ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଜନ୍ମବେଦିରୁ ବାହୁଡ଼ିଲେ ଦାରୁବ୍ରହ୍ମ,ବୁଧବାର ସୁନାବେଶ, ଗୁରୁବାର ଅଧରପଣା, ଶୁକ୍ରବାର ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ଧାର ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତକୁ ନେଇ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||
  • ବିଶ୍ୱ ସର୍ପ ଦିବସ: ବର୍ଷା ଦିନେ ସତର୍କତା ଜରୁରି, ୫ ବର୍ଷରେ ଗଲାଣି ୫୨୧୯ ଜୀବନ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସ୍କୁଟିକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ହାଇୱେରେ ବସ୍-ଟ୍ରାକ୍ଟର ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୫ମୃତ, ୪୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସଇଁନ୍ତଳା ରାଇସମିଲ ନିକଟରେ ହାଇୱା ଟ୍ରକକୁ ପିଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଏକାଧିକ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଲଘୁଚାପ ସକ୍ରିୟ: ୧୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା, ଉତ୍ତର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିବ
  • ||

ମହାକାଶରେ ଫଶି ରହିଛନ୍ତି ସୁନିତା ଓ୍ବିଲିୟମ୍ସ : ମାତ୍ର ୨୭ ଦିନର ରହିଛି ଇନ୍ଧନ, ଏଲନ୍ ମସ୍କ କରିବେ ସାହାଯ୍ୟ !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫।୬: ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ  ସୁନୀତା ୱିଲିୟମ୍ସ ୫ ଜୁନ୍‌ରେ ବଚ୍ ୱିଲମୋଙ୍କ ସହ ନାସାର ଷ୍ଟାରଲାଇନର୍ ସ୍ପେସ୍‌କ୍ରାଫ୍ଟରେ ମହାକାଶକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ (ଆଇଏସ୍ଏସ୍) ରେ ଏକ ସପ୍ତାହ ବିତାଇବା ପରେ ଜୁନ୍ ୧୩ ରେ ପୃଥିବୀକୁ ଫେରିବାର ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବୋଇଙ୍ଗ ଷ୍ଟାରଲାଇନର (ସୁନୀତା ୱିଲିୟମ୍ସ ସ୍ପେସ୍ ନ୍ୟୁଜ୍) ରେ ତ୍ରୁଟି ପରେ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି। ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନେ ବୋଇଙ୍ଗ ମହାକାଶଯାନରେ  ଅନେକ ସମସ୍ୟା ପାଇଛନ୍ତି।

ବୋଇଙ୍ଗ ଷ୍ଟାରଲାଇନର କ୍ୟାପସୁଲ୍ ଜୁନ୍ ୫ ରେ ଆମେରିକାର ଫ୍ଲୋରିଡାସ୍ଥିତ କେପ୍ କାନଭେରାଲ୍ ସ୍ପେସ୍ ଫୋର୍ସ ଷ୍ଟେସନରୁ କ୍ରୁ ଟିମ୍ ସଫଳତାର ସହ ପ୍ରଥମ ଉଡ଼ାଣ କରିଥିଲା। ମାତ୍ର ୨୫ ଘଣ୍ଟିଆ ଉଡାଣ ସମୟରେ ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନେ ମହାକାଶଯାନର ଥ୍ରଷ୍ଟର ସିଷ୍ଟମରେ ପାଞ୍ଚଟି ଅଲଗା ଅଲଗା ହିଲିୟମ୍ ଲିକ୍ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ମହାକାଶଯାନର ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଉଭୟ ନାସା ଏବଂ ବୋଇଙ୍ଗ ଦୁଇଟିରେ ହିଲିୟମ୍ ଲିକ୍ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ଏହି ଲିକେଜ୍କୁ ମିଶନ ପାଇଁ ସାମାନ୍ୟ ବିପଦ ବୋଲି ବିବେଚନା କହିଥିଲେ। ଷ୍ଟାରଲାଇନର ବୋଇଂର ସ୍ପେସ୍‌କ୍ରାଫ୍ଟ ହେଉଛି ନାସା ଓ ବୋଇଂର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି କାରଣରୁ  ସୁନୀତା ୱିଲିୟମ୍ସ  ଏବଂ ବଚ୍ ୱିଲମୋର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ (ଆଇଏସ୍ଏସ୍) ରେ ଫଶି ରହିଛନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି ହେଉଛି ଯେ ଏହି ଲିକ ହେତୁ ଲଞ୍ଚ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏହି ମିଶନ ମଇ ୭ ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଥିଲା।

ଷ୍ଟାରଲାଇନରର ଇନ୍ଧନ କ୍ଷମତା ୪୫ ଦିନ ଅଟେ। ଏହି ମିଶନ ଆରମ୍ଭରୁ ୧୮ ଦିନ ବିତିଗଲାଣି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାତ୍ର ୨୭ ଦିନ ବାକି ଅଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଭୟ ନାସା ଏବଂ ବୋଇଙ୍ଗ ସୁନୀତା ୱିଲିୟମ୍ସ ଏବଂ ବଚ ୱିଲମୋରଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ନାସା  ଉଭୟ ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ରକେଟ୍ ପଠାଇପାରେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ମିଶନକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ଏଲୋନ୍ ମସ୍କଙ୍କ ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସର ସାହାଯ୍ୟ ନିଆଯାଇପାରେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି |

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.