ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଉ ୫ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ଲାଗି ଆପ୍‌ର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର ଭୀମଭୋଇ ମେଡିକାଲରେ ମୃତ ଶବ ଛାଡି ଫେରାର ସମ୍ପର୍କୀୟ,ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଆଇମ୍ଭ
  • ||
  • ମିଶନ ଶକ୍ତି ମହିଳାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଗଲା ଟଙ୍କା,୭୩୦ କୋଟିର ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ବାଇକ ଚାଳକ ଙ୍କ ଉପରେ ଚଢ଼ିଗଲା ପାଉଁଶ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ,ବାଇକ ଚାଳକର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ପାଲଲହଡ଼ା ଯାଉଥିଲା ରାଧାମାଧବ, ଅଧାରସ୍ତାରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍‌
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ନାଲକୋ ଦାମନଯୋଡ଼ିରେ ରଡ଼ ପଶି ଦୁଇ ଶ୍ରମିକ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଗଗନ ଯାନ ମିଶନ ପାଇଁ ୪ ମହାକଶଚାରୀଙ୍କ ନାଁ ଘୋଷଣା କଲା ଇସ୍ରୋ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ନାଁ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି
  • ||
  • ମିଶନ ଶକ୍ତି ବଜାର ଶୁଭାରମ୍ଭ, ଉଦ୍‌ଘାଟନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବିନିକାରୁ ଅପହୃତ ବ୍ୟବସାୟୀ ବୁର୍ଲାରୁ ଉଦ୍ଧାର, ପୁଲିସର ବ୍ଲକିଂ ଦେଖି ଗୋଲଗୁଣ୍ଡା ପାଖରେ ଛାଡ଼ି ଅପହର୍ତ୍ତା ଫେରାର
  • ||

ପାକିସ୍ତାନରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଉଥିବା ଟିଟିପିକୁ ସହାୟତା କରୁଛି ଅଲକାଏଦା ଏବଂ ଆଫଗାନ୍‌ ତାଲିବାନ, ଜାତିସଂଘ ରିପୋର୍ଟରେ ଦାବି

ଇସ୍ଲାମାବାଦ: ପାକିସ୍ତାନରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଲାଗି ଦାୟୀ ତେହରିକ ଏ ତାଲିବାନ ପାକିସ୍ତାନ (ଟିଟିପି)କୁ ଅଲକାଏଦା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଆତଙ୍କୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ସହାୟତା କରୁଛନ୍ତି । ଜାତିସଂଘର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ ଗଣମାଧ୍ୟରେ ଏହି ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ସକ୍ରିୟ ରହିଛି ଟିଟିପି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ । ୨୦୦୭ରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିଲା ଟିଟିପି । ପାକିସ୍ତାନୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଡନ୍‌ ନ୍ୟୁଜରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁସାରେ, ଟିଟିପିକୁ ଅଲକାଏଦା ସହାୟତା କରୁଥିବା ନେଇ ଟିଟିପି ଉପରେ ନଜର ରଖୁଥିବା ଟିମ୍‌ ଦ୍ବାରା ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦକୁ ଦିଆଯାଥିବା ୩୩ ତମ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । 

 ରିପୋର୍ଟରେ ଆହୁରି ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ଅଲକାଏଦା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସଂଗଠନ କେବଳ ଟିଟିପିକୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଦେଉଛନ୍ତି ତାନୁହେଁ ବରଂ ପାକିସ୍ତାନରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗତିବିଧି ଜାରି ରଖିବାକୁ ସମର୍ଥନ ମଧ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି । ନିକଟ ଅତୀତରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ବହୁ ବଡ଼ ହମଲା ହୋଇଛି । ଆଉ ଏସବୁ ଆକ୍ରମଣ ପଛରେ ଟିଟିପିର ହାତ ରହିଛି । ହେଲେ ପ୍ରତିବନ୍ଧିତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଉପରେ ସରକାର ଆଖିଦୃଶିଆ ଆକ୍ସନ ନେଉନାହାନ୍ତି । ଟିଟିପି ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେଉନଥିବାରୁ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଆଫଗାନ ତାଲିବାନ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ।

 ସେପଟେ ଟିଟିପି ଉପରେ ଆଫଗାନ ତାଲିବାନ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଉନଥିବାରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନ ଅଭିଯୋଗ କରିଆସିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ଆଫଗାନ ତାଲିବାନର ନାଲିଆଖି ସତ୍ତ୍ବେ ଟିଟିପି ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମାଟିରୁ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛି । ଏପରିକି ତାଲବାନ ସଦସ୍ୟ ଟିଟିପିରେ ସାମିଲ ହେବା ପରେ ଏହାର ଶକ୍ତି ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଟିଟିପି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଆଫଗାନ ତାଲିବାନ ନିୟମିତ ସହାୟତା କରୁଛି ବେଲି ମଧ୍ୟ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିବା ନେଇ ‘ଡନ ନ୍ୟୁଜ’ରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

 

  • Pakistan
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.