ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସଂସଦରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ମିଳିବ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସରକାରୀ ସହାୟତାରେ ଛାତ ଉପରେ ଲାଗିବ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ, ପ୍ରତି ଘରୁ ମାସିକ ୩ଶହ ୟୁନିଟ ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪:୧ କୋଟି ଘରକୁ ମାଗଣା ବିଜୁଳି ଯୋଗାଣ ହେବ,ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଘର ମୁକ୍ତ ବିଜୁଳି ଯୋଜନାରେ ମିଳିବ ସୁବିଧା
  • ||
  • ବଜେଟ୍୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିହାରକୁ ୧୧, ୫୦୦ କୋଟିର ସହାୟତା,ଆସାମ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ସିକିମ୍‌କୁ ମିଳିବ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସହାୟତା ଘୋଷଣା,ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ୫ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସହାୟତାର ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଜମିବାଡ଼ି ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଭୂ-ଆଧାର, ଭୂ-ଆଧାର ଜରିଆରେ ଜମିବାଡ଼ି ଡିଜିଟାଇଜେସନ ହେବ
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ମୁଦ୍ରା ଲୋନ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ,ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ପୈଠ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଲୋନ୍‌ ପାଇପାରିବେ
  • ||
  • ବିଜେଟ୍ ୨୦୨୪-୨୫: ଗୟାରେ ହେବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟିଆଲ୍ କରିଡ଼ିର, ୧ ହଜାର ଆଇଟିଆଇକୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରାଯିବ
  • ||
  • ବିହାର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହେବ, ବିହାରରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ, ମେଡିକାଲ କଲେଜ ବିକାଶ
  • ||
  • ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ୪ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି
  • ||

ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛନ୍ତି କି? ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ! ବଢିପାରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ

ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ହେତୁ ଆଜିକାଲି ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିପଦ ଉପୁଜିଛି । ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଉଚ୍ଚ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ । ଯେତେବେଳେ ଶରୀରରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ ସ୍ତର ବଢିଥାଏ, ଏହା ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇବା ସହ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ମଧ୍ୟ ଆଣିପାରେ । ବାସ୍ତବରେ, ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ ଶିରା ଏବଂ ଧମନୀରେ ଜମା ହୋଇ ସେମାନଙ୍କୁ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ କରିଥାଏ । ଏହା ହୃଦଘାତର କାରଣ ହୋଇପାରେ, ଯାହା ସାଂଘାତିକ ମଧ୍ୟ  ହୋଇପାରେ ।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପରି କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲକୁ ବହୁତ ମାତ୍ରାରେ ବଢାଇଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକଠାରୁ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ଉଚିତ୍ । ସିଡିସି ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରରେ କାହାର ଉଚ୍ଚ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ ଥାଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଉଚ୍ଚ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ଅଧିକ । ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଆପଣଙ୍କୁ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ ସ୍ତର ଅଧିକ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିପାରେ | 

୧. ଆଇସ୍କ୍ରିମ - ଯଦି ଆପଣ ଅଧିକ ଆଇସକ୍ରିମ୍ ଖାଆନ୍ତି, ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ, କାରଣ ୟୁଏସଡିଏ ଅନୁଯାୟୀ ୧୦୦ ଗ୍ରାମ ଭାନିଲା ଆଇସ୍କ୍ରିମ୍ ଖାଇବା ଶରୀରକୁ ୪୧ ମିଲିଗ୍ରାମ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ ଯୋଗାଇଥାଏ, ଯାହା ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ |

୨. ବଟର- ଯଦି ଆପଣ ବଟର ଖାଇବାକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ତେବେ ତୁରନ୍ତ ସତର୍କ ହୁଅନ୍ତୁ । ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଲହୁଣୀ ଆମ ଶିରାରେ ଜମା ହୋଇଯାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବହୁତ ଅଧିକ । ଏହା କରୋନାରୀ ଧମନୀ ଅବରୋଧ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ।

୩. ବିସ୍କୁଟ-ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଚା ଏବଂ ବିସ୍କୁଟ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ଯାହା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତରକୁ ବଢାଇପାରେ | ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ସରକାରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ବିସ୍କୁଟରେ ସ୍ୟାଚୁରେଟେଡ୍ ଫ୍ୟାଟ୍ ଅଧିକ ଥାଏ | ଏହା କରୋନାରୀ ଧମନୀ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇଥାଏ |

୪. ପକୋଡା ଏବଂ ଫ୍ରାଏଡ୍ ଚିକେନ -ଯଦି ଆପଣ ପାକୋଡା କିମ୍ବା ଫ୍ରାଏଡ ଚିକେନ୍ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ତେବେ ଏହାଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ | ବାସ୍ତବରେ, ଡିପ୍ ଫ୍ରାଏଡ ଖାଦ୍ୟରେ ରହିଥିବା ଚର୍ବିକୁ ଟ୍ରାନ୍ସ ଫ୍ୟାଟ୍ କୁହାଯାଏ |ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ।  ଏହି କାରଣରୁ, ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢିଥାଏ |

୫.  ପିଜା,ବରଗର ଏବଂ ପାସ୍ତା - ଯଦି ଆପଣ ପିଜା, ବରଗର ଏବଂ ପାସ୍ତା ପରି ଅନେକ ଜଙ୍କ୍ ଫୁଡ୍ ଖାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆଜିଠାରୁ ନିଜ ଅଭ୍ୟାସକୁ ବଦଳାନ୍ତୁ। କରନ୍ତୁ, କାରଣ ବଟର, କ୍ରିମ୍, ପନିର ଏବଂ ଅନେକ କୃତ୍ରିମ ଉପାଦାନ ସେଗୁଡିକ ତିଆରିରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, ଯାହା ଶିରାରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ବଢାଇଥାଏ |

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.