ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଜାତୀୟ ସ୍ତରୀୟ ଗବେଷଣା ସୁଯୋଗ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫେଲୋସିପ୍‌ ପାଇଁ ୩୦୦ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଚୟନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ; ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ ୨୪୮ ଜଣ, ଏବେ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ଏସ୍‌ଓପି ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା, ଜଣେ ଟିଏମସି କର୍ମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପୁଣି ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ଦଳ ଆଣିଲା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ବାଂଲାଦେଶ ମୁହାଁ ବାତ୍ୟା, ପ୍ରଭାବରେ ୪ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ଓ ପବନ ସମ୍ଭାବନା, ୪ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଏସଆରସିଙ୍କ ଆଲର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ଲୋକସଭା ଓ ୪୨ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଭୋଟିଂ, ୪୪୭ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ହେବ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ, ୬ ରାଜ୍ୟ ଓ ୨ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟ୍, ୫୮ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଅବପାତ: ୨୫ ରାତିରୁ ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା, ୨୬ରେ ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟା ରୂପ ନେବ
  • ||

ସରକାରୀ ଓ୍ବେବସାଇଟ୍‌ରେ ନିଯୁକ୍ତି ଆସିଲା ୧.୦୯ କୋଟି, ଆବେଦନ କଲେ ୮୭.୨୭ ଲକ୍ଷ, ସତ୍ୟାସତ୍ୟ କ'ଣ?

Image source: TV9

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮/୦୪: ଦେଶରେ ଯେଉଁ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ନିଯୁକ୍ତି ଆଶାରେ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ଏକ ଜବ୍‌ ପୋର୍ଟାଲ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏହି ରୋଜଗାର ପୋର୍ଟାଲ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯାହାକି ଅତ୍ୟନ୍ତ ରୋଚକ। ନାସନାଲ କ୍ୟାରିୟର ସର୍ଭିସ୍‌ (ଏନ୍‌ସିଏସ୍) ର ରେକର୍ଡ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ, ଏହି ପୋର୍ଟାଲରେ ପାଖାପାଖି ୧.୦୯ କୋଟି ନିଯୁକ୍ତି ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଆବେଦନ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ କମ ରହିଛି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଦେଶରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଚାଲିଛି ଏବଂ ସରକାର ରୋଜଗାର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଜାତୀୟ କ୍ୟାରିୟର ସେବାଗୁଡିକର ଏହି ପରିସଂଖ୍ୟାନ ରୋଜଗାର ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ଧାରା ଦେଖାଉଛି। ପରିଶେଷରେ ଏହାର ସତ୍ୟତା କେତେ ?

୮୭.୨୭ ଲକ୍ଷ ଆବେଦନ:

ଏନ୍‌ସିଏସ୍ ତଥ୍ୟ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ୨୦୨୩-୨୪ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ପୋର୍ଟାଲରେ ମୋଟ ୧,୦୯,୨୪,୧୬୧ ପଦବୀ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି। ପୋର୍ଟାଲରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ଚାକିରୀ ଆଶାୟୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୮୭,୨୭,୯୦୦୦ ଜଣ ଏହି ଚାକିରି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ଏହିପରି ଭାବେ ଲୋକମାନେ ଉପଲବ୍ଧ ଚାକିରି ଅନୁସାରେ ପୋର୍ଟାଲରେ କମ୍ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

୨୧୪% ଅଧିକ ଚାକିରି ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା:

ଏନ୍‌ସିଏସ୍‌ ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସୂଚିତ କରୁଛି ଯେ, ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପୋର୍ଟାଲରେ ୨୧୪ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଚାକିରି ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି। ୨୦୨୨-୨୩ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ, ଏହି ପୋର୍ଟାଲରେ ୩୪,୮୧,୯୪୪ ଚାକିରି ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଯଦି ଆମେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଚାକିରୀ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଦେଖିବା, ତେବେ ଏଥିରେ ୫୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ୨୦୨୨-୨୩ ରେ କେବଳ ୫୭,୨୦,୭୪୮ ଲୋକ ଚାକିରି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ।

ଅଧିକାଂଶ ଚାକିରି ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରୁ ଆସିଥିଲା:

ଏନସିଏସ୍ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୩-୨୪ ମସିହାରେ ସର୍ବାଧିକ ୪୬,୬୮,୮୪୫ ପଦବୀ ଅର୍ଥ ଏବଂ ବୀମା କ୍ଷେତ୍ରରୁ ଆସିଛି। ଏହା ପରେ, ସପୋର୍ଟ ସେକ୍ସନରେ ୧୪,୪୬,୪୦୪ ଏବଂ ସିଭିଲ ଓ ନିର୍ମାଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧୧,୭୫,୯୦୦ ଚାକିରି ଖାଲି ଥିଲା। ଦେଶରେ ଉପଲବ୍ଧ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଚାକିରିର ଡାଟାବେସ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ସରକାର ଏନସିଏସ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ବେସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରର କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ପୋର୍ଟାଲରେ ସେମାନଙ୍କର ଖାଲି ପଦବୀ ପାଇଁ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ। 

You can also read: ହଟିଲା ୪ ମାସର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ; ଏବେ ପଡ଼ୋଶୀ ୪ଟି ଦେଶକୁ ପିଆଜ ରପ୍ତାନୀ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର


 

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.