ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାମାକ୍ଷାନଗର: ଅଜଣା ଗାଡ଼ି ଧକ୍କା ରେ ସାଇକେଲ ଆରୋହୀ ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ରାସ୍ତା ରୋକ
  • ||
  • ଆସିଲା ବିଜେଡି ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା, ଚମ୍ପୁଆରୁ ସନାତନ ମହାକୁଡ଼, ବଡଚଣାରୁ ବର୍ଷା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କ ରାସ୍ତାରେ ନିହାର କଣ୍ଟା ! ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନକୁ ନେଇ ଦେଖା ଦେଇଛି ବିବାଦ
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ୟୁଜିସି-ନେଟ୍‌ ଜୁନ୍‌ ସେସନ୍‌-୨୦୨୪ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଆମ୍ଵୁଲାନ୍ସ, ଦୁଇ ଶିଶୁଙ୍କ ଆଖି ଆଗରେ ଚାଲିଗଲା ବାପା-ମାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ହୀରାକୁଦରେ ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ଟ୍ରାଜେଡି: ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ଜଣେ ଏବେ ବି ନିଖୋଜ
  • ||
  • ମେ'୧ରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ ଭିତରକନିକା
  • ||
  • ଶନିବାର ବାହୁଡ଼ିବେ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ: ଦିନ ସାଢ଼େ ୧ରେ ପହଣ୍ଡି, ସାଢେ ୩ଟାରେ ରଥଟଣା
  • ||
  • ଶନିବାର ବିଶ୍ବପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା ପ୍ରଥମ ସମନ୍ୱୟ ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବେ ଆର୍‌ଡିସି
  • ||
  • ଆଜି ବି ଅତି ଭୀଷଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ, ୨୧ ଯାଏ ନିସ୍ତାର ନାହିଁ, କାଳବୈଶାଖୀ ପାଇଁ କମିପାରେ ତାତି
  • ||
  • IPL ୨୦୨୪: ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ-ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଲଢ଼େଇ, କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ ଗଡ଼ ଧ୍ୱଂସ ପଥରେ ସନରାଇଜର୍ସ
  • ||
  • ହୀରାକୁଦରେ ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ଟ୍ରାଜେଡି, ଦୁଇ ମୃତ, ୭ ନିଖୋଜ, ସକାଳୁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ
  • ||

ଗଙ୍ଗା, ବ୍ରହ୍ବପୁତ୍ର, ସିନ୍ଧୁ; ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ଏହି ନଦୀକୁ ନେଇ ଆସିଲା ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟକର ତଥ୍ୟ; ସହର ଠାରୁ ଗାଁ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି ଜୀବନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦/୦୩: ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହ ଜଡ଼ିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଗଙ୍ଗା, ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ଏବଂ ସିନ୍ଧୁ ସମେତ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ପ୍ରମୁଖ ନଦୀ ଉପତ୍ୟକା ଉପରେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଭାବ ଅନୁଭୂତ ହେବ। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ. ମାନବଜନିତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ଢ଼ାଞ୍ଚାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ବିଲିୟନ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଉପରେ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ତିନୋଟି ନଦୀ (ଗଙ୍ଗା, ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ଓ ସିନ୍ଧୁ) ଉପରେ ନଦୀ ଅବବାହିକା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଜଳବାୟୁ-ସ୍ଥିର ଆଭିମୁଖ୍ୟର ଜରୁରୀ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ହିନ୍ଦୁ କୁଶ ହିମାଳୟ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆର କିଛି ଅଂଶ ମଧୁର ଜଳର ଉତ୍ସ ଅଟେ। ଏଗୁଡ଼ିକର ବରଫ, ବରଫ ଖଣ୍ଡ ଏବଂ ବର୍ଷା ଠାରୁ ଆସୁଥିବା ଜଳ ଏସିଆର ୧୦ ବୃହତ୍ତମ ନଦୀ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥାଏ।

ପ୍ରଦୂଷିତ ହୋଇଗଲାଣି ପାଣି:

ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶରେ ୬୦୦ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସାଧାରଣତଃ ପବିତ୍ର ଏବଂ ଜରୁରୀ କୁହାଯାଉଥିବା ଗଙ୍ଗା ନଦୀର ଅବବାହିକା ପରିବେଶ ବିପଦର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି। ଦ୍ରୁତ ଶିଳ୍ପାୟନ, ସହରୀକରଣ ଏବଂ ତୀବ୍ର କୃଷି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଦୀର ପରିବେଶ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି। ସ୍ବେରେଜ୍ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁକୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ ନିଷ୍କାସନ କରି ଜଳ ଗୁରୁତର ଭାବରେ ପ୍ରଦୂଷିତ ହୋଇଛି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଏହା ଉଭୟ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବେଶ ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ପ୍ରଭାବ ସହିତ, ବିଶେଷ କରି ବନ୍ୟା ଏବଂ ମରୁଡ଼ି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଗୁଡିକୁ ବଢ଼ାଉଛି।

ବିନାସକାରୀ ମୌସୁମୀ:

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜଳ ସମ୍ପଦ ଭରିବା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମୌସୁମୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିପଜ୍ଜନକ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଆଣୁଛି। ଏହି ଜଳବାୟୁ ବିପଦ ମହିଳା, ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଏବଂ ଦଳିତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସମେତ ଦୁର୍ବଳ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ସେହିଭଳି ଭାରତ, ପାକିସ୍ଥାନ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ୨୬୮ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଜୀବନରେଖା କୁହାଯାଉଥିବା ସିନ୍ଧୁ ନଦୀ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁ ଚାପରେ ରହୁଛି ଅର୍ଥାତ୍‌ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି। ବଢ଼ୁଥିବା ତାପମାତ୍ରା, ଅନିୟମିତ ମୌସୁମୀ ଏବଂ ପରିବେଶର ଅବନତି ନଦୀ ଅବବାହିକାକୁ ସଙ୍କଟ ଆଡକୁ ଠେଲି ଦେଉଛି।

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସିନ୍ଧୁର ଅବବାହିକାରେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ପ୍ରଭାବ ବହୁତ ଅଧିକ, ଯାହା ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା, ଜୀବିକା ଏବଂ ଜଳ ନିରାପତ୍ତାକୁ ଦୁର୍ବଳ କରୁଛି। ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ସମୟର ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡ଼ିକ ଅବବାହିକାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସ୍ଥିରତା ଉପରେ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଏଥିସହ କୃଷି ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ପରିବେଶର ଅବନତି ନଦୀ ପରିସଂସ୍ଥାକୁ ଖରାପ କରୁଛି। ମଧୁର ଜଳ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି ଏବଂ ନଦୀର ପରିସଂସ୍ଥା ବିଗିଡ଼ିଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଳବାୟୁ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନିଶ୍ଚିତତା ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଜଳ ଯୋଗାଣକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ରଣନୀତି ଯେପରିକି ସ୍ଥାୟୀ ଭିତ୍ତିଭୂମି, ନମନୀୟ ଶାସନ ଗଠନ ଏବଂ ସମାବେଶୀୟ ନୀତିକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.