ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଜନ୍ମବେଦିରୁ ବାହୁଡ଼ିଲେ ଦାରୁବ୍ରହ୍ମ,ବୁଧବାର ସୁନାବେଶ, ଗୁରୁବାର ଅଧରପଣା, ଶୁକ୍ରବାର ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ଧାର ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତକୁ ନେଇ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||
  • ବିଶ୍ୱ ସର୍ପ ଦିବସ: ବର୍ଷା ଦିନେ ସତର୍କତା ଜରୁରି, ୫ ବର୍ଷରେ ଗଲାଣି ୫୨୧୯ ଜୀବନ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସ୍କୁଟିକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ହାଇୱେରେ ବସ୍-ଟ୍ରାକ୍ଟର ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୫ମୃତ, ୪୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସଇଁନ୍ତଳା ରାଇସମିଲ ନିକଟରେ ହାଇୱା ଟ୍ରକକୁ ପିଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଏକାଧିକ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଲଘୁଚାପ ସକ୍ରିୟ: ୧୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା, ଉତ୍ତର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିବ
  • ||

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗହମର ଷ୍ଟକ୍‌ରେ କଲେ ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ, ଏବେ ଏଥିରୁ ଅଧିକ ଷ୍ଟକ୍‌ ରଖି ପାରିବେ ନାହିଁ ବେପାରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୋମବାର ଗହମ ପାଇଁ ଷ୍ଟକ୍‌ ଲିମିଟ୍‌ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଏବେ କେହି ବି ହୋଲସେଲର, ଖୋଲା ବିକ୍ରେତା ବା ବେପାରୀ ୩ ହଜାର କ୍ୱିଣ୍ଟାଲରୁ ଅଧିକ ଗହମ ନିଜ ପାଖରେ ରଖି ପାରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହି ନିୟମ ଏବେ ସବୁ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁ ହେବ। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ସରକାର ଗହମର କଳାବଜାରୀକୁ ରୋକିବା ଓ ୨୦୨୫ ଯାଏ ମୂଲ୍ୟକୁ ସ୍ଥିର ରଖିବା ଓ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ନେଇଛନ୍ତି।

କେନ୍ଦ୍ର ଖାଦ୍ୟ ସଚିବ ସଞ୍ଜିବ ଚୋପ୍ରା କହିଛନ୍ତି କି, ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଜମାକାରୀଙ୍କୁ ରୋକିବା , ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଘରୋଇ ମାର୍କେଟ୍‌ରେ ଗହମର ଉପଲବ୍ଧତାକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବା ଓ ଦରକୁ ସ୍ଥିର ରଖିବାର ଅଛି। ସରକାର ଗହମ ଉପରେ ଲାଇଲେନ୍ସ ଆବଶ୍ୟକତା, ଷ୍ଟକ୍‌ ସୀମା ଓ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ହଟାଇବାର ଆଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି , ଯାହା ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୫ ଯାଏ ତୁରନ୍ତ ଇଫେକ୍ଟ ହେବ।

ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି କି, ନୂଆ ନିୟମ ମୁତାବିକ, ରିଟେଲ ବିକ୍ରେତା ଓ ଛୋଟ ଛୋଟ ଦୋକାନକୁ ୧୦ ଟନ୍‌ ଯାଏ ଗହମ ରଖିବାର ଅନୁମତି ରହିଛି ତ ସେଠାରେ ବେପାରୀ , ହୋଲସେଲ ବେପାରୀ ଓ ବଡ଼ ବଡ଼ ରିଟେଲର୍ସ ଓ ବଡ଼ ବଡ଼ ରିଟେଲର୍ସଙ୍କୁ ୩ ହଜାର ଟନ୍‌ର କ୍ୟାପକୁ ମାନିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ପ୍ରୋସେସର ପାଇଁ , ଏହି ସୀମା ତାଙ୍କର ମାସିକ ସ୍ଥାପିତ କ୍ଷମତା (ଏମଆଇସି)ର ୭୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ୨୦୨୪-୨୫ ଆର୍ଥିକ ବଳକା ମାସ ସହ ଗୁଣି ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି। 

ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ଏହି ରବି ସିଜନରେ ସରକାର ୨୬୬ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ୍‌ ଟନ୍‌ ଗହମ କ୍ରୟ କରିଛନ୍ତି , ଯାହା ଆବଶ୍ୟକ ୧୮୮ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ୍‌ ଟନ୍‌ ଠାରୁ ବହୁତ ଅଧିକ। କିନ୍ତୁ ଘରୋଇ ବଜାରରେ ଦାମକୁ ସ୍ଥିର ରଖିବା ଓ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କର ଅଧିକ କ୍ରୟ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଗହମ , ଚିନି ଓ ଅଣ ବାସୁମତୀ ଚାଉଳ ଉପରେ ରପ୍ତାନୀ ପ୍ରତିବନ୍ଧକର କୌଣସି ଯୋଜନା ନାହିଁ। 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.