ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଲୁମ୍ବିନୀ ବିହାର ମା' ମଙ୍ଗଳା ବସ୍ତିରେ ବିଲ୍ ଗେଟ୍‌ସ, ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଭେଟି ବିଭିନ୍ନ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ପଚାରି ବୁଝିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି ମହାମହିମ, ମା' କିଚକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦେବେ ଯୋଗ
  • ||

ସରକାରୀ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟକାରୀଙ୍କୁ ଲ କମିଶନଙ୍କ ଛାଟ: କ୍ଷତିଭରଣା ନ କଲେ ମିଳିବନି ଜାମିନ୍, ହିଂସାକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ରହିବ କଠୋର ସର୍ତ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୫/୦୨: ଆନ୍ଦୋଳନ ସମୟରେ  ସର୍ବସାଧାରଣ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ କରୁଥିବା ହିଂସାକାରୀଙ୍କ  ପାଇଁ ଲ କମିଶନ କଠୋର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପୋଷଣ  କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ନଷ୍ଟ କରୁଥିବା ସମ୍ପତ୍ତି ବାବଦ  କ୍ଷତିଭରଣା ନ କରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କୁ ଜାମିନ ନ  ମିଳିବା ସର୍ତ୍ତ ରଖିବାକୁ ଲ କମିଶନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ  ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି । 

ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବିଚାରପତି ଋତୁରାଜ ଅୱସ୍ତିଙ୍କ  ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ୨୨ ତମ ଲ କମିଶନ ଗତ  ଶୁକ୍ରବାର ତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ  କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ରିପୋର୍ଟରେ କ’ଣ ସବୁ ପ୍ରାବଧାନ  ରଖାଯାଇଛି ତାହା ଆଜି ସାମ୍‌ନାକୁ ଆସିଛି । ସେଥିରେ କମିଶନ କହିଛନ୍ତି କି ରାସ୍ତାରୋକ ଓ ଆନ୍ଦୋଳନ ବେଳେ  ଅନେକ ସମୟରେ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଘଟୁଛି । ଏଥିରେ ବିପୁଳ  ପରିମାଣର ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ  ହେଉଛି । ଯେଉଁମାନେ ଏସବୁ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି  ସେମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଉକ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତିର ବଜାର ମୂଲ୍ୟହିସାବରେ ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯାଉ । ଜରିମାନା  ଦେବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା  ଭଳି ସର୍ତ୍ତ ମଧ୍ୟ ରଖାଯାଉ । ଯଦି ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା  ସମ୍ପତ୍ତିର ମୂଲ୍ୟ ଆକଳନ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ,  ତେବେ ସେହି ନିଷ୍ପତ୍ତି କୋର୍ଟଙ୍କ ଉପରେ ଛାଡି ଦିଆଯିବା  ଆବଶ୍ୟକ । କୋର୍ଟ ଯେଉଁ ପରିମାଣ ଅର୍ଥ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ  ତାକୁ ହିଂସାକାରୀ ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ । କେବଳ ଏତିକି  ନୁହେଁ ଏଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ହେଲେ  ସରକାରଙ୍କୁ ପୃଥକ ଭାବେ ଆଇନ ଆଣିବା ଆବଶ୍ୟକ । 

କମିଶନ ତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି କି  କେରଳରେ ସରକାରୀ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟକୁ ରୋକିବା ଓ  ପୀଡିତଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଲାଗି ଏକ  ପୃଥକ ଆଇନ ଅଣାଯାଇଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚାହିଁଲେ  ଏଭଳି ଆଇନ ଆଣିପାରିବେ । ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ  ସଂହିତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଏଭଳି ପ୍ରାବଧାନ ମଧ୍ୟ  ଯୋଡିପାରିବେ । ଲ କମିଶନ ତାଙ୍କର ୨୮୪ ରିପୋର୍ଟରେ  ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ସରକାରୀ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ନଷ୍ଟ ହେବାରୁ  ରକ୍ଷା କରିବାର ଏକମାତ୍ର ବାଟ ହେଉଛି ତାକୁ ନଷ୍ଟ  କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ଜରିମାନା ଲାଗୁ କରିବା ।  କମିଶନ ତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ ଏଭଳି କିଛି ହିଂସାକାଣ୍ଡ  କଥା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ବ୍ୟପକ ମାତ୍ରାରେ  ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି ।  ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ୨୦୧୩ ମୁଜାଫରନଗର ହିଂସା,  ୨୦୧୫ ଜାଟ୍‌ ଆନ୍ଦୋଳନ, ୨୦୧୬ ପଟିଦାର ସଂରକ୍ଷଣ ଆନ୍ଦୋଳନ, ୨୦୧୮ ଭୀମା-କୋରେଗାଓଁ ହିଂସା, ୨୦୧୯  ସିଏଏ ବିରୋଧୀ ହିଂସା, ୨୦୨୦ କୃଷି ଆଇନକୁ ବିରୋଧ  କରି ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନ, ୨୦୨୨ ମହାପୁରୁଷ ମହମ୍ମଦଙ୍କ  ଉପରେ ବିବାଦୀୟ ବୟାନକୁ ନେଇ ଘଟିଥିବା ହିଂସା ଓ  ୨୦୨୩ରେ ମଣିପୁରରେ ଚାଲିଥିବା ଜାତିଗତ ହିଂସା । 

ସେହିଭଳି କମିଶନ ତାଙ୍କର ୨୮୫ତମ  ରିପୋର୍ଟରେ ଆପରାଧିକ ମାନହାନୀର ଅପରାଧକୁ  ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି  ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ ମିଥ୍ୟା ବୟାନ ଓ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ  ଦିଆଯାଉଥିବା ବିବୃତ୍ତି ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖିବାର  ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଏଭଳି କରାଯିବା ଫଳରେ  କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଛବି ବା ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ଖରାପ ହେବ  ନାହିଁ । ପ୍ରକୃତରେ ୨୦୧୭ରେ ଏହି ମାମଲା କେନ୍ଦ୍ର ଆଇନ  ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଲ କମିଶନଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇଥିଲା ।  ପଚାରିଥିଲେ କି ମାନହାନୀକୁ ଅପରାଧ ଆଇନରେ  ରଖାଯିବା ଉଚିତ କି ନୁହେଁ । କମିଶନ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ  ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ସ୍ୱାମୀ ଓ ଭାରତ ସଂଘ ମାମଲାରେ  ୨୦୧୬ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦେଇଥିବା ରାୟ ଉପରେ ଭରସା କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଆପରାଧିକ  ମାନହାନୀ ମାମଲାରେ ଅପରାଧର ବୈଧତାକୁ ବଜାୟ  ରଖିଥିଲେ । ଲ କମିଶନ କହିଛନ୍ତି ସମ୍ବିଧାନ ସମସ୍ତଙ୍କୁ  ବାକ୍‌ ସ୍ୱାଧୀନତା ଅଧିକାର ଦେଇଛି । ଏଥିସହ ଧାରା  ୨୧ ଅନୁସାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ମର୍ଯ୍ୟାଦାର ସହ ବଞ୍ଚିବାର  ଅଧିକାର ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି । ସମାଜରେ ଶାନ୍ତି ଓ ସୌହାର୍ଦ୍ଦ୍ୟ  ବଜାୟ ରଖିବା ଲାଗି ଏଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଣାଯାଇଛି ।  ଲୋକଙ୍କ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଓ ପ୍ରତିଷ୍ଠାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ଲାଗି  ମାନହାନୀକୁ ଅପରାଧ ଶ୍ରେଣୀରେ ରଖାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ।  ଯଦ୍ଦ୍ୱାରା କେହି ଯେଭଳି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ବା ସଂସ୍ଥାର  ପ୍ରତିଷ୍ଠାକୁ କ୍ଷୁଣ୍ଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.