ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଜନ୍ମବେଦିରୁ ବାହୁଡ଼ିଲେ ଦାରୁବ୍ରହ୍ମ,ବୁଧବାର ସୁନାବେଶ, ଗୁରୁବାର ଅଧରପଣା, ଶୁକ୍ରବାର ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ଧାର ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତକୁ ନେଇ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||
  • ବିଶ୍ୱ ସର୍ପ ଦିବସ: ବର୍ଷା ଦିନେ ସତର୍କତା ଜରୁରି, ୫ ବର୍ଷରେ ଗଲାଣି ୫୨୧୯ ଜୀବନ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସ୍କୁଟିକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ହାଇୱେରେ ବସ୍-ଟ୍ରାକ୍ଟର ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୫ମୃତ, ୪୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସଇଁନ୍ତଳା ରାଇସମିଲ ନିକଟରେ ହାଇୱା ଟ୍ରକକୁ ପିଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଏକାଧିକ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଲଘୁଚାପ ସକ୍ରିୟ: ୧୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା, ଉତ୍ତର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିବ
  • ||

ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ କ'ଣ ସବୁ ହୁଏ ଏବଂ ତାହାର ମହତ୍ତ୍ୱ କ'ଣ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ଆସୁଛି ଶ୍ରାବଣ ମାସ। ନିଜର ମନ, ପ୍ରାଣ ଦେଇ ସେହି ମହାମହିମଙ୍କ ପୂଜା କରିବେ ଭକ୍ତଗଣ। ଶହ ଶହ କିଲୋମିଟର ଚାଲି ପାଣି ଢାଳି ନିଜର ମାନସିକ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବେ କାଉଡିଆ ଭକ୍ତ। ଏହି ସମୟରେ ଏକ ପୌରାଣିକ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଯେ, ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ ଭଗବାନ ଶିବ ପୃଥିବୀରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ଶାଶୁ ଘରକୁ ଆସି ଭକ୍ତଙ୍କ ଅସୁବିଧା ଦୂର କରନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ଏହି ପବିତ୍ର ମାସରେ ଭକ୍ତମାନେ ଭୋଳାବାବାଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ପୂଜା ଏବଂ ଜଳାଭିଷେକ କରନ୍ତି। 

ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ଏକ ବିଶେଷ ପରମ୍ପରା ରହିଛି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାରର ଉପବାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ବାସ୍ତବରେ, ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଶ୍ରାବଣ ମାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ ଅଟେ । ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ ବେଲ ପତ୍ର ସହିତ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଫଳପ୍ରଦ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ଶିବ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଯିଏ ଏହି ମାସରେ ସୋମବାର ଉପବାସ ପାଳନ କରନ୍ତି, ଭଗବାନ ଶିବ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରନ୍ତି। ସାୱାନ ମାସରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭକ୍ତ ହରିଦ୍ୱାର, କାଶୀ, ଉଜ୍ଜୈନ, ନାଶିକ ସମେତ ଭାରତର ଅନେକ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥାନ୍ତି। ଶ୍ରାବଣ ମାସର ପ୍ରକୃତି ସହିତ ମଧ୍ୟ ଏକ ଗଭୀର ସଂଯୋଗ ଅଛି କାରଣ ଏହି ମାସରେ ବର୍ଷା ହେତୁ ସମଗ୍ର ପୃଥିବୀ ସବୁଜ ହୋଇଯାଏ | ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁ ପରେ, ଏହି ମାସରେ ବର୍ଷା ମାନବ ସମାଜକୁ ବହୁତ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ ।

ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ କଣ କରିବେ -

ପାର୍ଥିବ ଶିବଲିଙ୍ଗ ପୂଜା - ଶ୍ରାବଣରେ ଭୋଲେନାଥଙ୍କୁ ଜଳ, କ୍ଷୀର, ମହୁ, ଦହି, ଘିଅ ଇତ୍ୟାଦିରେ ଅଭିଷେକ କରିବା ଶୁଭ ବୋଲି ମାନ୍ୟତା ରହିଛି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଜିନିଷ ଯଥା ଦୁଦୂରା ଫୁଲ ଓ ଫଳ , ଭାଙ୍ଗ ଏବଂ ଭଷ୍ମ ଇତ୍ୟଦି ଅର୍ପଣ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଏଥିପାଇଁ ମାଟି ଶିବଲିଙ୍ଗ ତିଆରି କରି ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଭଗବାନ ଶିବ ପୂଜାକୁ ଶୀଘ୍ର ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ।

ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାର ବ୍ରତ – 

ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାରରେ ପୂର୍ବରୁ ମାନସିକ କରିଥିବା ଭକ୍ତମାନେ ନିଜର ମନୋସ୍କାମନା ପୂରଣ ହେବା ପାଇଁ ବ୍ରତ ରଖିଥାନ୍ତି। ଖାଲିପାଦରେ ଚାଲିଚାଲି, କାନ୍ଧରେ ଜଳପୂର୍ଣ୍ଣ ଢାଳକୁ ବାହୁଙ୍ଗିରେ ନେଇ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଜଳାଭିଷେକ କରିଥାନ୍ତି। 

ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାର ଏକ ବିଶେଷ ଦିନ ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ରହିଛି । ଏହି ଦିନ ବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ପାଇଁ ଏବଂ  ଝିଅମାନେ ଭଲ ଜୀବନସାଥୀ ପାଇବା ପାଇଁ ଉପବାସ  କରିଥାନ୍ତି । ଏହା ଧନ, ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧ ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ ।

  • prameyanews
  • PrameyaOdia
  • prameya
  • News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

    Rath Yatra

    Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.