ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସଂସଦରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ମିଳିବ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ସରକାରୀ ସହାୟତାରେ ଛାତ ଉପରେ ଲାଗିବ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ, ପ୍ରତି ଘରୁ ମାସିକ ୩ଶହ ୟୁନିଟ ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪:୧ କୋଟି ଘରକୁ ମାଗଣା ବିଜୁଳି ଯୋଗାଣ ହେବ,ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଘର ମୁକ୍ତ ବିଜୁଳି ଯୋଜନାରେ ମିଳିବ ସୁବିଧା
  • ||
  • ବଜେଟ୍୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିହାରକୁ ୧୧, ୫୦୦ କୋଟିର ସହାୟତା,ଆସାମ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ, ସିକିମ୍‌କୁ ମିଳିବ ସହାୟତା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ବନ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସହାୟତା ଘୋଷଣା,ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ୫ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସହାୟତାର ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବଜେଟ ୨୦୨୪: ଜମିବାଡ଼ି ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଭୂ-ଆଧାର, ଭୂ-ଆଧାର ଜରିଆରେ ଜମିବାଡ଼ି ଡିଜିଟାଇଜେସନ ହେବ
  • ||
  • ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪: ମୁଦ୍ରା ଲୋନ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ,ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ପୈଠ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଲୋନ୍‌ ପାଇପାରିବେ
  • ||
  • ବିଜେଟ୍ ୨୦୨୪-୨୫: ଗୟାରେ ହେବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟିଆଲ୍ କରିଡ଼ିର, ୧ ହଜାର ଆଇଟିଆଇକୁ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରାଯିବ
  • ||
  • ବିହାର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶୀଘ୍ର ସମାପ୍ତ ହେବ, ବିହାରରେ ଏୟାରପୋର୍ଟ, ମେଡିକାଲ କଲେଜ ବିକାଶ
  • ||
  • ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ୪ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି
  • ||

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ମୋବାଇଲ୍ ୟୁଜର୍ସ ଯୋଡିଥିବା ଦେଶ ଭାରତ, ଜୁନରେ ୭୦ ଲକ୍ଷ ନୂଆ କଷ୍ଟମର...

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୮/୯: ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ମୋବାଇଲ ସବସ୍କ୍ରାଇବର ଯୋଡୁଥିବା ଦେଶ ପାଲଟିଯାଇଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ୱାର୍ଟର(ଜୁଲାଇ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର)ରେ ଭାରତରେ ୭୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମୋବାଇଲ୍ ସବସ୍କ୍ରାଇବର୍ ବଢିଛନ୍ତି । ଏହି ତାଲିକାରେ ଚୀନ୍ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଏବଂ ଆମେରିକା ୩୦ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାହକ ଯୋଡି ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ନମ୍ବରରେ ଅଛନ୍ତି । 

 

ଏରିକ୍ସନର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଭାରତରେ ଶସ୍ତା ହାରରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସର୍ଭିସ୍ ଏବଂ ଟେଲିକମର ପରଫେକ୍ଟ କମ୍ପିଟିସନ ବିଶିଷ୍ଟ ମାର୍କେଟ ଯୋଗୁଁ ଏହି ସବସ୍କ୍ରାଇବର୍ ବଢିଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ଏହି ସମୟରେ ବିଶ୍ୱରେ ୫ଜି ମୋବାଇଲ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୧୩୦ କୋଟି ପାର୍ ହୋଇଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନରେ ବୈଶିକ ସମୁଦାୟ ୪ କୋଟି ନୂଆ ସବସ୍କ୍ରାଇବର୍ସ ଯୋଡିହୋଇଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ସମୁଦାୟ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୮୩୦ କୋଟି ହୋଇଯାଇଛି । 

 

ଭାରତରେ ୧୧୨.୫ କୋଟି ମୋବାଇଲ ଗ୍ରାହକ

ସେହିଭଳି ଭାରତରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୭୦ ଲକ୍ଷ ବଢି ୧୧୨.୫ କୋଟି ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ସମୟରେ ଚୀନରେ ମୋବାଇଲ ସବସ୍କ୍ରାଇବର୍ସଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫୦ ଲକ୍ଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୧୬୯.୫ କୋଟି ହୋଇଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜୁନ୍ କ୍ୱାର୍ଟରରେ ୫ଜି ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୭.୫ କୋଟି ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୨୩୦ କୋଟି ହୋଇଯାଇଛି । ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି କି ଦେଶରେ ୨୬୦ କମ୍ୟୁନିକେସନ ସର୍ଭିସ୍ ପ୍ରୋଭାଇଡର ୫ଜି ସର୍ଭିସ୍ ଲଞ୍ଚ କରିଛି । ଏଥିରୁ ପ୍ରାୟ ୩୫ ସର୍ଭିସ୍ ପ୍ରୋଭାଇଡର୍ସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡଆଲୋନ୍ ନେଟୱର୍କ ଲଞ୍ଚ୍ କରିଛି । 

 

ସମୁଦାୟ ମୋବାଇଲ ସବସ୍କ୍ରିପ୍ସନରେ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡର ସେୟାର ୮୮%

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଗ୍ଲୋବାଲ ସ୍ତରରେ ମୋବାଇଲ ସବସ୍କ୍ରାଇବରଙ୍କ ପହଞ୍ଚ ୧୦୫% ଥିଲା କିନ୍ତୁ ସମୁଦାୟ ପପୁଲେସନରୁ ୫% ଅଧିକ ମୋବାଇଲ ସବସ୍କ୍ରାଇବର ଥିଲେ । ସେହିଭଳି ଏହି କ୍ୱାର୍ଟରରେ ୟୁନିକ୍ ମୋବାଇଲ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬୧୦ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି । ୨୦୨୩ର ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୈମାସିକରେ ମୋବାଇଲ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବାର୍ଷିକ ଆଧାରରେ ୫% ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୧୦ କୋଟି ହୋଇଯାଇଛି । 

ଦେଶରେ ମୋବାଇଲ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଲଗାତର ବଢୁଛି । ଟେଲିକମ୍ ରେଗୁଲେଟରୀ ଅଥୋରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଜୁନ୍ ୨୦୨୩ରେ ସାରା ଦେଶରେ ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩.୭୪ ଲକ୍ଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୧୧୪.୩୬ କୋଟି ହୋଇଯାଇଛି । ଜିଓ ଏବଂ ଏୟାରଟେଲ୍ ନୂଆ ଗ୍ରାହକ ଯୋଡିବା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ତେବେ ବିଏନସଏନଏଲ୍ ଏବଂ ଭୋଡାଫୋନ୍-ଆଇଡିଆ ଲଗାତର ନିଜ ୟୁଜର୍ସ ହରାଉଛନ୍ତି । 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.