ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ହଟିବ ବ୍ରିଟିଶ ଆଇନ୍ , ଲାଗୁ ହେବ ଭାରତୀୟ ନିୟମ, ଜୁଲାଇରୁ ଲାଗୁ ହେବ ନୂଆ ପୁଲିସ ଆଇନ
  • ||
  • ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ୨୦୨୪: ଫ୍ଲୋରିଡାରେ ବନ୍ୟା, ୟୁଏସ୍‌ଏ-ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବାତିଲ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ: ପ୍ରଥମରୁ ଦିଆଯିବ ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ, ରୋଷେଇ ପୂର୍ବରୁ ସାମଗ୍ରୀ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ପାଞ୍ଚ ଦେବ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଏକତ୍ର ପନ୍ତି ଅର୍ପଣ ସମ୍ପନ୍ନ, ଦଣ୍ଡାରେ ଲାଗିଲା ଆଗ-ପଛ ମୁହାଁଟ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ ରାସ୍ତାରେ ଓଲଟିଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୨ ମୃତ ୧୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ୱାଇଁ ଅସ୍ଥାୟୀ ବାଚସ୍ପତି: ୧୮ ଓ ୧୯ରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ଶପଥ ଉତ୍ସବ, ୨୦ରେ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀତି ସବ୍‌କମିଟି ଓ ଛତିଶା ନିଯୋଗ ବୈଠକ, ସ୍ନାନଯାତ୍ରା ନୀତି ନିର୍ଘଣ୍ଟକୁ ମିଳିବ ଅନୁମୋଦନ
  • ||
  • ରଜ ମଉଜକୁ ଫିକା କରିଦେବ ଗୁଳୁଗୁଳି, ଆସନ୍ତା ୨ ଦିନ ଯାଏ ତାତିରୁ ନାହିଁ ନିସ୍ତାର
  • ||

ଋଷ ଅଧିକୃତ ୟୁକ୍ରେନ ଅଂଚଳରେ ନିର୍ବାଚନ କରୁଛି ଋଷ୍, ଆମେରିକା କହିଲା ଏହା ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଚାର୍ଟର ନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନ...

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପୁଣିଥରେ କ୍ରିମିଆକୁ ଟାର୍ଗେଟ କଲା ଆମେରିକା । ୟୁକ୍ରେନ ଅଧିକୃତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଋଷ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚନ କରୁଛି ବୋଲି କହିଛି ଆମେରିକା, ଯାହାକି ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଚାର୍ଟର ନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନ ଅଟେ । ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଆଣ୍ଟୋନି ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଋଷ ୟୁକ୍ରେନ୍ ଅଧୀକୃତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାର ଅଧିକାରକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ସେଥିପାଇଁ ସେ ଏଠାରେ ନିର୍ବାଚନ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା କେବଳ ଏକ ଲଜ୍ଜାଜନକ ଘଟଣା । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏଭଳି ନିର୍ବାଚନ କରିବା କେବଳ ଧୋଖା ହୋଇପାରେ । 

 ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ୟୁକ୍ରେନର ଚାରୋଟି ଅଞ୍ଚଳରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଜନ କରୁଛି ଋଷ୍ । ୟୁକ୍ରେନର କ୍ରିମିଆ ଏବଂ ସେବାଷ୍ଟୋପୋଲକୁ କାବୁ କରିବା ପରେ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ନଅ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଚାଲିଛି । ଯେଉଁଠାରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି ସେଗୁଡିକ ହେଲା ଡୋନେଟସ୍କ୍, ଲୁହାନସ୍କ, ଜାପୋରୋଜିଆ ଏବଂ ଖେରସନ । ଏହାକୁ ନେଇ ଆମେରିକା କହିଛି ଯେ, ଋଷର ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ ଜାତିସଂଘର ଚାର୍ଟର ନୀତିକୁ ଅବମାନନା କରୁଛି । ଯାହାକି ରାଜ୍ୟ ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ତଥା ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଖଣ୍ଡତା ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ ।

 ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଆମେରିକା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ୟୁକ୍ରେନ ସପକ୍ଷରେ ଅଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେରିକା ଥରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ଦେଇଛି ଯେ ୟୁକ୍ରେନର କୌଣସି ଅଞ୍ଚଳରେ ଋଷର ଦାବିକୁ ଏହା କଦାପି ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବ ନାହିଁ । ତେବେ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ କି ଗୁରୁବାର ଦିନ କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ମତଦାନ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି । ଏଥି ସହିତ, କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ସପ୍ତାହ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ ରେ, ଋଷ ୟୁକ୍ରେନ ଦଖଲ କରିଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଞ୍ଚଳିକ ନିର୍ବାଚନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ବୋଲି କ୍ବିଭ୍‌ର ଅଧିକାରୀ ମାନେ କହିଛନ୍ତି । ୟୁକ୍ରେନ ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ ଅଧିକୃତ ଅଞ୍ଚଳର ନାଗରିକ ମାନଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନରେ ଭୋଟ୍ ନଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି । ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ, ଯଦି ସମ୍ଭବ ତେବେ ସେହି ଅଞ୍ଚଳ ଛାଡିଦିଅନ୍ତୁ । 


News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.