ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁ ହେବ ସୁଭଦ୍ରା ଯୋଜନା, ୧୦୦ ଦିନ ଭିତରେ ହେବ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ
  • ||
  • ଜନ୍ମମାଟିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ମା' ତାରିଣୀ ପୀଠ ପାଇଁ ୫୦ କୋଟିର ଅନୁଦାନ
  • ||
  • T-20 ବିଶ୍ୱକପ୍ ସୁପର ୮ ରାଉଣ୍ଡ, ୨୧ ରନ୍‌ରେ କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀ ଚିତ୍ ପଟାଙ୍ଗ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପ୍ରଥମ ବିଜୟ
  • ||
  • ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ମାମଲା, ପ୍ରଜ୍ବଳଙ୍କ ଭାଇ ସୂରଜ ରେଭାନ୍ନାକୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି ସହରର ଡିଏନ୍‌କେ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଜଣେ ମହିଳା ମୃତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର: ବାଇକ୍‌ ସହ ପୋଲରୁ ଖସି ପଡ଼ିଲେ ୨ ଆରେହୀ, ଜଣେ ମୃତ ,ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ୨ ଦିନିଆ କେନ୍ଦୁଝର ଗସ୍ତରେ ଯିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ମା’ ତାରିଣୀଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ପରେ ଜନସମାବେଶରେ ହେବେ ସାମିଲ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପଟିଦିଅଁ ବିଜେ, ଜ୍ୱରରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଗୁପ୍ତ ଅନବସର ସେବା ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ବିକ୍ଷିପ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୨୫ରୁ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||

ସବୁଠୁ ଲମ୍ବା ନଖ ଲାଗି ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ କଲେ ମହିଳା, ୨୫ ବର୍ଷ ଧରି ବଢ଼ାଇ ଆସୁଛନ୍ତି ନଖ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬/୦୫: ଆମେରିକାର ମିନେସୋଟା ବାସିନ୍ଦା ଡାଏନା ଆର୍ମଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ୍‌ ସବୁଠୁ ଲମ୍ବା ନଖଯୁକ୍ତ ମହିଳା ଭାବେ ଗିନିଜ୍‌ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡସ୍‌ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି । ଯଦି ତାଙ୍କ ଆଙ୍ଗୁଳିର ସମସ୍ତ ନଖକୁ ଗୋଟିଏ ଧାଡ଼ିରେ ରଖାଯାଏ, ତେବେ ମୋଟ୍‌ ଲମ୍ବା ୧୩ ମିଟରରୁ ଅଧିକ ହେବ । ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ସବୁଠୁ ଲମ୍ବା ନଖ ପାଇଁ ମହିଳା ବିଭାଗରେ ସେ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ । ଏହି ଉପଲବ୍ଧି ପାଇଁ ଡାଏନାଙ୍କ ଯାତ୍ରା ୧୯୯୭ ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଠିଆ ହେଲେ ତାଙ୍କ ନଖ ତଳେ ବାଜୁଛି । ନିୟମିତ ଭାବେ ସେ ନଖକୁ ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗର ନେଲ୍‌ ପେଣ୍ଟ୍‌ ଦ୍ୱାରା ସଜାଇଥାନ୍ତି । 

ଗିନିଜ୍‌ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡସ୍‌ର ଔପଚାରିକ ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମ୍‌ ପେଜ୍‌ରେ ଡାଏନାଙ୍କ କାହାଣୀ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ହୋଇଛି ‘ଡାଏନାଙ୍କର ମୋଟ୍‌ ୧,୩୦୬.୫୮ ସେମି (୪୨ ଫୁଟ ୧୦.୪ ଇଞ୍ଚ)ର ଆଙ୍ଗୁଳି ନଖ ଏକ ହାରାହାରି ଲମ୍ବା ସ୍କୁଲ ବସ୍‌ଠୁ ମଧ୍ୟ ଲମ୍ବା । ଗତ ୨୫ ବର୍ଷ ଧରି ଡାଏନା ନଖ ବଢ଼ାଇ ଆସୁଛନ୍ତି । ୧୯୯୭ ମସିହାରେ ଶେଷ ଥର ସେ ନଖ କାଟିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏକ ଦୁଃଖଦ ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ କଦାପି ନଖ ନ କାଟିବାକୁ ସେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ ।’ 




ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଡାଏନା କହିଛନ୍ତି, ଶୌଚ ହେବାଲାଗି ସେ ଢେର ମାତ୍ରାରେ ଟୟଲେଟ୍‌ ପେପର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ସାର୍ବଜନୀନ ଶୌଚାଳୟ ଗଲେ, ଅନ୍ୟମାନେ ସେଠାରୁ ବାହାରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତି । କାରଣ ସେମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ତାଙ୍କ ନଖ ଅଧିକ ଲମ୍ବା । ଆସ୍ଥମାରେ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଲତିଶାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଡାଏନା ନଖ ବଢ଼ାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଲତିଶା ପ୍ରତି ସପ୍ତାହ ଅତି ଯତ୍ନର ସହ ଡାଏନାଙ୍କ ଲମ୍ବା ନଖର ଦେଖାଶୁଣା କରୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଡାଏନା ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ଅବସାଦରେ ରହିଲେ । ଶେଷରେ ଝିଅର ସମ୍ମାନରେ ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ମୃତିକୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବା ପାଇଁ କଦାପି ନଖ ନ କାଟିବାକୁ ସେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.