ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଗବେଷଣା ସୁଯୋଗ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫେଲୋସିପ୍‌ ପାଇଁ ୩୦୦ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଚୟନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ; ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ ୨୪୮ ଜଣ, ଏବେ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ଏସ୍‌ଓପି ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା, ଜଣେ ଟିଏମସି କର୍ମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପୁଣି ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ଦଳ ଆଣିଲା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ବାଂଲାଦେଶ ମୁହାଁ ବାତ୍ୟା, ପ୍ରଭାବରେ ୪ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ଓ ପବନ ସମ୍ଭାବନା, ୪ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଏସଆରସିଙ୍କ ଆଲର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ଲୋକସଭା ଓ ୪୨ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଭୋଟିଂ, ୪୪୭ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ହେବ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ରାଜ୍ୟ ଓ ୨ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟ୍, ୫୮ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଅବପାତ: ୨୫ ରାତିରୁ ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା, ୨୬ରେ ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟା ରୂପ ନେବ
  • ||

ଚିନ୍ତାରେ ଅଭିଭାବକ: ବଢ଼ିଚାଲିଛି ‘ଗାଲୁଆ’ ରୋଗ, ଅଧିକ ପିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୯/୦୪: ବଢ଼ିଚାଲିଛି ପିଲାଙ୍କ ‘ମମ୍ପସ୍‌’ ବା  ‘ଗାଲୁଆ’ ରୋଗ । ଗତ ୬ ମାସ  ହେଲାଣି ‘ଗାଲୁଆ’ ସାଙ୍ଘାତିକ  ରୂପ ନେଇଛି । ‘ମମ୍ପସ୍‌’ ଭାଇରସ  ସଂକ୍ରମଣରେ ପିଲାମାନେ ଯନ୍ତ୍ରଣା  ଭୋଗୁଛନ୍ତି । ପ୍ରତିଦିନ ଗାଲୁଆରେ  ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଭୁବନେଶ୍ୱର  ଏମ୍‌ସକୁ ପ୍ରାୟ ୬ ଜଣ ଶିଶୁ ଚିକିତ୍ସା  ପାଇଁ ଆସୁଥିଲା ବେଳ କ୍ୟାପିଟାଲ୍‌  ହସ୍ପିଟାଲ୍‌କୁ ଆସୁଥିବା ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ  ୨୦ । ଏହା ଏକ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ହୋଇଥିବାରୁ  ଅଭିଭାବକଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି ।  

ଏମ୍‌ସ୍‌ ଶିଶୁ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପ୍ରଫେସର  ରଶ୍ମୀରଞ୍ଜନ ଦାସ କହନ୍ତି, ଗତ ୬ ମାସ ହେଲାଣି  ମମ୍ପସ୍‌ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଛି । ଏହା  ଭୂତାଣୁ ଜନିତ ସଂକ୍ରମଣ । ବିଶେଷ କରି ୩ରୁ ୭  ବର୍ଷ ପିଲାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଅଧିକା ମାତ୍ରାରେ  ଦେଖାଦେଉଛି । ସଂକ୍ରମଣ ହେଲେ ପିଲାଙ୍କ ଗାଲ  ଫୁଲି ଯାଉଛି । ତେବେ ପିଲାମାନେ ୫ରୁ ୭ଦିନ  ଭିତରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି । କିଶୋର କିଶୋରୀ  ବି ଏଥିରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି । ହେଲେ  ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମ୍‌ । ଗାଲୁଆ  ସଂକ୍ରମଣ ଭବିଷ୍ୟତରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ  ପ୍ରଜନନ କ୍ଷମତା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ  ପକାଇଥାଏ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।  

ପ୍ରଫେସର ଦାସ କହିଛନ୍ତି, ମମ୍ପସ୍‌  ଟିକା ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ । ସରକାର  ଏହାକୁ ଯୋଗାଇ ଦେଉନାହାନ୍ତି ।  ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍‌ ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍ସ  ପକ୍ଷରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଟିକା ଦେବା  ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି । ମମ୍ପସ  ସଂକ୍ରମଣ ହେଲେ ପିଲାଙ୍କୁ ଜ୍ୱର ହେବା ସହ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା  ଓ ଶରୀରରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇଥାଏ । ଯଦି କୌଣସି  ଶିଶୁ ସଂକ୍ରମିତ ଅଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ପିଲାଙ୍କୁ  ମିଶିବା ପାଇଁ ବାରଣ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.