ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସଂସଦରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ମିଳିବ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସରକାରୀ ସହାୟତାରେ ଛାତ ଉପରେ ଲାଗିବ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ, ପ୍ରତି ଘରୁ ମାସିକ ୩ଶହ ୟୁନିଟ ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪:୧ କୋଟି ଘରକୁ ମାଗଣା ବିଜୁଳି ଯୋଗାଣ ହେବ,ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଘର ମୁକ୍ତ ବିଜୁଳି ଯୋଜନାରେ ମିଳିବ ସୁବିଧା
  • ||
  • ବଜେଟ୍୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିହାରକୁ ୧୧, ୫୦୦ କୋଟିର ସହାୟତା,ଆସାମ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ସିକିମ୍‌କୁ ମିଳିବ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସହାୟତା ଘୋଷଣା,ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ୫ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସହାୟତାର ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଜମିବାଡ଼ି ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଭୂ-ଆଧାର, ଭୂ-ଆଧାର ଜରିଆରେ ଜମିବାଡ଼ି ଡିଜିଟାଇଜେସନ ହେବ
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ମୁଦ୍ରା ଲୋନ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ,ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ପୈଠ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଲୋନ୍‌ ପାଇପାରିବେ
  • ||
  • ବିଜେଟ୍ ୨୦୨୪-୨୫: ଗୟାରେ ହେବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟିଆଲ୍ କରିଡ଼ିର, ୧ ହଜାର ଆଇଟିଆଇକୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରାଯିବ
  • ||
  • ବିହାର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହେବ, ବିହାରରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ, ମେଡିକାଲ କଲେଜ ବିକାଶ
  • ||
  • ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ୪ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି
  • ||

ନିଲାମ ହେବ ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଆଇନଷ୍ଟାଇନ ଦେଇଥିବା ‘ଓ୍ବାର୍ଣ୍ଣିଂ ଲେଟର’

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍: ବିଶିଷ୍ଟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆଲବର୍ଟ ଆଇନଷ୍ଟାଇନଙ୍କ ଏକ ଚିଠି ଅକ୍ସନ ବା ନିଲାମ ହେବାକୁ ଯାଇଛି  । ଆଇନଷ୍ଟାଇନ୍‌ ଏହି ଚିଠି ୧୯୩୯ ମସିହାରେ ଆମେରିକାର ତତ୍କାଳୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଫ୍ରାଙ୍କଲିନ୍‌ ଡି ରୁଜଭେଲ୍ଟଙ୍କୁ ଲେଖିଥିଲେ । ଜର୍ମାନୀର ନାଜିଙ୍କ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପରମାଣୁ ଆକ୍ରମଣରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ଲାଗି ଆମେରିକା ନିଜର ଆଣବିକ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ବିକଶିତ କରିବା ଦରକାର ବୋଲି ସେ ରୁଜଭେଲ୍ଟଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ । କେବେଳ ଆଇନଷ୍ଟାଇନଙ୍କ ଚିଠି ନୁହେଁ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟର ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ପଲ୍‌ ଆଲେନଙ୍କ ଚିଠି ମଧ୍ୟ ଅକ୍ସନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି । ତେବେ ଆଇନଷ୍ଟାଇନଙ୍କ ଚିଠି ପାଇବା ପରେ ରୁଜଭେଲ୍ଟ କମିଟି ଗଠନ କରିବା ସହ ରବର୍ଟ ଓପନହାଇମରଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ମ୍ୟାନହଟ୍ଟନ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । 

 ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ବିକଶିତ ପରମାଣୁ ବୋମା ଶେଷରେ ହିରୋସୀମା ଏବଂ ନାଗାସାକି ଉପରେ ପକାଇଥିଲା ଆମେରିକା । ଫଳରେ ଦ୍ବିତୀୟ ବିଶ୍ବଯୁଦ୍ଧର ପରିସାମପ୍ତି ଘଟିଥିଲା । ଏହା ସହ ବିଶ୍ବରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ପରମାଣୁ ରେସ୍‌ । ଓ୍ବାଲଷ୍ଟ୍ରିଟ୍‌ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଅନୁସାରେ, ଦୁଇ ପୃଷ୍ଠାର ଆଇନଷ୍ଟାଇନଙ୍କ ଚିଠିକୁ ୪ ମିଲିୟନ ଡଲାର ବା ପ୍ରାୟ ୩୨ କୋଟି ଟଙ୍କା‌ରେ ନିଲାମ କରାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି । ଏହି ଚିଠି ଉପରେ ଅଗଷ୍ଟ ୨, ୧୯୩୯ ଲେଖା ରହିଛି । ଆଇନଷ୍ଟାଇନ୍‌ ଏହି ଚିଠିରେ ଲେଖିଥିଲେ, ‘ସାର୍‌, ୟୁରାନିୟମକୁ ଏକ ଦରକାରୀ ଶକ୍ତିର ଉତ୍ସ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଲାଗି ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ଫିଜିକ୍ସ ଉପଯୋଗୀ ଏବଂ ଏହାକୁ ସମ୍ଭବ କରିପାରିବ ।’ 

  ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୨୧ରେ ଆଇନଷ୍ଟାଇନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ‘ଜେନେରାଲ୍‌ ରିଲେଟିଭିଟି’ ଉପରେ ଲିଖିତ ଏକ ରେକର୍ଡ ୧୩ ମିଲିୟନ ଡଲାରରେ ନିଲାମ ହୋଇଥିଲା । ଏବେ ତାଙ୍କର ଏହି ଚିଠି ପୂର୍ବ ରେକର୍ଡକୁ କାଟି ପାରିବ ନାହିଁ ।   କିନ୍ତୁ ଆଲବର୍ଟ ଆଇନଷ୍ଟାଇନଙ୍କ ଗୋଟିଏ ଚିଠି ୨୦୧୮ରେ ୨.୮ ମିଲିୟନ୍‌ ଡଲାରରେ ନିଲାମ ହୋଇଥିଲା । ଭୌତିକ ବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ଇଶ୍ବର ଏବଂ ଧର୍ମକୁ ନେଇ ତର୍କ ଉପରେ ସେ ଏହି ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ । 

 

  • America
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.