ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ, ଧାନ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୩୧ ଶହ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ୨୬ରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ: ଅଷ୍ଟ୍ରେର୍ଲିଜ ପୋଲରୁ ଆରମ୍ଭ, ଆଇଫିଲ୍‌ ଟାୱାରରେ ଶେଷ
  • ||
  • ମୋହନ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବଜେଟ୍, ୨୦୨୪-୨୫ ପାଇଁ ଆସିବ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍ ଅପରାହ୍ନ ୫ଟା ଉପସ୍ଥାପନ
  • ||
  • ଆସନ୍ତା ୨୭ରେ ଲଘୁଚାପ, ୨୯ ଯାଏ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା: ଆଜି ତିନି ଜିଲ୍ଲାକୁ ଆଲର୍ଟ ଜାରି
  • ||

ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ପୁରୀ-କୋଣାର୍କ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଡିପିଆର୍‌, ୩୩ କିଲୋମିଟର ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୭୨୬ କୋଟି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୦୯/୦୯: ଶୀଘ୍ର ଆସିବ ପୂରୀ-କୋଣାର୍କ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପର ବିସ୍ତୃତ ପ୍ରକଳ୍ପ ରିପୋର୍ଟ ବା ଡିପିଆର୍‌ । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ କ୍ଷେତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ବା ଫିଲ୍ଡ୍‌ ସର୍ଭେ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଡିପିଆର୍‌ ମଧ୍ୟ ଚୂଡାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରହିଛି ବୋଲି ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥର ଜୋନାଲ୍‌ ରେଳ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ପରାମର୍ଶଦାତା କମିଟି (ଜେଡ୍‌ଆରୟୁସିସି) ବୈଠକରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । 

ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ମହାପ୍ରବନ୍ଧକ ମନୋଜ ଶର୍ମାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ରେଳ ସଦନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟରେ ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ  କରାଯାଇଛି । ପୁରୀ ସାଂସଦ ପିନାକୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ପୁରୀ-କୋଣାର୍କ ରେଳ ଲାଇନ୍‌ ସାତପଡା ଦେଇ ଯିବାକୁ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଥିଲା । ଯାହାର ଚୂଡାନ୍ତ ଲୋକେସନ୍‌ ସର୍ଭେ କରିବା ପାଇଁ ୨୦୨୧ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ ୨୨ ତାରିଖରେ ରେଳ ବୋର୍ଡ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲା । 

ସେହିପରି ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ କୁମାର ବୈଷ୍ଣବ ଲୋକସଭାରେ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପୁରୀ-କୋଣାର୍କ ୩୩ କିଲୋମିଟର ନୂଆ ରେଳ ଲାଇନ୍‌ ପାଇଁ ସର୍ଭେ ସରିଛି । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ପାଖାପାଖି ୭୨୫.୭୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ୨୦୧୭ ଏପ୍ରିଲ ୨୮ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ । ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା କହିଥିଲେ । ତେବେ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଫଳରେ ଆର୍ଥିକ ଭାବେ କିଭଳି ଲାଭ ହେବ ତାହା ମଧ୍ୟ ଲୋକସଭାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ । ୨୦୧୭ରେ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ପୁରୀ-କୋଣାର୍କ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ପ୍ରାଥମିକ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଓ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ସର୍ଭେ ହୋଇଥିଲା । ରାମଚଣ୍ଡୀ ଦେଇ ଯିବାର ଯୋଜନା ରହିଥିଲା । ଯାହାକୁ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ବାରଣ କରିଥିଲା ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.