ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୧୯ରେ ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ଦଳ ବୈଠକ, ଅଧକ୍ଷତା କରିବେ ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଦାର୍ଜିଲିଂରେ ଭୟଙ୍କର ଟ୍ରେନ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଟ୍ରେନ୍‌କୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍, ୮ ଯାତ୍ରୀ ମୃତ, ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ରଜ ଉତ୍ସବରେ ଅଘଟଣ।ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି ରେ ୯ ଗୁରୁତର ,୨ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରାଜେନ୍ଦ୍ରାଭିଷେକ ନୀତି, ମଙ୍ଗଳବାର ଋକ୍ମିଣୀ ବିବାହ ଉତ୍ସବ
  • ||
  • ସରିଲା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟି, କାଲିଠୁ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ: ଶିକ୍ଷକ ଆସି କରିବେ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଲଛିପୁର ଛକରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର୍କୁ ପିଟିଲା କାର, ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୪ ଜୀବନ
  • ||
  • ନାକେଦମ୍‌ କଲାଣି ଭୀଷଣ ତାତି ସାଙ୍ଗକୁ ଗୁଳୁଗୁଳି: ଆଗଉନି ମୌସୁମୀ, ବର୍ଷା ଗାଏବ
  • ||

ପିଓକେକୁ ନେଇ ପାକିସ୍ତାନର ବଡ଼ ଖୁଲାସା; କହିଲା,'ପିଓକେ ଆମର ନୁହେଁ’

Image source: BBC

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୩/୦୬: ଇସଲାମାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ବେଳେ ସରକାରୀ ଓକିଲ ଏପରି ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ପାକିସ୍ତାନର ମୁଖା ଖୋଲିଛି। ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କରିଥିବା କାଶ୍ମୀର (POK) ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବୃତ୍ତି ପାକିସ୍ତାନର ସରକାରୀ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଭାରତର ସ୍ଥିତିକୁ ମଜବୁତ କରିଛି। ଇସଲାମାବାଦରୁ ଅପହରଣ ହୋଇଥିବା କବି ଅହମ୍ମଦ ଫରହାଦଙ୍କ ମାମଲା ଚାଲିଥିଲା। ଫରହାଦ୍ ଗିରଫ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ପଓକେକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ସରକାରୀ ଓକିଲ କୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫରହାଦଙ୍କୁ ଜୁନ୍ ୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ “ଆଜାଦ କାଶ୍ମୀର” ରେ ରିମାଣ୍ଡରେ ରଖାଯାଇଛି। ଏହି ବିବୃତ୍ତିରେ “ଆଜାଦ କାଶ୍ମୀର” ଏକ ବିଦେଶୀ ଅଞ୍ଚଳ ଭାବରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା।

ସରକାରୀ ଓକିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫରହାଦ ଇସଲାମାବାଦ କୋର୍ଟରେ ହାଜର ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ କାରଣ “ଆଜାଦ କାଶ୍ମୀର” ପାକିସ୍ତାନର ଅଂଶ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏହା ଏକ ବିଦେଶୀ ଅଞ୍ଚଳ। ଏହି ବିବୃତ୍ତି କୋର୍ଟରେ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଇସଲାମାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ମଧ୍ୟ ଏହି ଦାବିକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରକଟ କରି କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି‘ ଆଜାଦ କାଶ୍ମୀର ’ଏକ ବିଦେଶୀ ଅଞ୍ଚଳ, ତେବେ ପାକିସ୍ତାନ ରେ ରେଞ୍ଜର୍ସ ସେଠାରେ ପାକିସ୍ତାନରୁ କିପରି ପ୍ରବେଶ କଲେ? 

ସରକାରୀ ଓକିଲଙ୍କ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ପାକିସ୍ତାନର ଅଫିସିଆଲ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଗୁରୁତର ପ୍ରଶ୍ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ପାକିସ୍ତାନ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ପିଓକେକୁ ଏହାର ଅଂଶ ଭାବରେ ଦାବି କରିଆସୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ “ଆଜାଦ କାଶ୍ମୀର” ବୋଲି ପରିଭାଷିତ କରିଛି। କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ ଓକିଲଙ୍କ ଏହି ବିବୃତ୍ତିରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ପିଓକେ ପାକିସ୍ତାନର ଅଞ୍ଚଳ ନୁହେଁ ବରଂ ପାକିସ୍ତାନ ଦ୍ବାରା ଅଧିକୃତ। ଏହି ବିବୃତ୍ତିରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ପୋଓକେକୁ ବିଦେଶୀ ଅଞ୍ଚଳ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରନ୍ତି। ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ଭାରତ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ପିଓକେକୁ ବେଆଇନ ଭାବରେ ଅଧିକୃତ ଅଞ୍ଚଳ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରିଆସୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଏହାର ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ବୋଲି ଦାବି କରୁଛି। ପାକିସ୍ତାନର ସରକାରୀ ଓକିଲଙ୍କ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଭାରତର ଦାବିକୁ ଦୃଢ଼ କରିଛି।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.