ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ, ଧାନ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୩୧ ଶହ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ୨୬ରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ: ଅଷ୍ଟ୍ରେର୍ଲିଜ ପୋଲରୁ ଆରମ୍ଭ, ଆଇଫିଲ୍‌ ଟାୱାରରେ ଶେଷ
  • ||
  • ମୋହନ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବଜେଟ୍, ୨୦୨୪-୨୫ ପାଇଁ ଆସିବ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍ ଅପରାହ୍ନ ୫ଟା ଉପସ୍ଥାପନ
  • ||
  • ଆସନ୍ତା ୨୭ରେ ଲଘୁଚାପ, ୨୯ ଯାଏ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା: ଆଜି ତିନି ଜିଲ୍ଲାକୁ ଆଲର୍ଟ ଜାରି
  • ||

ମଣିଷ ଓ ପ୍ରକୃତି ପାଇଁ ବିପଦ ପାଲଟିଛି ୩୭ ହଜାର ବିଦେଶୀ ପ୍ରଜାତି; ପ୍ରତିବର୍ଷ କ୍ଷତି ହେଉଛି ୪୨୩ ଅରବ ଡଲାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୫/୦୯: ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଖୁଲାସା ହୋଇଛି ଯେ, ବିଦେଶୀ ପ୍ରଜାତି (ଯେଉଁ ପ୍ରଜାତି ସ୍ଥାନୀୟ ନୁହେଁ ବରଂ ବିଭିନ୍ନ ମାଧ୍ୟମରେ ନୂଆ ଜାଗାରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି) ପୃଥିବୀର ଜୈବ ବିବିଧତାକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଊଛନ୍ତି। ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି, ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହେଲାଣି ଯେ, ଏହି ବିଦେଶୀ ପ୍ରଜାତି ଯୋଗୁଁ ପୃଥିବୀର ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ପ୍ରଜାତି ଲୋପ ପାଇଯାଇଛନ୍ତି। ଏକ ଆନ୍ତଃସରକାରୀ ସଂଗଠନ 'ଜୈବ ବିବିଧତା ଏବଂ ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍ ସର୍ଭିସେସ୍' (ଆଇପିବିଏସ୍) ଦ୍ବାରା ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଏହି ରିପୋର୍ଟର ନାମ ହେଉଛି 'ଆସେସ୍‌ମେଣ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ ଅନ୍‌ ଇନଭାସିଭ୍ ଏଲିଏନ୍ ସ୍ପିସିସ୍‌ ଆଣ୍ଡ ଦେୟାର କଣ୍ଟ୍ରୋଲ'। 

ବିଶ୍ବରେ ୩୭ ହଜାର ବିଦେଶୀ ପ୍ରଜାତି ଅଛନ୍ତି: 

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ବିଶ୍ବରେ ୩୭ ହଜାର ବିଦେଶୀ ପ୍ରଜାତି ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଉଭୟ ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କର ପ୍ରଜାତି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୩୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ବିଦେଶୀ ପ୍ରଜାତି ଅଧିକ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ସୋମବାର ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ଜୈବ ବିବିଧତାର ବୈଶ୍ବିକ କ୍ଷତି, ଜୀବଗୁଡ଼ିକର ଶୋଷଣ, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ପ୍ରଦୂଷଣ ଏବଂ ସ୍ଥଳ ଓ ମହାସାଗରର ବ୍ୟବହାରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଦେଶୀ ପ୍ରଜାତି ମଧ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ। ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ପୃଥିବୀର ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଦେଶୀ ପ୍ରଜାତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, କିନ୍ତୁ ନିକଟ ଅତୀତରେ ଏହା ଏକ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହୋଇଛି। ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ମଣିଷମାନେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଯାତ୍ରା କରିବା, ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତିର ବିସ୍ତାର।

ବିଦେଶୀ ପ୍ରଜାତିଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପ୍ରତିବର୍ଷ ୪୨୩ ଅରବ ଡଲାରର କ୍ଷତି ସହୁଛି ବୈଶ୍ବିକ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା:

ଦୁନିଆରେ ୬% ଉଦ୍ଭିଦ, ୨୨% ଅମେରୁଦଣ୍ଡୀ ଜୀବ, ୧୪% ମେରୁଦଣ୍ଡୀ, ୧୧% ସୁକ୍ଷ୍ମ ଅଣୁଜୀବ ବିଦେଶୀ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ପ୍ରକୃତି ଓ ମଣିଷ ପାଇଁ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ। ହାୟାସିଣ୍ଟ ହେଉଛି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବ୍ୟାପକ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ବିଦେଶୀ ପ୍ରଜାତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଲାଣ୍ଟାନା, ଫୁଲ ବୁଦା ଏବଂ କଳା ମୂଷା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱରେ ବିସ୍ତୃତ ପ୍ରଜାତି ବିସ୍ତାର କରିଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ବିଶ୍ବ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ମାନବ ଯାତ୍ରାରେ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ୧୯୭୦ ଦଶକରୁ ବିଦେଶୀ ପ୍ରଜାତିର ବାର୍ଷିକ ମୂଲ୍ୟ ଚାରି ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ୨୦୧୯ ରେ, ଆକ୍ରମଣକାରୀ ବିଦେଶୀ ପ୍ରଜାତିଗୁଡିକ ଯୋଗୁ ବିଶ୍ବ ଅର୍ଥନୀତିରେ ୪୨୩ ବିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ଆଗାମୀ ସମୟରେ ବିଦେଶୀ ପ୍ରଜାତିର ଆକ୍ରମଣକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ଆଶଙ୍କା ଅଛି। ବଢ଼ୁଥିବା ତାପମାତ୍ରା ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏହାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିପାରେ।

You can also read:

ଥାନାରେ ଶାଶୁଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ‘ୟାର୍‌’ କହୁଛି ବୋହୂ, ଗୁଟ୍‌ଖା ଖାଇ ଘର ସାରା ପକାଉଛି ଛେପ..


 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.