀ ଏହାର କାରଣ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଝିଅଙ୍କ ଶାରୀରିକ ବୃଦ୍ଧିରେ ବାଧା ଉପୁଜୁଛି । ରକ୍ତହୀନତା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ବେଳେବେଳେ ଅତ୍ୟଧିକ ଋତୁସ୍ରାବ ହେଉଥିବା ଡାକ୍ତର ଜେନା କହିଛନ୍ତି । 

ସେହିପରି ଡାକ୍ତର ସତ୍ୟବ୍ରତ ସାହୁ କହିଛନ୍ତି, ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଥିବା ତାପମାତ୍ରା ଓ ଆର୍ଦ୍ରତା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଋତୁସ୍ରାବ ଅସମୟରେ ହୋଇଯାଉଛି । ବଜାରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ମାଂସ ଓ କ୍ଷୀର ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ନୁହେଁ । ଏସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ସିଧା ପ୍ରଭାବ ହର୍ମୋନ ଉପରେ ପଡୁଛି । ଏଥିପାଇଁ କିଶୋରୀ ବୟସ ବଦଳରେ ଶୈଶବରେ ହିଁ ଅନେକଙ୍କ ଋତୁସ୍ରାବ ହେଉଛି । ଏହି ସମୟରେ ଋତୁସ୍ରାବ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜାଣି ନଥାନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ଏହି ସମୟରେ କିପରି ସଫାସୁତୁରା ରହିବେ ସେ ନେଇ ଉଚିତ ସଚେତନତାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ଡାକ୍ତର ସାହୁ କହିଛନ୍ତି ।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.